A tak se řidičům nejen ve Věcově naskytne pohled na posekané příkopy k ceduli označující obec a zarostlé pozemky v obci.

Peníze jen na údržbu

„V souladu se zákonem o pozemních komunikacích není součástí silničního tělesa vegetace, tedy tráva, stromy, keře. Z tohoto důvodu nejsme jako majetkový správce silnic oprávněni provádět sečení trávy ani údržbu dřevin v průjezdných úsecích obcí z prostředků, které na údržbu silnic dostáváme,“ vysvětlil Zdeněk Vacek, ředitel Krajské správy a údržby silnic, jejímž zřizovatelem je krajský úřad.

„Podle mě by se o ty pozemky měl starat majitel, tedy kraj. Když jsme se ptali na možnost posečení, řekli nám, že pokud jim to zaplatíme, tak je provedou. Ale přece jim nebudeme dávat peníze za to, že si posečou vlastní pozemky,“ dodal rozhořčeně starosta Vraspír. Krajský úřad jako majitel části silnic a přilehlých příkopů druhé a třetí třídy zatím v nastalé situaci nemá jasno.

„Situaci kolem údržby vegetace u komunikací komplikují různé rozpory v zákonech. Současné rozhodnutí o údržbě může zvrátit pravomocné rozhodnutí soudu nebo legislativní změna,“ uvedla Jitka Svatošová, tisková mluvčí Krajského úřadu Vysočina. Jak dále dodala, kraj chce o problému v klidu diskutovat.

Podle zákona o pozemních komunikacích však silniční vegetace nesmí ohrožovat bezpečnost užití silnice.

„Pokud ale příkopy nikdo nebude udržovat, může to být nebezpečné, a to hlavně v zatáčkách a výjezdech z vedlejších komunikací,“ zakončil starosta obce Věcov Zdeněk Vraspír.