Tropické teploty o uplynulém víkendu by podle meteorologů měly vystřídat srážky a chladnější počasí s nástupem už v těchto dnech.

„Na Pelhřimovsku byl nejteplejší pátek, kdy jsme naměřili až 32 stupňů Celsia. To se zlomilo v neděli večer. Dnes ráno situaci zpestří výběžek vyššího tlaku vzduchu, který však budou provázet nízké teploty kolem 5 až 7 stupňů Celsia.

Další teplotní zlom, který přinese chladnější počasí, nás čeká úderem středečního dne. Velká oblačnost setrvá i v pátek, který s velkou pravděpodobností proprší. Příští víkend nás pak budou provázet dešťové přeháňky,“ informovala Dagmar Honsová ze společnosti Meteopress.

Podle ní by počasí deštivého a chladnějšího charakteru mělo vydržet k pramalé radosti dovolenkářů a prázdninových výletníků až do počátku července.

Voda teče téměř všude

A tak zatímco milovníkům opalování může z těchto prognóz naskakovat husí kůže, existuje skupina lidí, kterým se vzepne chmýří vzrušením a radostí.

Vodáci totiž mohou vyrazit prakticky na jakýkoliv tok Vysočiny.

„Raft, kánoi i kajaky máme stále připraveny. Stačí je naložit na střechu a vyrazit. Po deštích jsou sjízdné i menší toky jako Jankovský potok nebo Hejlovka. V neděli jsem zrovna sjížděl Svratku při příležitosti upouštění přehrady na Víru a bylo to perfektní,“ libuje si humpolecký vodák Luboš. „ Zatímco například v roce 2007 nebylo na čem jezdit, letos jsou podmínky pro vodáky velmi příznivé.

Aktuálně je možné sjet nejvýživnější úsek Sázavy, Stvořidla.

K přepravě nafukovacích lodí je možné využít také „posázavský pacifik“ a úsek do kempu splout i několikrát za den.

Přeprava pevných kajaků závisí především na domluvě s průvodčím. Je ovšem lepší se spolehnout na vlastní dopravu. Z Havlíčkova Brodu má nyní Sázava hladinu na pěkných dvaasedmdesáti centimetrech.

Přehrady upouštějí zadrženou vodu

Standardně teče také Želivka, ta ostatně nemusí zcela podléhat klimatickým podmínkám, neboť je regulována elektrárnou pod Sedlicí.

Vodu ale pouští pravidelně a případné informace o průtoku lze získat přímo v elektrárně.

Kdo si chce prohlédnout krásnou Mohelenskou hadcovou step přímo z řeky, má příležitost tuto sobotu dopoledne.

Vodu upouští totiž přehrada Mohelno. Plynně tekoucí Jihlava pak unikátní přírodou dopraví vodáky až do Ivančic.

Pro vyznavače plavby po vodních tocích je to velká výzva. „Už první termín 6. června byl nabitý vodáky. Málokdo si tuto příležitost nechal ujít, zejména peřejnatý úsek pod přehradou je skvělý,“ láká Tomáš Bojda z oddílu Káčata Brno.

Nastávající víkend vodákům opepří i divoký kanál na Trnávce, jenž je vrcholem tuzemské raftové sezony.

Mezinárodní raftové závody ve slalomu a sprintu doprovodí i takové eskapády jako běh kanálem.

Kdo se nebojí nejtěžší „umělé“ vody na tuzemských řekách, potažmo v celé střední Evropě, a má odpovídající vybavení a zkušenosti, může se do závodů zařadit nebo zatrénovat mimo čas závodů.