Nejvíce to pocítí při platbách za energie. Zejména pak za plyn, elektřinu, teplo, ale i vodné a stočné.
„Plyn zdražuje vlivem nárůstu ceny ropy,“ zdůvodňuje analytik serveru Finance.cz Michal Ruml.
„Cena plynu pak ovlivňuje i elektřinu. U ní také roste poptávka. Nabídka se přitom nemění a to tlačí ceny vzhůru. Blížíme se tím průměru Evropské unie,“ vysvětluje Ruml dále.
Tak například Jihomoravská plynárenská zvedá ceny pro domácnosti o 5,9 procenta.
Brodsko levnější
Za elektřinu dodávanou společností E.ON pak běžná domácnost zaplatí o 9,3 procenta více. Menší důvod ke smutku mají na Havlíčkobrodsku. Tam totiž dodává elektřinu energetický gigant ČEZ, který zvedl ceny „pouze“ o 5,8 procenta.
Kubík vody v kraji zdraží v průměru o šest korun.
Více zaplatíte i na poště. „Zdražujeme napříč celým spektrem z důvodu rostoucích nákladů,“ sdělil Gabriel Pleska z tiskového odboru České pošty. Dražší jsou i dálniční známky, poplatky za televizní vysílání, ale také třeba nájemné a potraviny.
Samotní občané jsou pak proti dramatickému zvedání cen bezbranní. „Rok 2008 bude podle mě pro střední vrstvy obyvatel těžký. Mě osobně se to však zatím příliš nedotkne, protože zatím nestojím na vlastních nohách. Ale pokud to takhle bude pokračovat dál, budeme rádi za kousek chleba a střechu nad hlavou,“ míní Lucie Zelenková z Jihlavy.
„Nic s tím nenaděláme, jíst musíme a energie využívat také. Jen doufám, že se zdražováním dojde třeba také ke zvýšení platů. Zdražení dálniční známky je kapitola sama pro sebe. Zvednou cenu, zavedou mýto, ale dálnice je jako tankodrom,“ připojuje se další Jihlavák Tomáš Hill.
Podle Českého statistického úřadu vzrostla na Vysočině průměrná mzda ke 3. čtvrtletí roku 2007 o 1301 korun oproti stejnému období v roce 2006.
Ustálila se tak na částce přesahující 18 tisíc korun. Podle odhadů však na průměrnou mzdu nedosáhne více než 70 procent obyvatelstva.
INFOGRAFIKA
(kliknutím zvětšíte)