Cyklistický svaz vypsal celkem tři závody. Ještě včera odpoledne ale nebylo jasné, kolik jich fenomenální rychlobruslařka bude absolvovat. „Časovka dvojic bude zvláštní, mockrát jsem ji nejela, do pelotonu se mi moc nechce. Uvidíme, jestli ho vůbec pojedu,“ říká sama Sáblíková.

„Zatím je jisté jen to, že Martina pojede čtvrteční časovku jednotlivců,“ potvrdil Sáblíkové kouč Petr Novák.

Dvojice? Možná s parťačkou Jirků

Přitom už dnes je na programu časovka dvojic. „Pokud nakonec Martinu postavím, pojede ve dvojici s Andreou Jirků,“ poodhalil trenérský mág. V případě, že Sáblíková nastoupí v tandemu se svojí 18letou tréninkovou sparringpartnerkou, bude muset jako rychlejší z dua závod odtáhnout.

Vrcholem týdne ale bude pro rychlobruslařskou šampionku až časovka jednotlivkyň. Dosáhne v jízdě proti chronometru na medaili? Sebevědomá slova z ní nedostanete. „Bude to ohromně těžké, holky budou dobře připravené. Budu se snažit, ale nic slíbit nemůžu,“ říká s pokorou v hlase.

Ale konkurentky s ní musí stoprocentně počítat. Sáblíková okusila cyklistický šampionát bez větších zkušeností už loni. Vybojovala sice bronz, jenže časovka v okolí Domašova skončila fiaskem. Výsledky závodu, který se jel nepochopitelně za plného provozu, byly nakonec anulovány.

Česká medailová naděje pro zimní olympiádu ve Vancouveru nakonec o svůj první silničářský bronz nepřišla. Opakovaný závod v okolí rodného Žďáru nad Sázavou zvládla.

Dojela za Huříkovou a Růžičkovou znovu na třetím místě. „Na obrátce jsem na tom byla stejně jako Tereza Huříková, ale pak jsem bohužel musela měnit kolo,“ litovala.

Už předtím ale v červenci šokovala cyklistický svět. V bulharské Sofii v českém trikotu nečekaně vybojovala bronz na mistrovství Evropy do 23 let.
Teď ovšem 21letou hvězdu v přípravě limitovalo zranění. „Vzhledem ke zranění kolena jsem toho moc nenatrénovala, jen asi 400 až 500 kilometrů. Ale třeba budu mít díky tomu víc sil,“ vyhlíží před startem. „Na kole nohu tolik neprotahuji, takže koleno tolik necítím. Když si dám o něco níž sedátko, tak je to úplně v pohodě,“ nebojí se.

Mnohem víc ji straší případný start v sobotním „masovém“ závodě na 117 kilometrů v okolí Jindřichova Hradce. Hromadný závod v pelotonu by si vyzkoušela vůbec poprvé.

Trenér se startu v etapě nebojí

Kouč Novák na věc nahlíží jinak. „Pokud pojedou zároveň jen juniorky a ženy bez juniorů, nebude peloton tak velký. Navíc se balík roztrhá. Snad po Martině někdo vyloženě nepůjde,“ přemítá.

Rychlobruslařský Novis Team se na jih Čech vydal už včera. „Chceme si trať projet ještě před začátkem šampionátu,“ vysvětloval Novák.
Atmosféru velkého cyklistického závodu okusí i dva Novákovi mladíci. Na start časovky jednotlivců se postaví Zdeněk Haselberger a Pavel Kulma.

program šampionátu
Úterý 24. června
Časovka dvojic: juniorky, ženy (26 km)
Časovka družstev: junioři (52 km), muži (78 km)
Trať: Nová Bystřice – Klášter – Podlesí – Staré Město p. L. a zpět
Čtvrtek 26. června
Časovka jednotlivců: juniorky, ženy, junioři (20 km), muži (40 km)
Trať: Třeboň – Domanín – Mladošovice a zpět
Sobota 28. června
Závod jednotlivců: juniorky (78 km), ženy, junioři (117 km)
Neděle 29. června
Závod jednotlivců: muži (195 km)
Trať: Jindřichův Hradec – Políkno – Polště – Buk – J. Hradec