Vajíčka i jalovcová větvička „Jako každý rok i letos jsem nejen pro ně, ale i pro ostatní koledníky měla připravená vajíčka obarvená v cibulových lístcích, ale také vajíčka čokoládová,“ řekla Hana Janů. Každý, kdo procházel od rána o Červeném pondělí po Hlinném, mohl vidět hloučky „mrskačů“ i koledníky osamocené. Na pořádnou mrskačku přijdou do každé rodiny, kde mají děvčata, jak ti nejmenší – v doprovodu svých tatínků, tak ti starší.

Mnohde si místo pomlázky přinesou jalovcovou větvičku. Její šlehnutí prý přináší zdraví a sílu. „Hrozně to pálí, asi tak dvě až tři minuty po šlehnutí,“ postěžovala si naoko nazlobená Marie Malá z Nového Města na Moravě. Koledoval poprvé „Hody hody doprovody, dejte vejce malovaný, nedáte ;li malovaný, dejte aspoň bílý, slepička vám snese jiný,“ odříkával s hlavou skloněnou čtyřletý Martin ze Žďáru. Bylo to poprvé, co šel s tatínkem koledovat. A plný košík čokoládových dobrot svědčil o tom, že se mu daří.

Velikonoce ale nejsou pro všechny dny volna. Pohotovost drží hasiči, policisté a lékaři. „Od rána jsme měli jen jeden menší úraz, jinak jsou svátky klidné, je průměrná návštěvnost,“ sdělila lékařka Anna Filipenská, která sloužila na pohotovosti v Novém Městě. „Je klid,“ potvrdili svorně Ondřej Svoboda z novoměstské služebny Policie České republiky i Martin Kunc za městské strážníky ve Žďáře nad Sázavou. Klidný víkend hlásili také hasiči.