Říkalo se mu "nejhledanější terorista světa". Usáma bin Ládin, potomek prominentní saúdskoarabské rodiny a spoluzakladatel militantní islámské teroristické organizace al-Káida, byl spojován s desítkami teroristických útoků po celém světě, včetně toho "nejslavnějšího", náletu unesených dopravních letadel do Světového obchodního centra a do Pentagonu 11. září 2001.

Po stopě teroristy

Když Spojené státy v odvetě za tento útok provedly invazi do Afghánistánu a svrhly hnutí Tálibán, které podle tehdejšího amerického prezidenta George Bushe poskytovalo teroristům zázemí a ukrývalo i samotného bin Ládina, podařilo se šéfovi al-Káidy uniknout zajetí a na několik let se ztratit z očí veřejnosti.

Bitva o Chafdží patřila k nejkrvavějším střetům války v Zálivu. Na snímku podpůrná dělostřelba amerického 10. námořního pluku
Bitva o Chafdží: Saddámova lest narazila. S bravurním tahem spojenců nepočítal

Ne však úplně. Čas od času se přihlásil formou videonahrávek, jimiž dál mobilizoval své příznivce. V říjnu roku 2004, necelý týden před americkými prezidentskými volbami, se v jedné takové nahrávce znovu přihlásil k odpovědnosti za útoky z 11. září (tu střídavě popíral a připouštěl, nikdy však nebyl za tento čin právně obviněn). V roce 2008 zase na jiném videu pohrozil odvetou za smrt Palestinců v pásmu Gazy a v roce 2009 trochu zabrnkal na nervy novému americkému prezidentovi Baracku Obamovi, když nechal zveřejnit video, na němž hlásal, že boj al-Káidy nekončí.

Americké síly po bin Ládinovi pátraly hlavně v oblasti kolem hranice mezi Afghánistánem a Pákistánem, protože podle analytiků tajných služeb zvolil s největší pravděpodobností úkryt v jedné z těchto dvou zemí. Dlouho však nemohly zachytit stopu.

Terorista po zatčení. Theodor Kaczynski na policejním identifikačním snímku poté, co byl konečně dopaden
Šílenec, ale génius. Teroristu Unabombera FBI hledala 17 let, byl jako fantom

V roce 2009 se rozšířily spekulace, že je již po smrti, což následně prohlásil také pákistánský prezident Alí Zardárí. Americká vláda v témže roce veřejně připustila, že nemá dostatek zpráv o teroristově pobytu, nadále ale upozorňovala na to, že by měl být v Afghánistánu nebo v Pákistánu.

Mohl to být i krycí manévr, protože americké tajné služby v tu dobu již dva roky sledovaly kurýra al-Káidy Abu Ahmeda al-Kuwaitiho, na něhož je v roce 2007 upozornili vězni držení ve věznici Guantanámo. A právě tento muž je v srpnu 2010 nevědomky zavedl až k samotné rezidenci bin Ládina poblíž pákistánského města Abbottábad, jež se nacházela necelé dva kilometry od tamější vojenské akademie.

Záhadný dům

Dům, v němž se šéf teroristické organizace skrýval, byl postaven v roce 2006 a podle pozdějších informací zveřejněných CNN se zdál agentům tajné služby z několika důvodů nápadný.

Byl podstatně větší než ostatní domy v dané oblasti a jeho hodnotu odhadovali odborníci až na milion dolarů. Překvapivě však nebyl připojen ani k telefonním ani k internetovým službám.

Terminál moskevského letiště Domodědovo, kde se 24. ledna 2011 odpálil sebevražedný atentátník
Teror na letišti v Moskvě: šlo o mžik, poté už lidé ze sebe sbírali zbytky těl

Žilo v něm přibližně 24 lidí, přesto z něj však nebyly vynášeny žádné odpadky - obyvatelé je raději spalovali.

Budova také byla dost složitě zabezpečena - obklopovala ji 3,5 až 5,5 metru vysoká zeď s korunou z ostnatého drátu a dovnitř vedly jen dvě bezpečnostně zajištěné brány.

Lidé uvnitř budovy se chovali tak, že to naznačovalo společné bydlení několika rodin, přičemž jedna z nich odpovídala svou strukturou tomu, co se vědělo o rodině bin Ládina.

