Vandalům z nádraží hrozí za jejich „malůvky“ až tři roky vězení

„O půl druhé odpoledne přijel vlak od Brna. Strojvedoucí zpozoroval několik lidí vzadu na nástupišti, kteří se při průjezdu vlaku schovávali do křoví. Vysílačkou se spojil s výpravčím, který zavolal policii. Po domluvě přijela dvě auta ze dvou směrů. Vandaly policisté dopadli, když ti utíkali směrem ke Žďasu, a v jejich kapsách našli spreje. Za sebou nechali čerstvě pomalovaný vůz,“ popsal výpravčí, který měl onu sobotu službu.

„Podobný problém jsme v posledních měsících řešili poměrně často. Sprejeři se zajímají především o vlakové soupravy. Malůvkami na nich se mohou zviditelnit po celé republice. Ovšem ani budovy žďárského nádraží a přilehlé Správy tratí nezůstaly ušetřeny jejich umění,“ řekl přednosta stanice Jan Janeba.

Sprejováním po zdech budov se lidé dopouští trestného činu.

„Za poškození cizí věci jim hrozí odnětí svobody na jeden rok a peněžitá pokuta. Pokud se sprejerství dopustí někdo opakovaně nebo je členem organizované skupiny vandalů, hrozí mu odnětí svobody v rozsahu šest měsíců až tři roky,“ upozornil mluvčí žďárské policie Václav Kučera. Oficiálních ploch se writeři ve Žďáře v blízké budoucnosti nedočkají.

„V současné době o nich neuvažujeme, byly by to vyhozené peníze. Pro ně je důležitý adrenalin, chtějí těmi svými nesmyslnými nápisy a klikyháky čmárat po objektech, které jsou pro ně zakázané,“ uvedl starosta Žďáru nad Sázavou Jaromír Brychta.