Důvodem je extrémní výskyt nebezpečných sinic

„Ve vodě je zvýšené množství chlorofylu, celkového fosforu, snížená průhlednost a masivní výskyt sinic – více než jeden milion buněk/ml,“ tak zní zpráva hygieniků po rozboru vody v Domanínském rybníku.

Jedná se tak již o druhou vodní plochu ve žďárském regionu, ve které se lidé v horkých dnech nezchladí. Už třetím týdnem totiž trvá zákaz koupání také v Pilské nádrži u Žďáru nad Sázavou.

Špatná voda je i ve Velkém Dářku

Kromě těchto dvou vodních ploch sledují na Žďársku pracovníci krajské hygienické stanice také stav vody ve Velkém Dářku, Sykovci, Medlově, Zuberském, Skalském a Milovském rybníku, na koupališti Sázava a v lomu v Dolní Rožínce.

„První tři zmiňované plochy jsou v dost špatném stavu. Lidé, kteří mají citlivější kůži a hrozí jim alergické reakce, by do vody rozhodně na těchto místech chodit neměli,“ upozornil vedoucí odboru hygieny obecné a komunální Milan Brychta z jihlavské krajské hygienické stanice.

Špatný stav vody vadí především rekreantům. „Letos jsme si chtěli užít dovolenou v Česku. Dlouho jsme se rozmýšleli, kam vyrazíme, a nakonec jsme se rozhodli pro Pilskou nádrž. Byli jsme tu před osmi lety a moc se nám tady líbilo. Když jsme sem ale předevčírem dorazili, nevěřili jsme vlastním očím. Ta voda je nechutná a ten zápach. Šli jsme se projít po břehu a byla to vážně síla,“ nechala se slyšet Pavla Konopníková ze Znojma.

„Zítra balíme stan a vyrážíme k Pardubicím na písáky, tam je prý voda nádherná,“ dodala.

Vhodná místa ke koupání však lidé v okrese stále najdou. Dobrá kvalita vody je podle posledních měření hygieniků na koupališti Sázava a v Zuberském rybníku.