VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Moje Žďársko

dnes 18:25

U Vojnova Městce rozkvetly vzácné orchideje

Žďárské vrchy – Botanicky cenné chráněné orchideje - vemeník dvoulistý a vemeník zelenavý - rozkvetly v těchto dnech v lokalitě Suché kopce ve Žďárských vrších.

dnes 15:01

Pomocí solární energie vyráběli studenti popcorn i cukrovou vatu

Žďár nad Sázavou – Popcorn i cukrovou vatu, k jejíž výrobě posloužila solární energie, mohli okusit návštěvníci sedmého solárního dne. Ten se pod taktovkou Vyšší odborné a střední průmyslové školy Žďár nad Sázavou uskutečnil ve středu dopoledne. Akce přilákala velké množství lidí, možnost okusit lahůdky připravené díky sluneční energii uvítaly mimo jiné i děti ze žďárských mateřských škol.

dnes 13:36

Bystřické náměstí ožije muzikou

Bystřice nad Pernštejnem – Evropský svátek hudby si připomenou rovněž v Bystřici nad Pernštejnem. Tamní základní umělecká škola a městské muzeum si u této příležitosti připravily koncert s názvem Filmem a muzikálem nejen po Evropě.

dnes 10:43

Obyvatelé Kuklíku připravují na sobotu velkolepé oslavy

Kuklík – Slavnostní otevření nově zrekonstruované budovy obecního úřadu a hasičské zbrojnice, setkání rodáků a přátel obce, oslava dne dětí i nadcházejících prázdnin – to vše je připraveno na sobotu 23. června. Velkolepá slavnost odstartuje v Kuklíku úderem dvanácté hodiny.

dnes 06:46

Města na Vysočině mají velké peníze v kapsách neplatičů

Vysočina – Poplatky za odpadky, nájemné nebo pokuty. Města na Vysočině se potýkají s neplatiči, kteří v součtu dluží desítky milionů korun.

dnes 06:27

OBRAZEM: Orlové se změnili na umělecká díla

Velké Meziříčí - Dva velkoplošné reklamní nosiče s orlem na minerální vodu Mattoni byly u dálnice D1 poblíž Velkého Meziříčí nahrazeny uměleckými motivy.

včera 18:20

Charitativní běh pomůže Járovi, aby se mohl vyučit

Bobrová – Pohyb, společnost, příroda a dobročinnost – tak by se dalo stručně shrnout poslání blížícího se FreeRun18, charitativního závodu v okolí Bobrové na Novoměstsku. Již třetí ročník tohoto klání, za nímž stojí šestice mladých žen z takzvaného FreeRunHelps (FRH) týmu, se uskuteční v sobotu 23. června.

včera 14:48

V lesích Žďárska už se modrají borůvky

Žďársko – Do lesů na Žďársku vyrazili sběrači lesních plodů, začínají se už totiž modrat borůvky. „O víkendu jsme byli na procházce na Šindelném vrchu u Cikháje a nasbírali jsme půllitrovou krabičku. Borůvek tam kupodivu bylo docela dost, takhle brzy jsme je ale rozhodně nečekali. Škoda, že jsme neměli víc nádob,“ svěřila se Miroslava Havelková ze Žďáru nad Sázavou.

včera 13:00

OBRAZEM: Silnici zprovozní koncem příštího týdne

Žďár nad Sázavou - Až do 29. června se řidiči musejí smířit s objížďkou rekonstruované části ulice Strojírenská od odbočky k okresnímu soudu po kruhovou křižovatku pod nádraží.

18.6.2018

Muzeum ve Městě nabízí nové výstavy

Nové Město na Moravě – Novoměstské Horácké muzeum připravilo nové expozice. Dvě z nich jsou věnované místnímu rodákovi, malíři Karlu Němcovi.

18.6.2018

OBRAZEM: Žďár oživily výtvory streetartových umělců

Žďár nad Sázavou – Nevyužité, často šedé a omšelé plochy na několika místech v okresním městě zdobí nyní výtvory předních českých streetartových umělců. Trafostanice či stěny budov dostaly nový kabát v rámci festivalu Zdi, který se konal u příležitosti Dne Žďáru během víkendu 9. a 10. června.

18.6.2018

Všichni chtějí stavět přes léto, města jen s potížemi shánějí firmy

Žďársko – Problém sehnat stavební firmu nyní řeší města a obce na Žďársku. Zakázek je hodně a stavební společnosti nestíhají. „Ty doby, kdy se navíc dala vysoutěžit i výhodná cena, jsou pryč. Teď je problém vůbec najít firmu, která má volné kapacity,“ uvedl bystřický starosta Karel Pačiska s tím, že se aktuálně snaží sehnat zhotovitele rekonstrukce v bystřické základní škole T.G. Masaryka.

18.6.2018

Představí traktory i stříkačky

Škrdlovice – Mezinárodní závody koňských stříkaček spojené s další akcí, Setkáním historických traktorů, se uskuteční v sobotu 23. června v areálu U Křížku ve Škrdlovicích.

17.6.2018

Do Nového Města přijel prezident Masaryk. Po devadesáti letech

Nové Město na Moravě – Téměř na den přesně se do Nového Města na Moravě vrátil po devadesáti letech první československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk. Novoměští ho v sobotu při městských slavnostech Nova Civitas přivítali stejně jako 17. června 1928 – chlebem a solí.

16.6.2018

Jak jsme žili v Československu. Představujeme autora sgrafit ve Městě

Nové Město na Moravě /SERIÁL JAK JSME ŽILI V ČESKOSLOVENSKU/ - Žádný návštěvník Nového Města na Moravě si rozhodně nemůže nepovšimnout unikátní výzdoby svatostánku v centru města i mnohých domů. Dílo malíře a grafika Karla Němce ovšem překročilo i hranice města. Jeho unikátní tvorbu lze nalézt nejen v nedaleké Fryšavě pod Žákovou horou, v Rokytně a ve Žďáře nad Sázavou, svůj nezaměnitelný rukopis zanechal také v Havlíčkově Brodě či v Brně.

16.6.2018

V roce 2020 má na Rovinkách stát nový dům pro seniory

Bystřice nad Pernštejnem – Výstavbu domu pro seniory v lokalitě Rovinky schválili bystřičtí zastupitelé. Zahrne celkem sto lůžek, z toho jich 68 bude pro osoby, jež potřebují zvýšenou péči - například trpícími Alzheimerovou chorobou, zbývající pro seniory, kteří již nejsou schopni žít sami.

16.6.2018

Z Vysočiny znělo převážně ano pro účast ČSSD ve vládě

Vysočina – Členové ČSSD schválili účast ve vládě Andreje Babiše tolerované KSČM. Pro účast v koaličním kabinetu se ve vnitrostranickém referendu vyslovilo 58,53 procenta členů, proti bylo 40,2 procenta a 1,27 procenta hlasů bylo neplatných. Největší podporu dostala vládní koalice na Vysočině. I když ne od všech sociálních demokratů.

15.6.2018

Socha pasáčka byla přestěhována

Nové Město na Moravě – Originál sochy Píseň hor od Jana Štursy, který stával za dveřmi novoměstského Horáckého muzea, byl přestěhován.

15.6.2018

V Novém Městě sbírají lidé baterky pro Pavla a Radima

Nové Město na Moravě – Novoměstská radnice se zapojila do krajské soutěže nazvané Baterkománie, jejímž cílem je podpořit třídění a recyklaci baterií a přispět tím k ochraně životního prostředí.

15.6.2018

V bystřických Lužánkách staví nové hřiště pro děti. Bude hodně netradiční

Bystřice nad Pernštejnem - Centrální dětské hřiště bude do prázdnin dostavěno u zimního stadionu v bystřické lokalitě Lužánky. Budovaný prostor pro děti má disponovat více úrovněmi.

15.6.2018

Čekají, zda uspějí i s druhou dotací na cyklostezky

Žďár nad Sázavou – Jestli na novou cyklostezku vedoucí od Pilské nádrže do Stržanova žďárská radnice využije již schválenou dotaci ze Státního fondu dopravní infrastruktury za více než deset milionů korun. Anebo bude mít štěstí a získá požadovanou podporu i z dalšího dotačního titulu, kterým je „evropský“ Integrovaný regionální operační program. Na to aktuálně čekají ve Žďáře.

14.6.2018

Kam vyrazit za koupáním? Dáme vám tip v Deníku

Vysočina - Kam vyrazit za koupáním? Odpovíme vám v pátečním Žďárském deníku 15. června. 

14.6.2018

Zlepšila se voda v Sedlici, naopak zhoršila v Černém rybníku

Vysočina – Voda v rybnících a dalších koupacích plochách, které sledují hygienici na Vysočině, se v polovině června na jedné straně zhoršila, na straně druhé zlepšila.

14.6.2018

Do Města přijede prezident, bude uvítán chlebem a solí

Nové Město na Moravě – Dlouho očekávané dvoudenní slavnosti Nového Města na Moravě Nova Civitas jsou tu. Přinášejí s sebou koncerty, výstavy, prezentace, sport i trochu historie. Do města totiž v sobotu po devadesáti letech znovu zavítá první československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk.

14.6.2018

Zájemci se stále ještě mohou hlásit o domácí kompostéry

Žďár nad Sázavou – Stále ještě se mohou hlásit zájemci o domácí kompostéry, které pro obyvatele pořídila žďárská radnice. „Pořídili jsme jich tři sta a stovka z nich je ještě volná,“ poznamenal místostarosta Žďáru nad Sázavou Josef Klement.

13.6.2018

Květen byl na Vysočině mimořádně teplý

Vysočina - Květen byl na Vysočině teplotně mimořádně nadnormální, průměrná měsíční teplota vzduchu 16 °C bylo o 3,5 °C vyšší oproti dlouhodobému průměru z let 1981 - 2010.

13.6.2018

Žďár ukončil smlouvu s firmou, která nedokázala síct trávu v termínu

Žďár nad Sázavou – Na ukončení smlouvy se s firmou GFP service, zajišťující ve městě sekání zelených ploch, dohodla žďárská radnice. Jde o reakci na opakované neplnění termínů, což vyvolalo mohutnou vlnu stížností obyvatel. „Ukončení dohody umožňuje městu zapojit do sečení i třetí subjekty, a to do konce tohoto týdne. Zároveň bude zahájena příprava nadlimitní veřejné zakázky na tuto službu, ze soutěže pak vzejde nový dodavatel,“ uvedl mluvčí žďárské radnice Jakub Axman.

13.6.2018

Dětem z Nového Města začnou dřív prázdniny

Nové Město na Moravě – O týden dříve opustí v tento školní rok své třídy děti z první základní školy v Novém Městě na Moravě. „Důvodem je výstavba nových učeben, která potrvá i po celý příští školní rok. Žáci dostanou vysvědčení už v pátek 22. června,“ potvrdil místostarosta Nového Města na Moravě Stanislav Marek.

13.6.2018

Žďárská průmyslovka uspořádá další solární a technický den

Žďár nad Sázavou – Nejenom na různá zařízení využívající k fungování sluneční energii předváděná v praxi, ale třeba i na elektromobil se mohou těšit návštěvníci v pořadí sedmého solárního a technického dne. Ten na prostranství před poliklinikou ve středu 20. června od 9 do 12 hodin opět uspořádají někteří studenti a vyučující žďárské průmyslovky.

