Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Připomněli si výročí úmrtí Matěje Josefa Sychry - zachránce Zelené hory

Žďár nad Sázavou – Symbolicky v den svátku Josefa si ve žďárské knihovně připomněli 180. výročí úmrtí Matěje Josefa Sychry.

20.3.2010 1
SDÍLEJ:

Přednáškou historika Zdeňka Vyhlídala si v pátek při akci Josefská noc ve žďárské knihovně připomněli význam faráře Matěje Josefa Sychry. Foto: DENÍK/Eva Drdlová

Farář, spisovatel, hudebník a skladatel, jehož jménem se tato instituce honosí, byl jedním ze zachránců kostela svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře.

Když totiž tento farář přišel v roce 1824 do Žďáru, našel kostel opět zchátralý. Majitel a jeden z nejmocnějších šlechticů té doby, hrabě Vratislav z Mitrovic, si přál stavbu zrušit a ponechat pouze ambity jako ohraničení ovčince. „Sychra viděl, že se lidé tomuto rozhodnutí brání. Přesvědčil sice hraběte, aby kostel zachoval, ale ten si přál zbořit tedy ambity. Později se zjistilo, že potřeboval materiál na opravu poničených panských cest,“ nastínil přednášející historik Zdeněk Vyhlídal podrobnosti.

Sychra, také pod hrozbou vzpoury lidu, si stěžoval u vrchnostenského úřadu v Brně. „Vratislav tedy ustoupil, ale spory se navždy promítly do jejich vztahu,“ podotkl Vyhlídal.

Z uspořádané bohaté sbírky byl tedy skvost architektury opraven a v roce 1829 znovu vysvěcen. A opět se do něj vrátili poutníci z celé Evropy. „Ten den, 16. května, bylo špatné počasí. Sychra při četných zpovědích prochladl. Ulehl a už nikdy nevstal. Příští rok zemřel,“ pověděl historik.

V následujících letech bylo jeho jméno více méně pozapomenuto. Teprve po sametové revoluci byly život a skutky Matěje Josefa Sychry náležitě oslaveny: odhalili mu například pamětní desku v Jimramově, kde Sychra působil před příchodem do Žďáru, jeho reliéf umístili na faře, kde ve Žďáře žil a zemřel, a ve foyer knihovny, jež se zároveň honosí jeho jménem.

„Já sama jsem se o Sychrovi nedozvěděla ani na gymnáziu, ani na pedagogické fakultě. Postupně se dozvídám stále více o jeho osobnosti a jsem velice ráda, že naše knihovna nese jeho jméno,“ vyjádřila se ředitelka instituce Danuše Štefková. „Snad už nám ho nikdo nevezme,“ přála si na závěr přednášky.

Josefská noc
Josefská noc ve žďárské knihovně si na páteční večer a část noci připravila bohatý program plný her, čtení i vyprávění pro své malé i velké návštěvníky. Dětem přišly vhod nápady „Kudy z nudy“, představili se členové tanečního kroužku, žáci kytarové třídy ZUŠ, četly se pohádky na dobrou noc O zvířátkách pana Krbce, čtenáři si vyprávěli o tom, co právě čtou, nechyběl ani autorský recitál Evy Sádecké nazvaný Verše a písně pro duši, či přednáška Jana Sáblíka O založení Klubu českých turistů ve Žďáře, jeho významných osobnostech a turistických průvodcích. Pozvě večer přečetl Stanislav Mikule z vlastní tvorby Pohádky na dobrou noc pro dospělé. Noční vytrvalci se na závěr mohly vydat na exkurzi knihovnou, která se tak v pátek stala „obývákem“ celého města.

Autor: Eva Drdlová

20.3.2010 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Vedení žďárské radnice chce lidem více zpřístupnit část Sázavy.
6

Bude se po řece plout na lodičkách? Jednání zatím nejsou konkrétní

Kniha Vyprávěnky o panence Lence od Josefa Havlíka má za sebou slavnostní křest. Publikace vyšla v nákladu 150 výtisků.
24

Vyprávěnky o panence Lence pokřtila i Beata Rajská

Na výživném dluží 200 tisíc korun

Žďár nad Sázavou – Z přečinu zanedbání povinné výživy je podezřelý čtyřicetiletý muž ze Žďáru nad Sázavou.

Jak odpovídali politici ve vysočinském Deník-Busu

Vysočina - Přinášíme vám vyplněný dotazník politických špiček z Vysočiny. Takto politici odpovídali na naše otázky v Deník-Busu před volbami v pátek 13. října. (Pro lepší čitelnost klikněte do grafiky)

Mošt je nejen vitaminovou bombou, ale také základem pro jablečné víno

Habří – Přišel podzim a spolu s ním i sklizeň všeho, co se v našem kraji urodilo. Meruňky a broskve stejně jako hroznové víno se na Vysočině moc často netrhají, zato jablka odedávna byly a dodnes jsou naším nejčastějším ovocem. V Habří, malé vesničce na Bystřicku, se jablka každoročně nejen sbírají a uskladňují, ale také zpracovávají.

Politika je v kraji pánská jízda

Vysočina - Přehled lídrů nejsilnějších politických stran na Vysočině jednoznačně ukazuje na pánskou jízdu. Ženu mají ve svém čele pouze Zelení. Před čtyřmi lety přitom stálo v čele kandidátek v kraji hned několik žen. ANO táhla vzhůru dnešní eurokomisařka Věra Jourová, ODS vedla do parlamentu Jana Fischerová, ženy stály v čele kandidátek Zelených, Pirátů i zemanovců.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení