Šperkař Lubor Baum z Ledče nad Sázavou našel před zajímavé řešení. Zaregistroval se na internetové tržiště www.fler.cz. „Není jednoduché uživit se zakázkovou výrobou šperků. Zákazníků, kteří dbají na kvalitu a originalitu, je opravdu málo. Takový zákazník samozřejmě akceptuje i cenu ruční práce.

Vždyť zhotovení šperku je většinou několikahodinová práce. Šperky se dnes ale většinou vyrábí ve velkých sériích, vozí se také z ciziny, hodně z Asie. Ručně zpracovaný stříbrný šperk je v podstatě při této cenové konkurenci v kamenném obchodě neprodejný,“ popisuje Baum.

Ke šperkařině ho přivedla náhoda. Vyučil se a posléze pracoval v jedné strojírenské dílně. Seznámil se tam s jedním kolegou, jehož manželka byla zlatnice. „Šperky mě nikdy nezajímaly, šlo to zcela mimo mě. Oni měli dílnu v bytě, takže jsem se jim díval pod ruce. Zjistil jsem, že je to zajímavá práce, a ani ne do roka jsem u nich začal pracovat na plný úvazek. V této firmě jsem nakonec zůstal tři roky,“ vypráví. „Nelíbilo se mi, že jsem vyráběl šperky, které mi nic neříkaly. Musel jsem dělat to, po čem byla v té době poptávka,“ vysvětluje.

Vlastní tvorba

Vystudoval proto v Praze umělecká řemesla a otevřel doma zlatnickou dílnu, a začal se věnovat vlastní tvorbě. V prodeji mu nejvíce pomáhají webové stránky a účast na mineralogických burzách, které pravidelně navštěvuje. Jeho kamarád, mu vloni poslal tip.

„Napsal mi, ať navštívím Fler, že tam prodává jeho kamarádka. Po dvou dnech sledování jsem se na těchto stránkách zaregistroval, a to spíše ze zvědavosti. Od prvního dne jsem byl nadšený. Vystavil jsem tam asi tři šperky a zájem byl okamžitý. Líbí se mi způsob placení provize za zprostředkování prodeje. Zaplatím, až prodám,“ chválí Baum.

Oceňuje, že uživatelé a návštěvníci Fleru mohou hodnotit jeho zboží prostřednictvím komentářů. Za půl roku si zde získal téměř šest set fanoušků.
„Největší zájem je rozhodně o náhrdelníky. Prstýnky mají podle komentářů velký úspěch, ale zkoušet prstýnek ve zlatnictví, je koupě bez rizika. U internetu je to horší, ale na případné úpravě se dá vždy domluvit,“ říká.

Lubor Baum na Fleru také sleduje práci svých kolegů-šperkařů. „Mám své favority. Obdivuji spíš ty, kteří tvoří úplně jinak než já. Preferuji jednoduché věci, moderní umění, funkcionalismus a určitou nedokonalost. Strojně vysoustružený prsten je dokonalý. Snažím se o podobný výsledek. Dá se ale poznat, že šperky vyrábím ručně. Lidem se to líbí, nějak to z toho cítí,“ popisuje.

„Mineralogie mě začala zajímat, když jsem sháněl kameny do šperků. Nakupuji a zpracovávám kameny pravé, ale i ty zdánlivě obyčejné, nebráním se syntetice, na někoho může působit jako mrtvý kámen. Sám minerály v přírodě také hledám s sbírám,“ uvedl.

Lákají ho dosud nepoznané materiály. Do svých nadčasových šperků Lubor Baum zakomponovává kameny s tajemnými jmény jako chryzopras nebo spektrolit, ale také třeba lávu, exotická dřeva, meteority i mamutovinu.

Stále ho baví objevovat. V poslední době se jeho velkým koníčkem stala výroba exklusivních zavíracích nožů. „Jezdím na jednu mineralogickou výstavu do Brna, kde se ve stejný termín konala výstava nožů. Byl jsem uchvácen a rozhodnut, zkusit něco jiného. Povedlo se mi vyrobit pár nožů na profesionální úrovni, ale jak se říká, byla to práce pouze na koleně. Šperkařinu nikdy neopustím, nápady a inspirace zaplať Pán bůh stále přicházejí,“ uzavírá své vyprávění.

Zuzana Klementová