Jihlavská zoologická zahrada slaví další úspěch. Od začátku roku se v ní narodilo téměř tři sta zvířat. Mláďata v zoo na svět přivedlo celkem třicet živočišných druhů. O tom, na jaké přírůstky se mohou návštěvníci nyní těšit, si Deník povídal s ředitelkou zahrady Eliškou Kubíkovou.

Mláďat máte v zoo nyní hodně, jaká jsou ale ta nejnovější?

Nejnovějšími mláďaty jsou mláďata surikat. V jihlavské zoo máme těchto zvířat už velké množství. Budeme proto muset začít s přesuny surikat do jiných zahrad.

To ale určitě nejsou jediná mláďata, kterými se můžete pochlubit.

Další nové přírůstky máme také mezi krysami obláčkovými. Tato zvířata nejsou sice moc návštěvnicky atraktivní, ale jejich odchov je spíše chovatelskou lahůdkou. V zoo se nám nyní narodilo mládě od našeho odchovance.

A dál?

Nové přírůstky máme například také mezi drápkatými opičkami, krysami obláčkovými, lemury, leguánky modrými, lemury kata, nosály a andulkami.

Je nějaké zvíře, na jehož odchov jste opravdu pyšná?

Takových zvířat je víc. Například se nám narodila tři mláďata manulů.

Proč je pro váš tento odchov významný?

Manulové jsou jedny z chovatelsky nejnáročnějších koček a ne vždy se podaří jejich mláďata odchovat.

Když by vše dopadlo dobře a odchov se zdařil, kdy si malé manuly budou moci prohlédnout návštěvníci zahrady?

Kvůli výstavbě nové expozice malých koček máme tato zvířata zatím v zázemí. Lidé si je proto budou moci prohlédnout až po dokončení výstavby. Návštěvníci je pak najdou v sousedství výběhu pro medvědy malajské. Do té doby ale nepřichází jejich návrat v úvahu. Nyní by nebylo totiž vhodné matku s mláďaty přesouvat.

Když už jste zmínila výstavbu nové expozice, jak jsou práce daleko?

Výstavba by měla být hotová do konce května. Zvířata, která jsou nyní v zázemí, se budou na místo přesouvat začátkem června.

Jak se bude nová expozice od té původní lišit?

Místo třech malých výběhů budou na místě pouze dva. Budou ale větší a pro zvířata více vyhovující.

To ale není jediná novinka, na kterou se mohou letos návštěvníci zoo těšit. Co plánujete dál?

Letos chceme ještě postavit další ubikaci s voliérou a tím kočkám nahradit to, co jsme jim nyní ubrali. Budou se nám tak moci vrátit do expozičních výběhů v plném počtu.

A dál?

Nyní řešíme projektovou dokumentaci na úpravu průčelí amazonského pavilonu a výstavbu voliéry pro ary. Ta bude na jihoamerický pavilon navazovat.

Vraťme se ale od výstavby ještě k mláďatům. Jaká zvířata by se měla u vás nyní narodit?

V zoo očekáváme v nejbližších dnech vylíhnutí plameňáků. Nyní zde máme celkem jedenáct snesených vajec. Jestli se ale plameňáci vylíhnou ze všech, to zatím nevíme.

To je všechno?

Zvířata, která se rodí brzy z jara, jako jsou lemuři a drápkaté opičky, už mají první vrhy za sebou. Druhé by měly proběhnout na podzim. U lemurů kata bychom byli rádi, kdyby se nám podařilo nějaká mláďata odchovat. Zdá se ale, že samec, který ve skupině je, není pro chov vyhovující. Pokud se toto podezření potvrdí, budeme ho muset vyměnit. Také bychom byli velice rádi, kdyby se nám podařilo rozmnožit malé kočky. Jako jsou například kočky divoké nebo kočky krátkouché. Uvidíme, jestli se nám to kvůli výstavbě nového pavilonu podaří.

A velké kočky?

U tygrů se situace delší dobu nemění. Nad odchovem těchto zvířat už proto začínáme pomalu lámat hůl. Co se týče levhartů, tak ti se nám narodili loni. Je tam ale ještě jeden pár, který mláďata loni neměl, takže doufáme, že se rozmnoží letos.