Hluk a poškozování majetku, to jsou věci, na které si lidé z několika okolních vesnic v souvislosti s těmito akcemi stěžovali. Dnes začíná u Meziříčka další technoparty, která má podle jejich organizátorů proměnit lokalitu v epicentrum elektronické hudby.

„Lidé nemají nic proti tomu, aby se tam akce konaly. Ale je potřeba dodržovat určitá pravidla,“ řekl včera k obecnému názoru obyvatel a představitelů obcí starosta Krasonic Pavel Veselý. Lidem v minulosti vadil hluk, který způsobovala hlasitě reprodukovaná hudba. Podle svědectví místních lidí nebyly ani osobní zážitky s některými účastníky dobré.

Například Pavlína Čermáková si stěžuje, že po silnici poblíž místa, kde se technoparty konají, nemohla projet autem. „Tam se opravdu nedalo projet, byla tam skupina lidí, kteří schválně bránili v průjezdu a ještě z toho měli legraci. Já jsem jela s malým dítětem a docela jsem měla strach. Stáli jsme tam asi čtvrt hodiny, než se nám podařilo projet.“ Jedna z obyvatelek Meziříčka si postěžovala: „Chodí po vsi, otravují nás, dělají nepořádek. Leží tady, chtějí si dělat ohýnek na hřišti. Mě tady s malou i napadli.“ Její manžel řekl, že o víkendech, kdy probíhají akce celé noci, hlídá dům. Dosud však podle policie byly zaznamenány jen případy, kdy návštěvníci party otrhávali místním ovoce ze zahrádek. I to je však za hranicí slušnosti.

Nejvíce lidem kolem Meziříčka vadil hluk hudby a skutečnost, že desítky zaparkovaných aut poničily louku. Stalo se také, že technaři rozdělávali oheň v lese či v něm parkovali. Poslední akce, která se v Meziříčku konala 22. července, ale byla téměř bez problémů. Místní potvrzují, že hluk byl menší a po vsi nechodili různí pobudové. Prakticky všichni účastníci však byli z Rakouska, včetně organizátorů. Jediný problém byla rozježděná louka od aut. „Byl podán podnět k šetření této věci na Městský úřad v Telči,“ řekl včera starosta Krasonic.

Vymahatelnost práv

Akce u Skalákova mlýnu jsou vždy soukromé a uzavřené. Také proto policie nemůže proti samotnému jejich konání nijak zasáhnout. Přesto však podle sdělení krajské policejní mluvčí Dany Čírtkové na zdejší události dohlíží a sleduje, jestli nedochází k nějakým přestupkům.

Překračování hlukových limitů má na starosti Krajská hygienická stanice, pokud k tomu dostane podnět. V minulosti k došlo k překročení hlučnosti asi o 17 decibelů. Stává se ale, že když někam přijedeme měřit, tak ti pořadatelé tam mají hlídky a produkci ztlumí,“ řekl Milan Brychta z hygienické stanice.

Vloni v květnu se sedmnáct starostů okolních obcí sjednotilo na společném postupu proti překračování předepsaných vyhlášek. Starosta Krasonic včera také potvrdil, že v této činnosti chtějí pokračovat. Zvažují například, že se znovu obrátí na ministra vnitra. „Jde nám o jednu věc, o vymahatelnost práva. Vyhlášky máme dobře udělané, ale když dojde k jejich porušení, nemůžeme se ničeho domoci,“ řekl Pavel Veselý.