13.6.2018

Lidi loni ve Žďáře lákal zámek i vláčky

Žďár nad Sázavou – Nejvíce se ve srovnání s předešlým rokem ve Žďáře v roce 2017 zvýšil zájem lidí o návštěvy relaxačního centra, Modelového království Žďár a zámku. Vyplývá to ze statistiky městského úřadu. Relaxační centrum loni navštívilo celkem 193 760 lidí, což bylo o tři tisíce návštěvníků více než v roce 2016.

13.6.2018

Charitativní běh letos vynesl přes 14 tisíc korun

Žďár nad Sázavou – Celkem 316 lidí se letos zúčastnilo devátého ročníku charitativního běhu Pohybem k naději pořádaného žďárskou orelskou jednotou. Podle pořadatelů se jedná o v pořadí čtvrtou nejvyšší účast a vybrat se podařilo 14 218 korun, což je třetí největší výtěžek v historii běhu.

13.6.2018

Skauti požádali o finanční podporu

Bystřice nad Pernštejnem – Bystřičtí skauti se obrátili na veřejnost s žádostí o příspěvek na výstavbu nové klubovny. Ve spolupráci se Skautskou nadací Jaroslava Foglara a Darujme.cz proto založili projekt, jehož prostřednictvím je možné skauty podpořit.

13.6.2018

Heřmanov bojuje o evropskou cenu, přijeli komisaři

Heřmanov - Heřmanov na Velkomeziříčsku v úterý navštívila evropská komise. Obec je jednou z dvaadvaceti vesnic z devíti států, které se utkají v mezinárodním klání. „Heřmanov se loni stal celorepublikovým vítězem v soutěži Vesnice roku 2017, a proto postoupil do evropského hodnocení v soutěži Evropská cena obnovy vesnice 2018,“ upřesnila starostka Heřmanova Pavla Chadimová.

12.6.2018

Návštěvníci slavností města si pochutnají na Hejkalovi z nového pivovaru

Nové Město na Moravě – Láska k hořkému pěnivému moku sblížila partu kamarádů z Nového Města na Moravě natolik, že se rozhodli pustit do výroby vlastního piva. Po sto jedenácti letech se tak do města opět vrátil pivovar, ten poslední (panský pivovar) ukončil svou činnost v roce 1907.

12.6.2018

Starý most se poroučel do řeky o den dřív, do poloviny listopadu ho nahradí nový

Velké Meziříčí – O den dříve, než bylo původně naplánováno, šel k zemi most přes řeku Balinku v Třebíčské ulici. V úterý už dělníci odklízeli jeho trosky z říčního koryta. „Materiál mostu byl v tak špatném stavu, že nevydržel sondáž, kterou jsme prováděli,“ řekl podle místního zpravodaje Velkomeziříčsko stavbyvedoucí Miroslav Otruba s tím, že extrémně porušený byl zejména beton v obloucích mostu. Podle stavbyvedoucího nemá předčasné odstranění mostního tělesa žádný vliv na další průběh stavby.

12.6.2018

Díky akci „truhlík“ vznikla malá zahrádka pro pacienty

Nové Město na Moravě – Malá zahrádka vznikla na terase jednoho z pavilonů novoměstské nemocnice díky nadšení sestřiček z oddělení dlouhodobě nemocných. 

12.6.2018

Dlouhá cesta k bydlení. Na třípokojový byt si Čech vydělá za 8 let a 7 měsíců

Na byt v centru hlavního města si Pražan s průměrnou mzdou nenašetří ani za čtyřicet let. Naopak na Ústecku stačí vydělávat necelých 3,5 roku.

11.6.2018

Pas lze zatím pořídit bez fronty. Žadatelů ale přibývá

Vysočina - Kriticky dlouhé fronty jako v minulých letech se letos při vyřizování pasů naštěstí netvoří. Informovali o tom pracovníci z radnic pěti největších měst Vysočiny.

