Ruský prezident Vladimir Putin v pondělí večer podepsal výnosy uznávající nezávislost obou separatistických republik na východě Ukrajiny a nařídil ruské armádě zajistit v těchto republikách mír. Evropská unie, Spojené státy, Británie a NATO to označily za porušení mezinárodního práva a připravují sankce. Rusko navíc kolem hranic Ukrajiny soustředilo až 200 tisíc vojáků.

"Diplomatická cesta určitě nějakou šanci ještě má, ale nyní už opět o něco nižší. Bohužel tou o něco pravděpodobnější variantou je další eskalace krize," uvedl Smetana. Jan Šír z katedry ruských a východoevropských studií Institutu mezinárodních studií FSV v České televizi (ČT) řekl, že vypovězení diplomatických vztahů s Ruskem ze strany Ukrajiny by nyní bylo poměrně logické. Postup Ruska označil za masivní eskalaci ozbrojeného konfliktu, hrubé porušení mezinárodního práva a útok na ukrajinskou suverenitu.

Podle Smetany lze očekávat, že minimálně některé státy NATO podpoří Ukrajinu dalšími dodávkami vojenského materiálu. Připomněl, že Evropská unie v pondělí schválila vojenskou výcvikovou misi pro Ukrajinu a finanční pomoc 1,2 miliardy eur (zhruba 29,4 miliardy korun). "Přímá vojenská podpora - tedy zapojení vojáků NATO do obrany Ukrajiny - se ale očekávat moc nedá," doplnil Smetana.

Členství v NATO před Ruskem zcela neochrání

Členství v NATO je podle Smetany pro státy ve střední a východní Evropě aktuálně nejlepší zárukou bezpečnosti, ale určitě není možné s jistotou říct, že dostatečnou. "Jakkoliv útok na členský stát NATO Ruskem je v tuto chvíli vysoce nepravděpodobná varianta, eskalaci, která by k přímému konfliktu mezi NATO a Ruskem vedla, nikdy zcela vyloučit nelze," dodal.

Zdroj: DeníkRuské chování je výrazně ovlivněno Putinovou iracionalitou, řekl Šír v ČT. Postup ruského prezidenta podle něj nenaplňuje žádné ruské národní zájmy ani nereaguje na existující bezpečnostní hrozbu, také proto je velmi těžké toto chování odstrašit sankcemi. Minské dohody o separatistickém území na východě Ukrajiny, které Putinovými posledními kroky padly, sice byly podle Šíra vágní, ale daly Ukrajině sedm let na konsolidaci a posílení její odolnosti včetně vojenské.

Aktuální ruský postup je ukázkou tlaků, které Moskva uplatňuje vůči svým sousedům, shodl se Šír s Michaelem Romancovem z katedry politologie Institutu politologických studií FSV. Putin dal najevo, že suverenita menších států, byť jsou uznané mezinárodním společenstvím, je primárně v rukou mocností, jako je Rusko, řekl Romancov v ČT.