Každý rok se ve výroční den incidentu sjíždějí do Račaku truchlící lidé
Masakr v Račaku je i po 22 letech nevyřešený. Z výpovědí svědků tuhne krev

Americká tajná služba CIA všechny tyto podezřelé okolnosti vyhodnotila a její verdikt zněl: ano, je pravděpodobné, že bin Ládin je uvnitř. Tento závěr také ještě v září 2010 sdělila americkému prezidentovi Barracku Obamovi.

Od té chvíle se už pozornost agentů i vojáků soustředila výhradně na dům v Abbottábadu a v únoru 2011 označily všechny zúčastněné složky získané informace za dostatečně silné na to, aby se začal plánovat zásah proti budově.

Ranní útok

V období od začátku března do konce dubna 2011 se pak celkem pětkrát sešla Národní bezpečnostní rada USA, aby projednala a schválila vojenskou operaci, jejímž cílem byl přepad domu a bin Ládinovo zajetí nebo likvidace. Dne 29. dubna 2011 v 8.20 vydal tehdejší prezident Obama rozkaz k útoku.

Akce začala tři dny na to. V časných ranních hodinách 2. května zaútočila proti domu skupina 25 příslušníků Navy Seals, jež k místu dopravily dva bojové vrtulníky Black Hawk (Černý jestřáb). Vnější zeď prolomili vojáci za pomoci trhaviny, načež v přízemí vypukla přestřelka. Během střelby se vojáci postupně probojovali i do druhého a třetího patra třípatrové budovy.

Letiště La Guardia v New Yorku. Před 45 lety se stalo terčem masového teroristického útoku
Výbuch na letišti v New Yorku je i po 45 letech záhadou. Šlo doslova o popravu

Bin Ládin byl podle pozdějších zpráv zlikvidován v posledních pěti až deseti minutách boje, a to střelnou ranou do hlavy. Kromě něj zahynuli v domě ještě tři další muži, včetně jeho syna, a jedna žena. Tiskový mluvčí Bílého domu Jay Carney později upřesnil, že žena zahynula už v prvním patře, takže nebyla v tu chvíli s teroristou, a že bin Ládin sám sice nebyl ozbrojen, ale "kladl odpor". Celá operace trvala necelých čtyřicet minut.

Totožnost hledaného šéfa al-Káidy potvrdila podle později zveřejněných zpráv jedna z jeho manželek a také odebrané vzorky DNA. Mrtvý zakladatel teroristické organizace byl ještě téhož dne pohřben do moře svržením z paluby vojenské lodi Carl Vinson v Arabském moři. Pohřeb provázel hodinový obřad, vedený podle islámského práva.

Zabíjel by dál

Ačkoli mluvčí Tálibánu smrt "šejka Usámy bin Ládina" okamžitě zpochybnil a zdůraznil, že "nejbližší zdroje ze šejkova okolí" smrt nepotvrdily, rozhodl se americký prezident Obama podle Carneye nezveřejňovat fotografie bin Ládinova mrtvého těla. Al-Káida nicméně i tak vydala 6. května 2011 prostřednictvím džihádistických internetových fór prohlášení, v němž smrt svého zakladatele přiznala.

Americká bojová letadla F-16A, F-15C, F-15E nad hořícími kuvajtskými ropnými poli
Pouštní bouře: jedinečná operace, kde i Češi poznali známá Saddámova minová pole

Americké síly zajistily při operaci v budově podle CNN řadu datových médií, včetně deseti pevných disků, pěti počítačů a více než stovky úložných zařízení (disků, DVD a flash disků). Vyplynulo z nich, že terorista plánoval další útoky a že byl až do konce života v těsném spojení s hnutím Tálibán.

Toto hnutí se také brzy na to přihlásilo ke dvěma sebevražedným atentátům s následkem více než 70 mrtvých, k nimž došlo v Pákistánu dne 13. května v odvetě za bin Ládinovu smrt. O deset dní později provedlo útok na pákistánskou vojenskou základnu v Karáčí, při němž byli zabiti čtyři příslušníci pákistánských ozbrojených složek