Pěkným oříškem se letos může stát hledání letní brigády. To se týká hlavně studentů, kteří si jen v nemnoha případech mohou dovolit pracovat celoročně, jak mnozí zaměstnavatelé vyžadují.

Většina brigádníků je tudíž odkázána na dobré známé a příbuzné, kteří jim ze solidarity nějakou práci dohodí. „Já mám brigádu u taťky,“ říká devatenáctiletá Aneta Teclová, která bude letos pracovat jako servírka.

Praxe posledních let je taková, že zaměstnavatelé mají o brigádníky minimální zájem. Maximálně žadatelům slíbí, že se ozvou. Přesto studenti marně čekají na telefonát slibující jim práci.

Dvacetiletá Ivana Holzbaurerová brigádu sice má, ale jenom proto, že pracuje celoročně. Navíc ji doporučila kamarádka. Když chtěla přes prázdniny najít něco jiného, protože má v dosavadní práci málo směn, neuspěla. „Ptala jsem se v City Parku, ale řekli mi, že přes prázdniny nikoho neberou, jenom na červen. Odepisovala jsem na inzeráty, ale nedostala jsem žádnou odpověď,“ líčí neutěšenou situaci v Jihlavě Ivana.

Možnost: internet

Také devatenáctiletá Denisa Šimečková získala svoji brigádu přes známé. Pracuje jako hosteska. „Kdybych neměla tuhle brigádu, tak by ani nemělo cenu pokoušet se něco najít,“ vidí dívka nabídku brigád v černých barvách.

Stejně stará Jana Švecová zatím brigádu nemá. „Zkouším sehnat něco přes inzeráty a internet, ale zatím to nevypadá moc dobře,“ přiznává. Naopak Vojtěch Kavina má vystaráno. „Mám celoroční brigádu ve Viky, dělám počítačový servis,“ říká nadšeně. Jinak si ale myslí, že sehnat letos brigádu bude pro většinu lidí obtížné.

Podobně smýšlí i devatenáctiletá Gabriela Šánová. Brigádu zatím nehledala, ale nevidí to příliš růžově. O svých představách o letní práci hovoří takto: „Nejradši bych doučovala cizí jazyk nebo třeba hlídala děti. Brigádu budu shánět asi přes známé nebo na internetu.“

Internetové stránky nám nabídnou brigády jednorázové, jako například hostesky na různých akcích, či dlouhodobější, jako je prodej drobných předmětů pro neziskové organizace.

Většina nabízených brigád však vyžaduje určitou specializaci a klade na brigádníky vysoké nároky v podobě řidičských průkazů či maturity. Tyto podmínky mohou uchazeči mladší osmnácti let bohužel jen těžko splnit.

Úřady práce uchazeče o brigády neevidují. V jejich nabídce se vyskytují převážně práce dlouhodobého charakteru.

„V přehledu pracovních nabídek však lze najít i možnosti, které náplň brigády splňují, například rozvoz letáků či nabídkovou reklamní činnost,“ prohlásil Pavel Literák z Úřadu práce v Jihlavě.