„To, že se do této oblasti, popřípadě přímo do České republiky vydá, je velká vzácnost. Je to totiž běžný mořský racek osídlující pobřeží Severního moře,“ sdělil pracovník Správy Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Žďárské vrchy Jaromír Čejka.

Totožnost střelce ochranáři neznají

Kdo má brokovnicí zastřelené mládě na svědomí, se ochranářům zjistit nepodařilo. „Je možné, že si ho někdo zaměnil s dravcem. Měl totiž rozpětí křídel o délce sto čtyřicet centimetrů a délka jeho těla byla šedesát centimetrů,“ zauvažoval ochranář.

I kdyby si však racka stříbřitého někdo s dravcem spletl, neměl právo střílet. „Dravce je u nás zakázáno lovit od roku 1988, tedy už bezmála dvacet let,“ vysvětlil jednatel myslivců na Žďársku Oldřich Sedlář.

Podle ochranářů jsme přišli o velkou raritu. „Když pominu přestupek, kterého se neznámý střelec dopustil, přišli jsme o vzácného zatoulance, jehož pozorování by bylo na Českomoravské vrchovině unikátem,“ nechal se slyšet Jaromír Čejka.

Podle zákona na ochranu přírody a krajiny je v zájmu ochrany druhů ptáků, kteří volně žijí na evropském území členských států evropského
společenství, zakázáno jejich úmyslné usmrcování nebo odchyt jakýmkoli způsobem.

„Kdo tento čin spáchá, dopouští se přestupku. Za něj mu může být uložena pokuta až do výše dvaceti tisíc korun,“ sdělil pracovník Správy Chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy Jaromír Čejka.