„Jediné co mohu prozatím říci je, že povolební vyjednávání probíhají. Konkrétní závěry nejsou,“ uvedl lídr vítězné místní ČSSD Jiří Maděra.

Strana, která má v souvislosti s výsledky voleb právo si nárokovat post starosty, získala v komunálních volbách šest mandátů. K ovládnutí radnice potřebuje sehnat podporu dalších šesti mandátů. Zastupitelstvo čítá 23 členů. Podle Maděry se sociální demokraté nebrání rozhovorům se žádnou ze stran.

V úvahu tak připadá například spolupráce se sdružením Nový směr, které získalo ve volbách druhý nejvyšší počet mandátů, a které vede lékař Zdeněk Kadlec.

„V současné době probíhají jakási jednání. Nejzásadnější pro nás bude schůzka s ČSSD, klidně bych s ní do koalice šel. Na malém městě je podle mého názoru směšné dělení stran na pravici a levici,“ poznamenal Zdeněk Kadlec s tím, že bude rozhodně usilovat o jeden z nejvyšších postů ve vedení radnice

Špatnou pozici pro vyjednávání nemá také Sdružení Nezávislých kandidátů pro obce (SNK pro obce) držící tři křesla v zastupitelstvu. Proti případnému spojení této strany s ČSSD by nebyl ani stále ještě úřadující místostarosta Stanislav Marek.

Vyjádřil se v tom smyslu, že v některých bodech řízení radnice našli se sociálními demokraty společnou řeč. „Oficiálně jsem jednal jen s ČSSD, po telefonu pak se Zdeňkem Kadlecem. Nic dohodnutého ještě není,“ řekl rovněž Stanislav Marek. Právě jeho by na postu místostarosty mohla udržet novinka oproti minulému volebnímu období, a to zvažovaná možnost zřízení místa druhého místostarosty. „O tomto návrhu Novoměstští jednali před volbami. I takto by to mohlo být,“ připustil Marek.

Konkrétnější nebyl ve své odpovědi na průběh vyjednávání v Novém Městě na Moravě ani Jindřich Hauk z TOP 09. Ta drží tři mandáty. „Stále jednáme. Až skončíme, bude vše zveřejněno. Do té doby nemáme potřebu cokoliv prezentovat ,“ poznamenal Jindřich Hauk.