Letní turistická sezona na Vysočině je zatím zřejmě o něco slabší než jindy. Nižší počty turistů hlásí některé velké kempy, památky i jihlavská zoo.

Provozovatelé tento pokles přičítají hlavně extrémním výkyvům počasí. Některé kempy doplácejí i na rychle se kazící vodu v přilehlých přírodních koupalištích. Najdou se však i turistické cíle, kde si na návštěvnost nestěžují. Podle zjištění ČTK mezi ně patří státní hrad Lipnice v Lipnici nad Sázavou.

Na Lipnici se ročně prodá kolem 20 tisíc vstupenek. „S návštěvností to vidíme dobře, v současné chvíli to spíš vypadá na nárůst,“ řekl lipnický kastelán Marek Hanzlík. Udržení zájmu podle něj pomohlo i letošní otevření ochozu na věži Samson, který poskytuje krásný výhled.

Loni nadprůměr

Památkové objekty ve správě Národního památkového ústavu (NPÚ) si celkem na začátku sezony prohlédlo o něco méně turistů než před rokem. V červenci se ale návštěvnost oproti minulým měsícům mírně zlepšila, uvedla Marie Jirková z telčského pracoviště NPÚ.

Méně lidí letos přijíždí do Telče na Jihlavsku, města s památkami v seznamu UNESCO. „Před rokem ale sehrála svoji roli Dolnorakouská výstava, takže ta sezona byla hodně nadprůměrná,“ upozornil telčský starosta Roman Fabeš.

V Třebíči, která se také pyšní památnými stavbami v evidenci UNESCO, to zatím vypadá na návštěvnost srovnatelnou s minulým rokem. „Začátkem července byl mírný pokles, ale teď tam proudí davy,“ popsala situaci ředitelka městského kulturního střediska Hana Štěpničková. Radost má například z toho, že přibývají japonské zájezdy. „Takže jsme nechali vyrobit v japonštině i materiály, protože jim chceme poskytnout co nejlepší servis,“ podotkla.

Provozovatelé kempů ale zatím moc nadšení nejsou. „Vidím to jako nejslabší sezonu asi za posledních deset let,“ řekl Jaromír Kuchynka z Autocampu Wilsonka u dalešické přehrady na Třebíčsku. Podle něj lidi od kempování odrazují extrémní výkyvy počasí. Pořádání zábavních akcí podle jeho zkušeností kempu moc nepomáhá.

V Campu Velkopařezitý v Řásné na Telčsku je plně obsazeno všech 41 chatek. Vytížení louky pro stany a karavany je ale střídavé. Turisté většinou nocují jen jednou nebo dvakrát, dřív přijížděli i na pět dní. „My jsme spíš čekali zázrak, že kvůli krizi lidé pojedou víc pod stan, ale to se stává spíš minulostí,“ poznamenal jednatel Eduard Jakwerth. Dodal, že letos ubylo cizinců. Teď by mohlo kempu prospět to, že konečně začínají růst houby. „Kvůli nim sem jezdí hodně štamgastů,“ podotkl jednatel.

Nižší návštěvnost hlásí kvůli nepříznivému počasí i jihlavská zoologická zahrada, která je nejoblíbenějším výletním cílem v kraji. Zatímco loni ji za půl roku navštívilo 116 tisíc lidí, do konce letošního června přišlo jen 87 tisíc návštěvníků.

VĚRA STEJSKALOVÁ (ČTK)