V počtu těchto případů je Vysočina nad průměrem v České republice. Kraj Vysočina proto začal hledat opatření, která by počet těchto nehod snížila.

V loňském roce došlo na silnicích Vysočiny k 268 střetům s lesní zvěří či domácím zvířectvem. Nejvíce těchto nehod je hlášeno na Pelhřimovsku, nejméně na Třebíčsku.

Nehody řidiči často vůbec nenahlásí

Preventivní opatření a možná řešení představili odborníci na krajském semináři Střety vozidel se zvěří, ochrana komunikací. Z informací kraje, získaných od policie, vyplývá, že příčinou vyšší četnosti těchto dopravních nehod může být větší hustota silniční sítě, větší množství lesní zvěře v přírodě a větší poměr zalesněné plochy.

Podle krajské mluvčí Jitky Svatošové existují navíc řidiči, kteří střety se zvěří často nehlásí, takže počet těchto nehod může být ještě vyšší.

„Preventivně lze realizovat již osvědčená opatření. K nejvíce rizikovým komunikacím lze umisťovat detekující značky napájené sluneční energií, dále zastrašovací optické repelenty, píšťaly a audio signály, kamenné pásy, ekodukty a rošty,“ zní výčet možných opatření proti nehodám. Podle odborníků nejlépe fungují pachové ohradníky, vysekávání příkopů u silnic v celé šíři a značky.

„Nejspornější jsou odrazky,“ informuje radní kraje Vysočina pro oblast lesního a vodního hospodářství a zemědělství Josef Matějek.

„Kraj Vysočina se bude této problematice nadále věnovat a hledat cestu, jak preventivní opatření v maximální možné míře podporovat,“ dodal Josef Matějek, který však upozorňuje, že problém se netýká pouze myslivců, ale i řidičů.