VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Moje Žďársko

18.8.2018

Lidé si stěžují na lyžaře na silnicích

Nové Město na Moravě – Větší pohyb sportovců na kolečkových lyžích zaznamenali nyní obyvatelé Nového Města na Moravě a okolních obcí. V souvislosti s blížícím se Mistrovstvím světa v letním biatlonu je budou zřejmě potkávat ještě mnohem častěji.

18.8.2018

Ve Žďáře hledají nové sekáče trávníků, zakázku rozdělili napůl

Žďár nad Sázavou – Nové výběrové řízení na sečení zelených ploch ve městě vyhlásila žďárská radnice. S pražskou firmou GFP service, která vzešla z konkurzu předloni jakožto nejlevnější, byla v červnu ukončena spolupráce dohodou, neboť kvůli nedostatku pracovníků i techniky hned od začátku firma nestíhala plnit svoje závazky vůči městu. Radnici tak loni i letos zavalila lavina stížností nespokojených obyvatel na místy i přes metr vysokou neposečenou trávu.

17.8.2018

MHD bude ve Žďáře i od roku 2020 zajišťovat firma Zdar

Žďár nad Sázavou – Také na nové ekologičtější autobusy se v dalších letech mohou těšit uživatelé žďárské městské hromadné dopravy (MHD). Ty zajistí stávající přepravce, kterým je místní společnost Zdar a jež uspěla ve výběrovém řízení na poskytování těchto služeb i v letech 2020 – 2029.

16.8.2018

Samozvaní zachránci raků v nouzi mohou napáchat více škody než užitku

Žďárské vrchy – Zaměstnanci Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Žďárské vrchy varují před improvizovanými záchrannými akcemi, o které se pokoušejí nálezci raků na suchu tím, že je přenášejí do řek. Zaznamenali případ, že samozvaní zachránci pomohli zavlečenému raku signálnímu, který původnímu raku říčnímu nebezpečně konkuruje.

16.8.2018

Kropit ulice či ne? Odborníci i veřejnost se shodli – raději zalévat zeleň

Nové Město na Moravě – Novoměstská radnice zvažovala kropení ulic města. Místní obyvatelé se ovšem vyjádřili proti a radili využít vodu raději na zalévání zeleně.

15.8.2018

Zemědělce na Vysočině trápí dlouhodobé sucho. Už nyní sčítají ztráty

Vysočina – Zemědělci v celém regionu se musejí potýkat s následky dlouhodobého a nezvykle intenzivního suchého počasí. Ovlivňuje to pochopitelně výnosy pěstovaných plodin, ale i jejich schopnost uživit chovaná hospodářská zvířata. Jejich zásoby trávy, sena nebo třeba slámy se tak povážlivě tenčí. Řešit tuto situaci musí drobní chovatelé i zaměstnanci velkých zemědělských podniků. Někteří z nich stojí před těžkým rozhodnutím, jestli na nedostatek krmiv reagovat například snižováním stavů dobytka jeho vybíjením.

15.8.2018

Na dračí lodě se v sobotu na Piláku nalodí Santa Clausové

Žďár nad Sázavou – Vánoce v létě se v sobotu 18. srpna odehrají u a také na hladině žďárské Pilské nádrže. V pořadí již dvanáctý ročník závodů dračích lodí, jenž tradičně pořádá Windsurfing Club Velké Dářko, totiž nese motto Veselé Vánoce.

15.8.2018

Nové Město má své Rudé náměstí

Nové Město na Moravě – Poněkud rozporuplné pocity vzbuzuje u místních obyvatel barva nových mlatových chodníků v centru Nového Města na Moravě.

15.8.2018

Lidé propadají závislosti na hazardu, lákadel je stále více

Žďár nad Sázavou – Se změnou u některých svých klientů se v poslední době setkávají pracovníci žďárské adiktologické ambulance, jedná se o lidi se závislostí na hazardních hrách.

14.8.2018

OBRAZEM: Řidiči hledají, kudy projedou

Žďár nad Sázavou - V pondělí začala platit dopravní uzavírka spojená se stavebními pracemi na rekonstrukci frekventované křižovatky ulic Novoměstská a Neumannova.

14.8.2018

OBRAZEM: Poliklinika má nový přístroj, dá se používat i pro snížení bolesti

Žďár nad Sázavou – Žďárská poliklinika pokračuje v obnově svého vybavení. Za sponzorské podpory firmy Cooper Standard pořídila nové přístroje pro rehabilitační oddělení. Uvedeny do provozu byly v pondělí 13. srpna.

13.8.2018

V Novém Městě vznikne veřejné kluziště

Nové Město na Moravě – Novoměstští obyvatelé se mohou těšit na nové veřejné kluziště. Otevřeno by mělo být v roce 2020.

12.8.2018

Je to srdeční záležitost, nedá se to přepočítávat na peníze, tvrdí sběratel

Střítež – Někdo sbírá známky, jiný pivní podtácky, další staré mince a bankovky. František Dvořáček ze Stříteže má poněkud náročnějšího koníčka, a to jak prostorově, tak také finančně. Sbírá totiž veterány.

12.8.2018

Za touto zříceninou není nutné chodit daleko. Je uprostřed návsi

Dalečín - Za pozůstatky starých hradních zdí musí turisté většinou šlapat do vysokých kopců a procházet hlubokými lesy. V jednom případě to ale neplatí. V Dalečíně je zřícenina hradu doslova jako na dlani, a to přímo v samém srdci obce. Stačí dojet či dojít k budově místního obecního úřadu a rozhlédnout se kolem. O kousek dál lze spatřit pod hradbou stromů prastaré zdivo.

12.8.2018

Režisér připomenul průkopníky dokumentárního filmu

Tři Studně – Filmoví nadšenci měli o víkendu ve Třech Studních možnost zhlédnout filmový dokument novoměstského rodáka režiséra a fotografa Jana Svatoše nazvaný Archa světel a stínů.

12.8.2018

Ještě se mohou hlásit do soutěže

Velké Meziříčí – Majitelé rozkvetlých oken, balkónů a lodžií, květinově vyzdobených předzahrádek či rozkvetlých domovů ve Velkém Meziříčí mají poslední možnost přihlásit do soutěže nazvané Rozkvetlé město. Soutěž, která bude ukončena dne 15. srpna, vyhlásila velkomeziříčská radnice.

11.8.2018

OBRAZEM: V Bystřici otevřeli novou expozici motocyklů, hlídá je Márty

Bystřice nad Pernštejnem – Místo, které každému klukovi bez rozdílu věku rozzáří oči a vykouzlí úsměv na rtech, je bezesporu v Bystřici nad Pernštejnem. Tamní motoristické muzeum, jež vzniklo v areálu bývalého lihovaru, nabízí stovky exponátů, z nichž převážná část voní benzínem. Expozice se letos rozrostla, o víkendu měli návštěvníci možnost poprvé si prohlédnout nové výstavní prostory.

10.8.2018

Při pouti posvětí novou sochu

Horní Rožínka – Tradiční pouť, která se v neděli uskuteční v Horní Rožínce, bude letos obohacena o slavnostní akt posvěcení sochy Panny Marie.

10.8.2018

V japonské zahradě ve Sněžném rozjímají i o prázdninách

Sněžné – I v letních měsících poskytuje Pavel Šimon ve Sněžném zájemcům nevšední možnost podívat se na Žďársku, jak může vypadat skutečná japonská kamenná zahrada. Jednotlivci i skupinky návštěvníků postupně přicházejí prohlédnout si jeho malý kousek Asie na Vysočině. Ten tvoří především bonsaje, což jsou vlastně miniaturní stromy pěstované v misce, kde jsou tvarovány do podoby starého stromu. Pro Šimona, který jinak pracuje jako učitel, je zahrada vášní, o kterou se chce podělit s okolím.

10.8.2018

V parku vysadí památnou lípu

Velké Meziříčí – V rámci oslav stého výročí vzniku Československé republiky představitelé města rozhodli, že se vysadí ve Velkém Meziříčí památná lípa, a to v parčíku na Lipnici.

10.8.2018

Zraněného ptáka nezachránili

Žďár nad Sázavou – Zraněnou žlunu zelenou, kterou našli kolemjdoucí v parku ve Žďáře nad Sázavou, se už nepovedlo navzdory veškeré snaze zachránit. Nálezci kontaktovali nejdříve zaměstnance záchranné stanice v Pavlově.

9.8.2018

Oční ani ORL v Novém Městě pohotovost nenabízí, pacienti musí do Jihlavy

Nové Město na Moravě – Cizí předmět v oku, kost hluboko v krku nebo kulička, kterou si dítě strčilo do nosu či ucha a nejde ven. S takovými problémy musí obyvatelé žďárského okresu jinam než na urgentní příjem nemocnice v Novém Městě, kam podle spádovosti většinou patří.

9.8.2018

Krásy Žďáru a okolí budou v Cyklotoulkách

Žďár nad Sázavou – Premiéru dalšího dílu pořadu České televize s názvem Cyklotoulky, který se tentokrát bude věnovat Žďáru nad Sázavou a jeho okolí, mohou lidé v televizním vysílání sledovat v sobotu 18. srpna.

9.8.2018

Rekonstrukce křižovatky v Novoměstské ulici odkloní MHD

Žďár nad Sázavou – S chystanou rekonstrukcí křižovatky ulic Neumannova a Novoměstská, která začne od pondělí 13. srpna, dojde rovněž ke změně ve vedení městské hromadné dopravy v této lokalitě. Z důvodu uzavírky ulice Neumannova budou zrušeny některé zastávky na linkách číslo 3, 4, 6 a 8.

9.8.2018

OBRAZEM: Tužkovník obecný splní každé přání

Nové Město na Moravě – Poněkud zvláštní strom stojí u obchůdku nazvaném Papír – hračky Pod nemocnicí v Novém Městě na Moravě. Před „tužkovníkem“ se zastavují malí i ti větší a mnozí z nich si u něj zasadí i tužku pro štěstí.

8.8.2018

Jízda Žďárskými vrchy už počtvrté podpoří nemocné děti

Žďár nad Sázavou - Už 4. ročník charitativní cyklojízdy Na kole dětem Žďárskými vrchy v sobotu o půl desáté odstartuje od žďárské Pilské nádrže; registrace bude zahájena v 8 hodin. Výtěžek akce, kterou zaštiťuje Aleš Wasserbauer, handicapovaný cyklista ze Žďáru, poputuje opět do nadačního fondu Krtek a dětským oddělením novoměstské a jihlavské nemocnice.

7.8.2018

Kraj léčebnu prodává už posedmé, areál každý rok „spolkne“ přes milion korun

Daňkovice – Už posedmé se Kraj Vysočina pokouší prodat areál bývalého sanatoria na Buchtově kopci u Daňkovic na Novoměstsku. Snaží se o to už od roku 2013, avšak dosud neúspěšně. Rozsáhlý komplex s lesoparkem, pěti pavilony a stovkami metrů účelové komunikace je patrně nejrozsáhlejší nemovitostí na prodej v kraji.

7.8.2018

Město se znovu rozhodlo prodávat

Nové Město na Moravě – Novoměstští radní rozhodli nabídnout opět k prodeji bývalou budovu základní umělecké školy v Monseově ulici.

7.8.2018

Želvy zůstanou v domově pro seniory po celé léto

Velké Meziříčí – Žouželka, neboli želva žlutohnědá, a Žofinka, tedy želva zelenavá, dělají už měsíc společnost klientům Domova pro seniory Velké Meziříčí. „Jsou u nás na prázdninách, půjčili jsme si je ze zoologické zahrady v Jihlavě,“ usmál se ředitel velkomeziříčského zařízení určeného pro nejstarší obyvatele Vítězslav Schrek.

7.8.2018

V Bystřici se budou bavit na tradiční pouti

Bystřice nad Pernštejnem – V pátek 10. srpna bude v devět hodin večer na výletišti Pod Horou v Bystřici nad Pernštejnem zahájena již tradiční Vavřinecká pouť. Pořadatelé připravili pestrý program až do konce víkendu, koncentrovaný pak především na Masarykově náměstí.

6.8.2018

OBRAZEM: Životodárnou tekutinu musí do Vojnova Městce dovážet

Vojnův Městec – Problémy s nedostatkem pitné vody musí ve Vojnově Městci řešit pravidelným navážením životodárné tekutiny do vodojemu. Pokladnu městyse to každý týden stojí okolo čtyřiceti tisíc korun.

6.8.2018

Horácké muzeum připravuje další komentovanou prohlídku

Nové Město na Moravě – V neděli 12. srpna od dvou hodin odpoledne do půl čtvrté budou moci zájemci v Novém Městě na Moravě využít příležitost ke komentované prohlídce města.

6.8.2018

Nové Město vyzvalo k šetření vodou

Nové Město na Moravě – Novoměstská radnice se přidala k dalším městům a obcím, a také vyzvala obyvatele města a jeho místních částí k důslednému šetření pitnou vodou.

6.8.2018

Lidé si stěžují na zanedbané prostory před Domem kultury

Žďár nad Sázavou – Neupravené prostranství před Domem kultury ve Žďáře nad Sázavou jsou terčem kritiky místních obyvatel. Vadí jim stav obrubníků i zanedbaná květinová výzdoba. Radnice ovšem celkovou rekonstrukci prostoru, která by řešila zeleň, chodníky i zpevněné plochy v tomto místě zatím nechystá.

4.8.2018

Kováři se na Šlakhamru potili, děti pátraly po zloději zlatého poháru

Hamry nad Sázavou – Výheň zdola, výheň shora. Tak to alespoň měli kováři předvádějící na slunci v tropických teplotách ukázky svého umění v technické památce Šlakhamr, kde se konala další akce pro veřejnost.

4.8.2018

Nudisté si na Vysočině musí vystačit s neoficiálními plážemi

Vysočina – Pouze s neoficiálními plážemi a místy ke koupání, nejčastěji poněkud odlehlými od lokalit, kde je v horkém létě hlava na hlavě, se musí na Vysočině spokojit vyznavači nudismu a naturismu.

4.8.2018

Hasiči ze tří zemí si v Jamách zasoutěží o sudy s pivem

Jámy – Už při osmém ročníku závodů koňských stříkaček se v neděli utkají hasiči na hřišti v Jamách. Týmy ze tří zemí budou soutěžit v útoku koněspřežnou stříkačkou, který bude spojený s pivní štafetou. Akce začne v deset hodin prezencí účastníků události. Ve tři čtvrtě na dvanáct pak týmy slavnostně nastoupí se svými prapory. V poledne začne samotná soutěž, aby ve čtyři hodiny odpoledne mohli pořadatelé vyhlásit její výsledky a ocenit vítěze. Pak bude prostor pro volnou zábavu.

3.8.2018

Cestovatel Havelka se na zetoru vrátil ze Švédska zpět do Čech

Škrdlovice, Švédsko – Přes tři tisíce kilometrů za zhruba tři týdny urazil Martin Havelka, „zetorový nadšenec“, cestovatel a dobrodruh ze Škrdlovic na Žďársku. Se svým traktorem Zetor 25 bez kabiny vyrazil tentokrát do Švédska, kam se mu povedlo v pořádku dojet. Ve čtvrtek 2. srpna již Martin Havelka na svém stroji překročil české hranice a o víkendu plánuje návrat do Škrdlovic.

3.8.2018

O hřišti na Vodojemu se bude hovořit na veřejné schůzce

Žďár nad Sázavou – Osud někdejšího hřiště v ulici Kavánova na sídlišti Vodojem ve Žďáře nad Sázavou se bude projednávat na veřejné schůzce. Tam budou moci obyvatelé Vodojemu i další veřejnost, jíž není osud lokality lhostejný, o problematice diskutovat například s místostarostou města Josefem Klementem a městským architektem Zbyňkem Ryškou. Setkání se uskuteční 20. září v šestnáct hodin přímo na bývalém hřišti v Kavánově ulici.

3.8.2018

Radostín Fest 2018 nabídne hudbu i divadlo

Radostín nad Oslavou – Již šestý ročník multižánrového festivalu Radostín Fest startuje v pátek 3. srpna v sedmnáct hodin na louce za Radostínem nad Oslavou. Návštěvníkům tam zahrají například skupiny AMaTer či Hoochachos.

2.8.2018

Přestavba rušné křižovatky zkomplikuje provoz ve Žďáře

Žďár nad Sázavou – Na dopravní komplikace se musí připravit řidiči ve Žďáře. V polovině tohoto měsíce se začne přestavovat frekventovaná křižovatka ulic Neumannova a Novoměstská, bývalá státní „devatenáctka“.

2.8.2018

Lidé se po letech dočkají nového přechodu pro chodce

Žďár nad Sázavou – Stavební práce na vybudování přechodu pro chodce byly zahájeny u křižovatky ulic 1. máje, Husova a Veselská. Činnosti, které zahrnují nejen zřízení přechodu, mají být hotovy do 20. září.

2.8.2018

Dívka ze Strážku bojuje s náročnou nemocí. Pomáhá jí nadace

Strážek – Dnes již patnáctileté Michaele Šiborové ze Strážku diagnostikovali lékaři v jejích necelých dvou letech závažnou vrozenou vadu vývoje mozku známou jako syndrom Dandy Walker. Kromě této choroby se potýká také s těžkým onemocněním svalstva myopatií, které u ní v roce 2013 vyvolalo nutnost zavedení umělé plicní ventilace. Každý den ji tak rodiče na noc napojují ke kyslíkovému přístroji. Dívka je plně imobilní, takže je závislá na své matce z hlediska stravování, hygieny i jakékoliv další sebeobslužné činnosti.

2.8.2018

Letní kino v Křižánkách má už dlouholetou tradici

Křižánky – Dlouholetou tradici má Křižánecké filmové léto v obci Křižánky na Novoměstsku - letos se totiž jedná již o šestý ročník akce. V jejím rámci se v obci promítá každý prázdninový pátek český film, který si zvolí sami diváci.

1.8.2018

Tropy Vysočinu neopustí. Mírně se ochladí až od pondělí

Vysočina - Za poslední dny meteorologové na Vysočině naměřili nejvyšší teplotu v Libicích nad Dobravou na Havlíčkobrodsku. Bylo to přesně 34 stupňů Celsia. Vysoké teploty a slunečno bude na Vysočině převládat až do konce tohoto týdne.

1.8.2018

Vyběhané peníze pomohou Járovi, aby se mohl vyučit

Bobrová – Úctyhodnou částku se povedlo vybrat pětici mladých žen z FreeRun teamu (FRT), jež pocházejí převážně z Bobrové na Novoměstsku a jsou i držitelkami krajského ocenění Skutek roku. Vyčíslení výtěžku jejich červnového běhu FreeRun18, který se konal právě v okolí Bobrové, ukázalo, že se povedlo získat přes 24 tisíc korun.

1.8.2018

Mladí zpěváci z brněnské Kampanely se předvedli v Bobrové

Bobrová - Vystoupení v závěru svého letošního letního tábora v Bobrové na Novoměstsku nabídli divákům mladí členové brněnského pěveckého sboru Kampanela.

1.8.2018

Děti si ve Šlakhamru zahrají na detektivy

Hamry nad Sázavou – Na sobotu přichystali v kulturní památce Šlakhamr v Hamrech od desíti hodin dopoledne do pěti hodin odpoledne speciální akci pro rodiny s dětmi pojmenovanou Detektivem na Šlakhamru. Zájemci zaplatí vstupné, které je v plné výši padesát korun, ve snížené variantě pro děti jen dvacet pět.

1.8.2018

Letní kina na Novoměstsku nabídnou české i zahraniční filmy

Nové Město na Moravě – Příznivci sledování českých filmů pod širým nebem mohou ve čtvrtek 2. srpna zavítat například do Nového Města na Moravě. Tam bude putovní Kinematograf Bratří Čadíků promítat oblíbenou českou komedii Anděl Páně 2. Začátek akce je naplánován na devátou hodinu večerní.

1.8.2018

Na hrázi Kamenného rybníka hrozí nebezpečí

Žďár nad Sázavou – Vedení města varuje veřejnost, aby minimálně do pátku 3. srpna nevstupovala na cestu vedoucí po hrázi Kamenného rybníka. Ten se nachází u Žďáru nad Sázavou při Jihlavské ulici a vede kolem něj rovněž červená turistická značka.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT