Jmenuje se Tomáš Pejchal a je studentem žďárského gymnázia. Právě zmiňovaná simulace letu raketoplánem patří k jeho největším zážitkům z pobytu v International Space Camp.

„S dalšími studenty z celého světa, kteří měli možnost se do střediska podívat, jsme seděli v maketě v měřítku 1:1, veškeré ovládací prvky byly stejné jako ve skutečném raketoplánu. Bylo to jako v realitě, i když jsme si samozřejmě uvědomovali, že jde o simulaci. Bylo to úžasné,“ vzpomíná Tomáš Pejchal. Cesta do vesmírného střediska ale vůbec nebyla snadná.

„Musel jsem absolvovat konkurz, který vybíral pro pobyt v kempu jednoho kluka a jednu holku z České republiky, aby tam spolu se studenty z celého světa strávili týden. Konkurz byl v angličtině, museli jsme znát i odborné výrazy z kosmonautiky. Následovaly vědomostní testy včetně historie,“ upřesnil Tomáš Pejchal.

Odměnou mladému fanouškovi kosmonautiky byl zážitek ze simulovaného letu raketoplánem, ale i příprava, kterou musí podstoupit skuteční kosmonauti.

„Například musí vydržet přetížení 4G. Na sedmdesát metrů vysoké železné věži jsou připevněny sedačky, do kterých jsme byli upoutáni, a během jedné vteřiny nás to vystřelilo až nahoru. Nedá se to popsat, žaludek je až v krku, nemůžete dýchat, křičet, nic,“ popisuje Tomáš Pejchal. „Končí to tím, že během dvou sekund se volným pádem zase dostanete dolů na zem,“ doplnil.

Student žďárského gymnázia Tomáš Pejchal by se chtěl kosmonautice věnovat i v budoucnu. Jak ale sám říká, čeká ho ještě studium na vysoké škole, kde se chce zaměřit na fyziku a matematiku. Pokud by se mu jednou podařilo pracovat v Evropské vesmírné agentuře nebo přímo ve středisku NASA, splnil by se mu další sen.