VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kmen stoletého javoru dokáže odpařit za hodinu 500 litrů vody

Bory - Jak pečovat o stromy. Tohle téma si vybral Klub pohody v Borech a uspořádal pro občany i zájemce z širokého okolí v pondělí v podvečerních hodinách besedu.

6.2.2008
SDÍLEJ:

V Borech se v pondělí v podvečer besedovalo. O stromech místním i přespolním přednášel zahradník František Bukáček ze Žďáru nad Sázavou. Foto: Irena Kudílková

Chcete šokovat své známé? Pak se jich zeptejte, kolik vody dokáže odpařit za pouhou hodinu staletý javor.

„Až pět set litrů,“ vyrazil dech desítkám posluchačů zahradník František Bukáček ze Žďáru nad Sázavou. „V této prosté informaci můžete najít i moudrost našich předků spojenou s vysazováním stromů a využitím přírodních darů,“ dodal Bukáček. „Když uvidím krásný vzrostlý strom, je to díky tomu, že v dřívějších dobách neměli lidi motorovou pilu, “ uvedl žďárský zahradník.

Trend živých plotů, volba vhodných druhů pro výsadbu bylo třeba téma další části besedy. Zájemci kladli zahradníkovi dotaz za dotazem, a ten se s ochotou snažil všechny otázky zodpovědět. Besedy se aktivně zúčastnil i starosta obce Josef Březka a rozdal k danému tématu brožury o památných stromech.

„Strom je součástí našeho kulturního dědictví, a to je třeba si uvědomit. Strom by se měl stát předmětem ochrany nejen ze strany společnosti, ale i jednotlivců. Na to často zapomínáme. Zanechme něco pro další generace,“ řekl Březka.

Irena Kudílková

6.2.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jan Tecl, lídr ODS.

Reakce ODS: Otázka je, kam bude republika směřovat

Referendum ve Velkém Meziříčí mělo své vlastní volební místnosti.

Přestože se většina vyslovila kladně, výsledek referenda není závazný

Rybáři vylovili Veselský rybník

Nové Veselí – Jedna z největších vodních ploch na Vysočině vydala své bohatství. V sobotu 21. října rybáři společnosti Kinský Žďár vylovili Veselský rybník v Novém Veselí na Žďársku, jenž se pyšní rozlohou zhruba 87 hektarů.

Ve Spělkově vyhrál Okamura

Spělkov - Nejmenší samostatnou obcí na Žďársku je Spělkov. Lidé tam volili v budově místního obecního úřadu. Sčítání hlasů po uzavření volební místnosti trvalo komisi pouhých sedmadvacet minut.

Krajský úřad dohlížel na klidné volby

Vysočina – Pracovníci Krajského úřadu Kraje Vysočina, kteří tradičně na volby na Vysočině dohlíželi, se během hlasování nesetkali s žádným závažným problémem nebo nedostatkem.

OBRAZEM: Rybáři volili v pátek, v sobotu lovili rybník

Vojnův Městec – Už v pátek volili rybáři z vojnoměsteckého Rybářského spolku M.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení