Federální letecký úřad zjistil, že Trevor Jacob, bývalý snowboardingový olympionik a youtuber proslavený svými kaskadérskými kousky, úmyslně opustil letadlo a nechal ho zřítit. Celou událost přitom zachytil na kameře a sdílel na svém YouTube s názvem „I Crashed my Plane“. V záznamu tvrdil, že se letadlu porouchal motor a v panice se rozhodl vyskočit z kokpitu.

Youtuber Trevor Jacob vyskočil za letu z údajně porouchaného letadla.
Youtuber za letu vyskočil z porouchaného letadla. Byl to jeho plán, míní experti

V dopise adresovaném Jacobovi z 11. dubna, FAA uvedl, že pilot porušil federální letecké předpisy a provozoval své jednomotorové letadlo „neopatrným nebo bezohledným způsobem, takže ohrozil život nebo majetek někoho jiného“.

Úřad listu New York Times sdělil, že youtuberovi nařídil odevzdat osvědčení soukromého pilota, čímž mu fakticky skončí oprávnění řídit jakékoli letadlo. Pokud tak neučiní, může „čelit dalším právním krokům“, včetně občanskoprávní pokuty až do výše 1644 amerických dolarů (v přepočtu zhruba 37,5 tisíce korun) za každý den, kdy jej nevrátí. FAA nemá možnost kohokoliv trestně stíhat.

Zdroj: Youtube

Minulý týden youtuber zveřejnil video na svém kanálu, kde uvedl, že se k rozhodnutí FAA „podle svého právníka nesmí vyjadřovat“. „Ale pravda o této situaci vyjde časem najevo,“ dodal.

Vyšetřování pádu letadla

Federální letecký úřad v dopise poukázal na průkazné detaily, které zjistili vyšetřovatelé pádu letadla. „Během letu jste otevřel levé boční pilotní dveře dříve, než jste prohlásil, že motor selhal,“ napsal.

Dále uvedl, že před vyskočením z letadla se pan Jacob nepokusil kontaktovat řízení letového provozu na nouzové frekvenci, nepokusil se znovu nastartovat motor zvýšením proudění vzduchu nad vrtulí a nevyhledal místo k bezpečnému přistání, přestože v dosahu klouzání bylo více oblastí, kde mohl bezpečně přistát. Po havárii Jacob „vyzvedl a následně zlikvidoval trosky,“ uvedla agentura.

Pilot Luke Aikins se do stříbrného letadla úspěšně dostal, jeho kolega s modrým strojem neuspěl.
Piloti si chtěli ve vzduchu vyměnit letadla. Kaskadérský čin se změnil v drama

„Prokázal jste nedostatek opatrnosti, úsudku a odpovědnosti, když jste se rozhodl vyskočit z letadla pouze proto, abyste mohl pořídit záznam havárie. Vaše hrubé a úmyslné jednání v těchto dnech naznačuje, že v současné době postrádáte míru opatrnosti, úsudku a odpovědnosti, která je vyžadována od držitele osvědčení,“ napsal letecký úřad v dopise adresovaném Jacobovi.