Druhé místo patří ODS s 17,22 procenta voličů. Překvapením voleb je třetí místo TOP 09, kterou volilo 14,34 procenta hlasujících. Čtvrtá je KSČM se ziskem 13,41 procenta hlasů. Do sněmovny se z Vysočiny dostaly ještě Věci veřejné s 9,91 procenta hlasů. Naopak bez poslanců jsou KDU-ČSL (7,42 procenta) a Strana práv občanů - Zemanovci (6,08 procenta).

Ani jednu z velkých stran jejich výsledek na Vysočině neuspokojil. „Z výsledku nejásám, ale útěchou je nám vítězství na Vysočině s docela velkým odstupem od ostatních stran,“ řekl vysočinský lídr ČSSD František Bublan. „Samozřejmě mi to trochu kazí celorepublikový výsledek. Tam je to horší, než jsme čekali,“ dodal.

Podle jedničky na kandidátce ODS Miroslavy Němcové občanští demokraté nečekali, že by na Vysočině mohli zvítězit. „Ale dopadlo to výborně, pokles v porovnání s ostatními kraji je malý, dosáhli jsme úžasného výsledku,“ uvedla Němcová. Hlasy, o které ODS přišla, přešly podle ní určitě k TOP 09.

Nadšený z výsledků voleb byl naopak lídr TOP 09 na Vysočině Ladislav Jirků. „Volební výsledek je pro nás jednoznačně úspěchem, stali jsme se třetí nejsilnější stranou v zemi, výrazně jsme předstihli komunisty,“ vypočítával. „Jsem rád, že nás voliči brali jako reálnou šanci na změnu politiky,“ dodával Jirků.

Podle lídra KSČM Pavla Kováčika jsou komunisté jedinou dosavadní parlamentní stranou, která si udržela své pozice. „To samé platí i pro kraj Vysočina, kde přestože jsme se si pohoršili, co do pořadí, zůstáváme stále na dvou mandátech,“ říká Kováčik.

Velmi negativně vnímali svůj výsledek naopak lidovci. Podle jejich lídra Jana Kasala současné vedení strany zdiskreditovalo křesťanskodemokratickou politiku, která teď bude ve sněmovně chybět. „Letošní volby do sněmovny skončily, tak jak skončily. Jednoduše naše strana voličům nedokázala nabídnout, to co chtěli a potřebovali. A tomu pak odpovídal i počet odevzdaných hlasů. Nejen tady na Vysočině, kde jsme také zaznamenali nižší podporu, než tomu bylo v letech minulých. Osobně nezastávám názor, že by za to mohl náš volební program,“ je přesvědčen Kasal.

Jednoznačně zklamán byl lídr Strany práv občanů – Zemanovci Jaromír Schling. „V kampani jsme hodně pracovali, je škoda, že jsme podporu u voličů nezískali,“ komentoval výsledek voleb Schling.

Určitým negativem těchto voleb byla v porovnání s předchozím hlasováním nízká volební účast. Volit přišlo na Vysočině tentokrát 65,68 procenta oprávněných voličů. Před čtyřmi lety to bylo 67,61 procenta lidí.

REPORTÉŘI DENÍKU + ČTK