Konečné slovo má zřizovatel ústavu

„Úřad ombudsmana nedávno kritizoval to, že některé domovy chtějí ve smlouvách s klienty získat záruku, že se v dědickém řízení domohou plateb „dluhů“. Také podle mého názoru je to velmi nemorální,“ uvedl Jiří Vondráček, krajský radní.

Podle informací Kraje se však na Žďársku takové případy nevyskytly. S nedoplatky se ale domovy důchodců potýkají.

„Máme klienty, kterým penze na uhrazení nákladů nestačí,“ potvrdila Anna Knoflíčková, ředitelka Domova důchodců v Mitrově.

„Podle zákona se nejedná o dluh těch lidí, ale o náš náklad, který musí uhradit zřizovatel. Máme možnost požádat rodinu o spoluúčast na nákladech, ale není to jejich povinnost,“ vysvětlila Eva Štěpničková, ředitelka Domu klidného stáří ve Žďáře nad Sázavou. Přesně určit, kolik bude kraj a stát doplácet, není možné.

„Záleží na tom, zda je nebo není klientovi přiznán příspěvek k péči. Skladba obyvatel domovů je nyní taková, že dvacet procent tento příspěvek nemá, ale mohou si zažádat o přehodnocení. Odhadovat, kolik kraj zaplatí, proto nyní není možné,“dodal Jiří Vondráček.

Dosud se Kraj spolupodílel na financování jednoho lůžka v domovech důchodců na Žďársku částkou třináct a půl tisíce korun.

„Pokud bychom se do podobné situace dostali a měli třeba babičku v domově důchodců, asi bychom se jí snažili vše zaplatit, ale co mají dělat ti, kteří jsou sami nebo je jejich rodina sociálně slabší?“ zamyslela se Květa Kovaříková ze Žďáru nad Sázavou.