V současné době se ale o návštěvníky starají hned tři instituce. Informační centrum, které spadá pod akciovou společnost Žďas, Národní muzeum Praha pod které patří Muzeum knihy a Národní památkový ústav. Ten pečuje o kostel svatého Jana Nepomuckého – největší lákadlo pro turisty.

„Rádi bychom měli na starost celou Zelenou horu, chtěli bychom tyto služby pro turisty sjednotit,“ uvedl generální ředitel akciové společnosti Žďas Miroslav Šabart. O svém záměru představitelé firmy jednali i s ministrem kultury Václavem Jehličkou.

„Návštěva ministra je soukromá iniciativa Žďasu. Já osobně nevidím důvod, proč by státní památku měla provozovat soukromá společnost,“ nelíbí se záměr Žďasu mít na starosti nejen informační centrum a prohlídky v expozicích v budově konventu, ale také průvodcovskou službu v kostele svatého Jana Nepomuckého současnému správci Zelené hory Karlu Strakovi. Jak dále dodal, nasmlouvané má pro Národní památkový ústav čtyři průvodce, kteří se v kostele střídají.

„Na objektech, které máme ve správě, zajišťujeme průvodcovskou činnost běžně, stejně tak ve Žďáře nad Sázavou,“ potvrdil Martin Číhalík z brněnské pobočky Národního památkového úřadu.

O Zelenou horu tak probíhá ve Žďáře tichý boj. Nejvíce jsou jím zmateni turisté.

„Myslel jsem, že si koupím jednotnou vstupenku a obejdu všechno, ale v informačním centru mi vysvětlili, že to není možné. Tak jsme jednotlivé památky a expozice obešli zvlášť,“ divil se Martin Eliáš, který se na památku UNESCO přijel podívat z Brna.