Pětka? To most ještě nespadne

„Stupeň číslo pět samozřejmě neznamená, že jsou objekty před zhroucením, ale již jsou zadávány do pořadníku oprav,“ řekla ředitelka Jihlavské správy Ředitelství silnic a dálnic Marie Tesařová. „Nicméně jsou na nich závady, které jsou běžnou údržbou neodstranitelné. Proto je třeba větších oprav a rekonstrukcí. Ale celá věc není tak jednoduchá. Záleží na finanční situaci a také se musí postupovat systematicky,“ dodala Tesařová.

Data rekonstrukcí a oprav ale nejsou vůbec jistá. „Snažíme se tyto práce směrovat výhledově zhruba za dva nebo tři roky, ale přesně vám to říci nedokážu,“ uvedla ředitelka.

Vědí ve městech a obcích o tom, že právě mosty v jejich katastrech potřebují rekonstrukci? „Takovou informaci slyším poprvé,“ reagovala místostarostka Štěpánova nad Svratkou na tvrzení, že kamenný most nedaleko obce je zařazen ve třetím, nejhorším stavebním stavu. „Ale jsem si jistá, že pokud by byly nějaké potíže, budeme z příslušných míst informováni,“ dodala.

„Nijak přejezd nehlídáme, myslím, že není důvod. A nejsem si vědom toho, že by si někdo na jeho stav stěžoval,“ řekl starosta Křižanova Antonín Kania. „Je ale pravda, že už proběhly nějaké zvěsti o průtahu Křižanovem. Mohl by se prý také opravovat most v centru, ale rekonstrukce by nebyla přímou součástí stavby průtahu,“ dodal Kania.

Oprava na papíře

O rekonstrukci se již nahlas mluví v Novém Městě na Moravě.

„V pondělí jsme měli sezení se zástupci Ředitelství silnic a dálnic, kteří představili projekt opravy mostu u Slovnaftu,“ prozradil Luboš Smetana ze správy komunikací v Novém Městě na Moravě. Podle něj se jedná nejdříve o rok 2009 a akce bude doprovázena problémy.

„Jednalo by se o dlouhodobé uzavírky. Určitě by se totiž jednalo o velkou opravu, při které by se zasahovalo i do konstrukce mostu,“ zakončil Smetana.

Přes most u Nového Města na Moravě přejedou denně stovky aut. Na jeho stavu je to znát. Rekonstrukce by mohla začít za dva roky.

Velký most ve Štěpánově nad Svratkou nepřekrývá pouze protékající řeku, ale také silnici druhé třídy. I on je označen na stupnici číslem pět.

Foto: DENÍK/Jakub Janáček (2x)