Konečné výsledky:

1. Dagmar Zvěřinová (ČSSD) 33.98 % procent hlasů
2. Josef Novotný (SNK-ED) 23.12 %
3. Josef Mach (KDU-ČSL) 14.53 %
4. Jaromír Brychta (0DS)13.35 %
5. Jan Slámečka (KSČM) 10.57 %
6. Květoslav Šafránek 2.31 %
7. Zdeněk Tomášek 2.10 %.


Měli by se radovat, oslavovat… Ale oni mají spíše plnou hlavu starostí. Kdo? Zvěřinová a Novotný.

„Kolegové z krajských voleb oslavují. Ale pro mě to je jen první krok. Teď to teprve začne,“ řekla ustaraně Žďárskému deníku Dagmar Zvěřinová. Na mysli měla druhé kolo voleb.

„Tam se rozhodne a já věřím, že mám šanci uspět,“ myslí si Josef Novotný. Ten poděkoval voličům za obdržené hlasy.

Dagmar Zvěřinová oslavuje s kolegy v krajské centrále ČSSD v Jihlavě. „Atmosféra je syrová, radostná. Ještě aby ne, když i v krajských volbách slavíme vítězství,“ usmála se přece jen Dagmar Zvěřinová.

Do volebních místností si našlo na Žďársku cestu 46,48 % voličů.

Kdy půjdeme rozhodnout o svém novém nebo „staronovém“ senátorovi? Druhé kolo volby senátora v okrese Žďár nad Sázavou se uskuteční v pátek 24. října (od 14 hodin do 22 hodin) a v sobota 25. října (od 8 do 14 hodin). Vítězem druhého kola se stane kandidát, který získá více hlasů.

-----------------

Zvěřinová pendlovala mezi Prahou a Jihlavou

O půl třetí byla v Praze u Jiřího Paroubka, o půl šesté v krajském sídle ČSSD v Jihlavě a před osmou hodinou opět seděla v autě na cestě do Lidového domu do Prahy. Dagmar Zvěřinová na sobotu 18. října nezapomene. Vyhrála první kolo voleb do Senátu na Žďársku.

Co bylo podle vás klíčové pro úspěch v prvním kole?
Na analýzy je brzy. Ale myslím si, že rozhodla vůle voličů přijít k volbám. Volební účast byla na senátní volby vysoká (pozn. redakce: na Žďársku 46,48 %)

Josef Novotný mluví o těchto volbách jako o referendu o vládě?
Možná to bylo referendum o vládě, možná ne. To mluvím o krajských volbách. Ale senátní volby jsou přece jen také o programu a osobnostech.

Koho z vašich protikandidátů jste považovala za favorita voleb?
Ještě dneska v jedenáct hodin jsme v mém volebním týmu skloňovali tři jména: Josef Novotný, Josef Mach a Jaromír Brychta. To byla trojice největších soupeřů.

Myslíte si, že z boje o postup do druhého kola vyřadila Jaromíra Brychtu jeho kauza spojená s ujetím od nehody a následným popřením nehody v přímém televizním přenosu?
Nemyslím. Voliči nás vidí v širším kontextu, než jen na pozadí jedné události.

----------------

Novotný: Voličům mohu slíbit jen to, co jsem dělal dosud

Bystřice nad Pernštejnem - Současný senátor Josef Novotný skončil v prvním kole senátních voleb ve žďárském okrese na druhém místě. Postupuje tedy do druhého kola. Oproti první Dagmar Zvěřinové (ČSSD) se 14 263 hlasy, Josefa Novotného (SNK-ED) volilo 9 706 lidí. Jak vnímá skutečnost, že je druhý?

Byl to pro vás překvapující výsledek?
Jsem rád, že když lidé volili mě, ocenili tím moji dosavadní práci, což mě velice těší. Ve srovnání s agresivní, monstrózní a finančně náročnou kampaní ČSSD jsem měl tu svoji minimální – za mnou nestojí velká strana.

Sociální demokraté se prosadili v krajských volbách, což se odrazilo i v prvním kole senátních. Jak podle vás bude vypadat to druhé?
Vzhledem k tomu, že místo sedmi lidí v něm budou figurovat už jenom dva, předpokládám, že se bude hodnotit práce. Protože ve druhém kole už nebude ODS, mohl bych získat hlasy pravicových voličů.

Překvapilo vás některé umístění vašich soupeřů?
Myslel jsem na tři silné soupeře – na Jaromíra Brychtu, Dagmar Zvěřinovou a Jana Slámečku. Jaromír Brychta dostal daleko méně hlasů než jsem očekával.

Co budete dělat ten týden před druhým kolem voleb?
Rozhodně nebudu objíždět voliče s pomalovaným autobusem; ani žádný nemám. Maximálně vydám nějakou kartičku, možná si dám inzerát do novin. Co mohu voličům slibovat? Jenom to, co jsem dělal dosud. Objíždět lidi a snažit se jim pomoci s jejich problémy.

V případě, že byste se nestal senátorem, co by bylo s vašimi rozpracovanými případy?
Mandát mám do 2. listopadu, zatím budu pracovat dál. Ale i kdybych v Senátu nezůstal, rozhodně nechci těm lidem říct, že už u mě mají zavřené dveře. Některých materiálů jsou celé štosy, třeba řešení problémů horníků.

Myslel jste už tedy na to, že by to nemuselo vyjít?
Zatím jsem o tom neuvažoval, nechci předjímat. Žádné aktuální nabídky nemám, možnost neúspěchu si ještě nepřipouštím.