„Dosahoval rychlosti sto dvacet kilometrů za hodinu,“ řekla Deníku brněnská meteoroložka Ivana Záluská.

Silný vítr přidělával v pátek práci především silničářům. Žádný úsek, na rozdíl od okolních okresů, ale nemuseli cestáři uzavřít. Silnice zůstaly po celý den sjízdé, i když místy jen s maximální opatrností.

„Na vozovkách se tvoří sněhové jazyky. V terénu jsou sypače i radlice. Jsou úseky, kde je holá silnice a hned po půl kilometru narazí řidiči na hromadu nafoukaného sněhu. Snažíme se to odklízet co nejrychleji, ale silný vítr nám práci stěžuje a odklizený sníh opět nafoukává zpět na vozovky,“ řekla Alena Klusáčková, dispečerka žďárských silničářů.

 

Výpadky proudu

V okrese byly kvůli silnému větru problémy také s výpadky elektrického proudu. Stovky domácností se bez něj musely obejít. Naštěstí vždy jen několik minut. „Na Žďársku jsme měli dvě poruchy na linkách vysokého napětí,“ podotkl mluvčí společnosti E.ON Vladímír Vácha. Energetici kvůli silnému větru výrazně posílili službu. Silný vítr bude vát ještě dnes, v neděli se má uklidnit.

V noci ze čtvrtka na pátek vítr lámal a vyvracel stromy. Hasiči vyjížděli tam, kde stromy přehradily silnice. „Například do Borů, Hamrů nad Sázavou či Vojnova Městce, kde stromy popadaly na vozovku,“ uvedl operační důstojník krajského operačního a informačního střediska Hasičského záchranného sboru kraje Vysočina Tomáš Pešl.

Sněhová vánice se v pátek do statistiky dopravních nehod výrazně neprojevila. Do odpoledních hodin měli policisté ze žďárského dopravního inspektorátu hlášené pouze dvě kolize, které byly spojené s nepříznivým počasím.

První se stala mezi Lhotkou a Vysokým. „Řidič osobního vozu při brzdění na zledovatělé vozovce dostal smyk, přejel do protisměru a tam se střetl s projíždějícím autem. Ke zranění nedošlo, hmotná škoda je vyčíslena na čtyřicet pět tisíc korun,“ informoval Jan Kostečka z dopravního inspektorátu ve Žďáře nad Sázavou.

K druhé nehodě došlo v obci Nové Veselí. „Řidič nákladního vozu najel na zmrazky, které praskly a poškodily spodek vozu,“ sdělil dopravní policista.

INFOGRAFIKA: Nejkritičtější místa na Vysočině

(kliknutím zvětšíte)