V sobotu tam pravidelná akce s názvem O putovní trofej dračí lodě přitáhla davy lidí i desítky soutěžních posádek.

Závodního klání, které pravidelně pořádá Windsurfing club Velké Dářko ve spolupráci s Českou asociací dračích lodí, se zúčastnili nejen soutěžící z obcí žďárského okresu, ale také posádky z Prahy, Pardubic, Brna, Hradce Králové, Přerova nebo Litoměřic.

Po slavnostním zahájení akce v deset hodin dopoledne začaly rozjížďky jednotlivých skupin, po nich následovaly samotné závody. Většina posádek, jichž se k Velkému Dářku sjelo téměř pět desítek, byla vybavena stylovými kostýmy nebo týmovými dresy a před plavbou se vzájemně povzbuzovala nejrůznějšími bojovými pokřiky. „Na soutěž jsme se nijak zvlášť nepřipravovaly, ale vymýšlely jsme hesla a také máme trička vlastní výroby. Zbytek už jsme ponechaly náhodě,“ popsala jednadvacetiletá Petra Dvořáková, která soutěžila za radostínský ženský tým Plovoucí Rozárky.

Na diváky, kteří na sobotní závod dorazili, čekal také bohatý doprovodný program. Pro děti se hrálo loutkové divadlo, nechyběla ukázka historických palných zbraní nebo irské tance. Malí návštěvníci se také mohli vyřádit na skákacím hradu, skluzavce či trampolíně, zastřílet si z kuše nebo se zúčastnit nejrůznějších dětských soutěží.