„Vody je málo, řeka je cítit. Na zalévání to sice stačí, ale snad zaprší,“ zadoufal Leoš Chatrný, který má domek přímo u řeky.

Podobný názor má i Růžena Homolová. „Teď je vody opravdu minimum, ale zažili jsme i zátopy. Největší v roce 1985. A také před čtyřmi lety jsme měli zatopenou zahradu,“ uvedla obyvatelka Balin.

 

Rybám v Balince hrozí udušení

To, že voda z řeky s každým teplým dnem mizí, potvrzují i odborníci. „Podle našich měření mívá v srpnu Balinka průtok tři sta třicet litrů za vteřinu, teď je to jen čtyřicet litrů za vteřinu. Průtok je téměř neměřitelný,“ potvrdil Tomáš Kříž z dispečinku Povodí Moravy, které řeku monitoruje.

Zatímco lidem ubývající voda na zalévání zahrad zatím stačí, rybáři začínají mít vážné obavy. „Ryby potřebují k životu kyslík, alespoň minimální obsah. Pokud nezaprší, mohou se začít dusit,“ vysvětlil Emanuel Míšek, ředitel Rybářství Velké Meziříčí.

Déšť je také jedinou nadějí, kterou řeka Balinka má. „Řeku Oslavu může doplňovat přehrada Mostiště, ale Balinka musí počkat, až zaprší,“ dodal Tomáš Kříž.

Řeka Balinka má délku třiadvacet kilometrů a po deštích nebo na jaře, kdy je dostatek vody z tání, ji rádi využívají i vodáci. „Už dvakrát jsme část řeky sjížděli. Vede krásnou krajinou. Teď, když vidím, jak je suchá, je mi z toho smutno,“ zavzpomínal Václav Hrudička z Plzně, který na Vysočinu jezdí za příbuznými.

Necelých dvacet metrů od koryta Balinky je v obci k vidění také bezejmenný menší vyschlý potok. Na dně jsou pouze kameny a bahno. „Už dlouho jsem to neviděla tak suché,“ zakončila chalupářka z Brna, která si nepřála být jmenována.