"Díky milosrdenství Alláha držíme celý Afghánistán. Porazili jsme rebely a Pandžšír je nyní pod naším velením," citoval Reuters jednoho z velitelů jednotek Tálibánu. Stanice BBC a Al-Džazíra informovaly, že v Kábulu je slyšet střelba.

Mluvčí Ahmada Masúda, který vzbouřencům v Pandžšíru velí, stanici BBC řekl, že informace Tálibánu jsou zcela mylné a že jsou to naopak jeho odpůrci, kteří zatím mají ve vzájemných střetech navrch. "Propaganda Tálibánu stále znovu opakuje, že Pandžšír padl - ale v uplynulém týdnu jsme viděli, že to není pravda, ba naopak - síly odporu je donutily se stáhnout," řekl Alí Nazárí.

Zamalované ženské tváře na salonech krásy v Kábulu.
Ženy jako já jsou terčem Tálibánu, jsme moc vidět, tvrdí vizážistka z Kábulu

V Pandžšíru dál zůstává i jeden bývalý viceprezident Amrulláh Sálih, který Masúda podporuje. Dnes zveřejnil na sociálních sítích video, kde popírá zprávy o tom, že uprchl, a potvrzuje tuhé boje o údolí. "Bezpochyby jsme v obtížné situaci. Čelíme invazi Tálibánu. Na jejich straně jsou oběti, my také máme mrtvé… Nevzdáme se. Budeme bojovat za Afghánistán," řekl Sálih.

Dosud nikdy nedobyté údolí Pandžšír zůstalo po bleskové ofenzivě Tálibánu a obsazení Kábulu v půlce srpna poslední baštou odporu proti islamistickému hnutí. Provincii ovládá Ahmad Masúd, syn legendárního vůdce afghánské opozice proti Tálibánu a předtím proti sovětské okupaci Ahmada Šáha Masúda, který zahynul v roce 2001 při atentátu spáchaném teroristickou sítí Al-Káida.

Ahmad Masúd dříve uvedl, že je připraven s Tálibánem jednat, a vyzval k vytvoření vlády v Kábulu, která by zahrnovala všechny afghánské etnické skupiny. Uvedl ale, že pokud se bojovníci Tálibánu pokusí vstoupit do údolí Pandžšír, postaví se jim jeho síly na odpor.

Afghánské ženy hrají kriket
Afghánské hráčky kriketu se musí skrývat před Tálibánem: Chceme pryč, zabijí nás

Mluvčí Tálibánu Zabiulláh Mudžáhid sdělil, že bojovníci hnutí se k údolí Pandžšír přemístili poté, co rozhovory se silami odporu selhaly. Mluvčí Národní fronty odporu Fahím Daští dříve řekl BBC, že jednání nebyla úspěšná kvůli zcela rozdílným názorům obou stran. Podle něj boje probíhají na dvou frontách, zatím padlo 350 bojovníků Tálibánu a další byli zajati. Tvrzení žádné ze stran se BBC nepodařilo ověřit.

Rychlý ekonomický rozvor

Jedna z nejmenších afghánských provincií Pandžšír, která se nachází severně od Kábulu, je domovem asi 150 až 200 tisíc lidí z různých etnických skupin, převážně pak Tádžiků.

Pen Farthing se svými psy v afghánském Kábulu
Operace Archa. Z Kábulu evakuoval psy i kočky, sklidil obdiv i kritiku

Malebné údolí řeky Pandžšír je vklíněno mezi horské vrcholky dosahující 3000 metrů a historicky je známé jako naleziště drahokamů a dalších nerostných surovin. V posledních 20 letech zaznamenal region rychlý ekonomický rozvoj, byly zde vystavěny vodní a větrné elektrárny, nové silnice či vysílač.