11.6.2018

Strom života vyjadřuje odkaz na historii i novou naději

Jámy – Kříž století nebo také strom života. Oba názvy jsou synonymem jednoho uměleckého díla, které v těchto dnech vzniká v dílně akademického sochaře Petra Váni. Od září pak bude stát na vrcholu kopce Vejdoch, který se vypíná nad obcí Jámy.

11.6.2018

Ve Velkém Meziříčí plánují další supermarket, zatím se jedná

Velké Meziříčí – Společnost Lidl má zájem ve Velkém Meziříčí vystavět svoji prodejnu. Aktuálně to její zástupci projednávají s vedením města. 

11.6.2018

Strážek chce opravit kámen

Strážek – O vlastnictví památkově chráněného smírčího kamene se uchází městys Strážek.

10.6.2018

Rokytnem auta neprojedou

Rokytno – Od 11. června až do 27. července se musí řidiči jedoucí po hlavní silnici II/354 vedoucí z Nového Města na Moravě směrem na Svratku smířit s objížďkou. Kvůli stavebním pracím na nové kanalizaci bude komunikace v obci Rokytno po celý čas neprůjezdná.

10.6.2018

Když se nepostará město, posečeme si trávu sami, prohlásili obyvatelé Žďáru

Žďár nad Sázavou – Palčivou otázkou – sečením trávy – se budou zabývat žďárští radní na svém pondělním zasedání.

9.6.2018

VIDEO: Děti se v Kadově vydaly do pravěku

Kadov – Dětský den spojený s cestou do pravěku zažily o víkendu děti v Kadově. „Den dětí pořádáme v Kadově už řadu let, snažíme se pokaždé přijít s něčím novým. Letos jsme se zaměřili na pravěk,“ vysvětlila spoluorganizátorka akce Jana Šírová.

9.6.2018

Vídeň chystá celodenní akci

Vídeň – Tradiční, v pořadí už dvacátý Vídeňský pochod, se uskuteční v sobotu 16. června.

9.6.2018

VIDEO: Na Dni Žďáru se prezentovaly školy, firmy, sdružení i spolky

Žďár nad Sázavou – „Žďáráci pro Žďáráky“ – v duchu tohoto hesla se nesl letošní, v pořadí už čtvrtý ročník Dne Žďáru. Na to, aby byl pro místní i pro návštěvníky okresního města nezapomenutelný, dohlížely kromě místní radnice také mnohé spolky, sdružení, neziskové organizace, firmy a školy.

9.6.2018

OBRAZEM: Nevyužité plochy ve Žďáře zdobí streetartoví umělci

Žďár nad Sázavou – Již s předstihem začali pracovat na svých výtvorech známí čeští streetartoví umělci. Jejich díla ozdobí trafostanice a další nevyužité prostory ve Žďáře nad Sázavou v rámci prvního ročníku festivalu Zdi, který je součástí Dne Žďáru. Hlavní program je naplánován na sobotu, nejrůznější akce, včetně festivalu Zdi, však potrvají po celý víkend.

8.6.2018

Před půl stoletím se na dvoře průmyslovky skládaly zkoušky na „péráka

Žďár nad Sázavou /FOTOGALERIE/ – I padesát let po maturitě v nich zůstalo kus z těch kluků, kteří na konci školního roku 1967/68 stáli před maturitní komisí ve žďárské průmyslovce. Návrat na kdysi důvěrně známá místa, z nichž některá za ta léta prošla jen minimální proměnou, to potvrdil.

8.6.2018

OBRAZEM: Organizátoři posbírají cedule

Nové Město na Moravě – Pozůstatky po nedávném Pochodu srdcem Vysočiny kritizují nejen místní, ale také turisté, kteří míří do okolí Nového Města na Moravě.

8.6.2018

Rajhradskou ulici v Bíteši čeká rekonstrukce

Velká Bíteš – Ve Velké Bíteši pokračují v intenzivní přípravě rekonstrukce tamní ulice Rajhradská.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT