A jaký byl důvod pro vytvoření netradičního posedu? „Před pár lety mi prasata napáchala na úrodě škodu za tři tisíce. Jako odškodnění mi však byla přiznána částka o tisíc korun nižší. Prý jsem pro její záchranu neudělal maximum. A to jsem tam měl strašáky i vlasy,“ začal vysvětlovat Josef Blažíček.

„Tak jsem tam s kamarádem vytáhl za pomoci traktoru a lyžin karoserii od starého vozu. Je ve výšce asi dva a půl metru. Víte, co nám to dalo práce, dostat to nahoru? Plaším tím zvěř, a když tam člověk sedí, tak na něj aspoň nefouká jako na normálním posedu,“ doplnil zemědělec.

Ne všichni jsou však z posedu ze staré škodovky nadšeni. „Do krajiny to prostě nepatří. Vůbec to tam nezapadá. Místní už si na to trochu zvykli, ale kdo sem zavítá poprvé, tak tím nadšený není. Co mi ale nejvíc vadí, že to všichni přisuzují myslivcům a chodí si k nám stěžovat. Přitom nám to vůbec nepatří, je to přece na soukromém pozemku,“ nechal se slyšet Zdeněk Havelka z Mysliveckého spolku Pařeziny se sídlem ve Světnově.

O tom, co se stavbou bude, už jedná také inspekce životního prostředí. „Když si vezmu, co všechno se dneska do přírody umisťuje – stožáry, větrné elektrárny… Přijde mi, že tento posed oproti jiným stavbám není nic tak strašného. Navíc je v uzavřeném místě a nevyčnívá nikde na horizontu. Přesto však v současné době hodnotíme, jak moc poškozuje krajinný ráz,“ uvedl ředitel havlíčkobrodské pobočky České inspekce životního prostředí Vítězslav Novák.

O to, aby posed ze staré škodovky zapadl do krajiny, se snaží i jeho majitel. „Nasázel jsem okolo stromky. Vždyť vidíte, tady je jasan a jilm. Chtěl bych z toho vytvořit remízek, a za to mě přece nemůže nikdo trestat,“ doplnil Josef Blažíček.