„V roce 2007 jsme operovali robotem sto pacientů, v roce 2008 to už bylo 244 nemocných. V roce 2009 dosáhl celkový počet operací čísla 266. Loni, tedy v roce 2010, se jednalo o 272 výkonů. Letošní 118. operace se stala jubilejní,“ uvedl primář Centra robotické chirurgie v Nemocnici svaté Zdislavy v Mostištích u Velkého Meziříčí Jaroslav Tvarůžek.

V blízké době má být zveřejněna odborná práce, která se zabývá hodnocením pěti stovek robotických operací prostaty – tohoto počtu zákroků bylo v centru dosaženo v loňském roce.„Robotické operace se nezaměřují pouze na karcinom prostaty. V roce 2011 v Mostištích provedli pro zhoubný nádor například stou operaci konečníku,“ sdělila specialistka marketingu společnosti Hospimed Petra Dlabalová.

„Nejčastějším výkonem je radikální prostatektomie pro zhoubný nádor, dále operace zhoubného nádoru ledviny, plastiky ledvinné pánvičky, resekce konečníku pro zhoubný nádor a operace žaludku,“ upřesnil Jaroslav Tvarůžek.

Celosvětově bylo v Česku do 1. května 2011 provedeno 4 649 robotických výkonů na 9 pracovištích roboticky asistované chirurgie. Celosvětově se počet operací robotem da Vinci pohybuje kolem 350 tisíců. Nemocnice svaté Zdislavy v Mostištích patří mezi desítku největších robotických center v Evropě.

„Robotické operace mají nepochybně své pevné místo v moderní miniinvazivní chirurgii. Po čtyřech letech zkušeností jsme schopni předložit seriózní argumentaci, že robotická chirurgie je cestou správným směrem,“ tvrdí primář Tvarůžek.

Robotická chirurgie představuje především minimálně invazivní chirurgickou metodu, vhodnou pro operace v dutině břišní a hrudní a dalších špatně dostupných dutinách lidského těla. Nově se v rámci ORL operuje i v dutině ústní a hltanu.

Při včasném odhalení onemocnění je díky robotice možné nádor šetrně odstranit z těla pacienta, což je v porovnání s jinými metodami onkologické léčby zároveň nejlevnější.