„Nyní jí byla předána smlouva k podpisu, sdělila včera mluvčí Českých drah Kateřina Šubová. Budova má být kompletně opravena do konce příštího roku.

Převážnou část nákladů budou hradit dráhy, žďárská radnice přidá pět milionů korun, uvedla Šubová. Nádražní budova ve Žďáře byla postavena přibližně před 40 lety na trati, po níž jezdí rychlíky mezi Prahou a Brnem. ČD nejprve chtěly pro stanici sehnat soukromého investora. Opakovaně ho hledaly v projektu Živá nádraží, ale bez úspěchu.

České dráhy udržují na Vysočině 63 výpravních budov. Letos už získali kvalitnější zázemí cestující v Telči na Jihlavsku, kde byl otevřen nový přestupní terminál. Na akci, kterou dotovala Evropská unie, se dráhy podílely spolu s městem.

V projektu Živá nádraží se v kraji podařilo pronajmout výpravní budovu v Havlíčkově Brodě. Firma AŽD Praha, která před čtyřmi lety získala nádraží na 30 let do pronájmu, s tím, že zajistí jeho rekonstrukci, ale po dohodě s ČD letos v létě práce ukončila. Důvodem byla neúspěšná jednání o úpravě smlouvy, kterou doporučil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Rekonstrukci budovy by ČD měly dokončit vlastními silami.