Důvod odkladu? „Český telekomunikační úřad (ČTÚ) zjistil, že nebyl splněn předpoklad ke koordinaci. Objevili jsme rozpory ve frekvencích s jinými televizemi, a to i zahraničními,“ uvedla Petra Zindulková z ČTÚ.

Poslanecká sněmovna nyní bude schvalovat nový Technický plán přechodu zemského analogového televizního vysílání na zemské digitální vysílání. Bude-li schválen, odstartuje postupná digitalizace. „Začne se v Ústí nad Labem a systém bude postupně zapojován proti směru hodinových ručiček. Po Plzeňském a Jihočeském kraji přijde na řadu Vysočina s vysílačem Javořice,“ uvedl specialista Jan Potůček.

„Domnívám se, že zkušební provoz by mohl být zahájen v polovině příštího roku,“ dodal.

Má dojít k definitivnímu vypnutí analogového vysílání. Na Vysočině však nejdříve v listopadu 2009 a nejpozději v květnu 2010.

Set top box nutný

Existují dva typy digitálního vysílání. „Satelitní televize (vysílá přes družice, pozn. red.) a terestrická televize (vysílá přes vysílače, pozn. red.). Ta se hromadně zavádí v Česku,“ upřesnil Potůček.

Přechod z analogového na digitální vysílání znamená pro diváky výdaje. Musí si totiž koupit set top box. „Nejlevnější stojí tisíc korun, slušný vyjde na dva tisíce a opravdu kvalitní se dá pořídit za čtyři,“ sdělili v jihlavské prodejně Viki.

Satelitní versus terestrická televize

Digitální satelitní televize:
Je k dispozici všude. Data jsou vysílána přes satelitní paraboly na zemi na satelity ve vesmíru, které signál předávají do celé Evropy. Pro příjem signálu potřebuje divák pouze přijímač a malou satelitní anténu. Na výběr má z desítek televizních a rozhlasových programů, včetně přístupu k širokopásmovému internetu.

Digitální terestrická televize:
Přijímá se v blízkosti vysílačů, které vysílají signál do bližšího okolí. Pro příjem signálu pro digitální terestrickou televizi musí divák investovat do přijímače a běžné antény. Lze přijímat podstatně méně programů než přes satelit. Není možné využívat širokopásmový přístup k internetu.

Zdroj: Český telekomunikační úřad

Proč digitalizace?

Na území vysílá více stanic, kterým je nutné přiřadit určité frekvence (kmitočty). Ty se využívají v televizi, rozhlase, ale také v radiových zařízeních (družice, rádiová, námořní, letecká služba). Nyní už je kmitočtové spektrum jako přírodní zdroj prakticky vyčerpáno. Digitální vysílání umožní jejich hospodárnější využití. Analogové a digitální vysílání nemohou plnohodnotně fungovat vedle sebe.