Na slavnostní otevření dorazí mimo jiné i tři účastníci Tour de France.

Do Jihlavy přijedou Ján Svorada, vítěz jedné etapy Tour de France v Paříži, Pavel Padrnos a Josef Zimovčák na svém kostitřasu. Slavnostní otevření cyklostezky začne úderem desáté hodiny dopoledne na Masarykově náměstí.

V jedenáct hodin by se účastníci akce měli sejít u základního kamene cyklostezky v Křižíkově ulici pod Brněnským mostem, odkud by měl peloton vyrazit do Třebíče.

Budování cyklostezky začalo v červnu loňského roku. Mezi Jihlavou, Třebíčí, Jaroměřicemi nad Rokytnou, Moravskými Budějovicemi, Jemnicí a hranicemi s Rakouskem vzniklo přibližně dvacet kilometrů nové cyklostezky.

110 kilometrů za skoro 70 milionů

„Nyní se dokončují kolaudace posledních úseků. (celkem jich v rámci akce vzniklo 13. – pozn. red),“ uvedl primátor Jihlavy Jaroslav Vymazal, který sám je vášnivým cyklistou.

Až na hranice měří nová cyklostezka 110 kilometrů.

Nejvíce úseků se v první etapě realizovalo mezi krajským městem a Třebíčí. K nejobtížnějším částem patřilo okolí Kratochvílova mlýna na Třebíčsku.

Náklady na realizaci akce se vyšplhaly na 67,4 milionu korun.

V budoucnu by mělo budování cyklostezky pokračovat druhou etapou. V rámci ní by se na cyklostezce z Jihlavy do Raabsu měla hlavně zvýšit bezpečnost cyklistů.

V druhé etapě, která by měla stát dalších 85 milionu korun, se počítá s výstavbou přibližně dvaceti kilometrů nové cyklostezky.

Vyrůst by měly hlavně mezi Třebíčí a hranicemi s Rakouskem. I na Jihlavsku by si ale lidé měli přijít na své.

„Chtěli bychom totiž v rámci této akce udělat hlavně více úseků mezi Jihlavou a Lukama,“ upřesnil Jaroslav Vymazal.