"Mohu potvrdit, že Ghazní padlo dnes ráno do rukou Tálibánu. Převzali kontrolu nad klíčovými oblastmi města: úřadem guvernéra, policejním ředitelstvím a vězením," sdělil AFP předseda provinční rady Ghazní Násir Ahmad Fakírí. Dodal, že někde se ještě bojuje, ale většinu města bojovníci Tálibánu prakticky ovládli.

Z deseti správních středisek, které Tálibán od květnového zahájení své ofenzivy dobyl, je Ghazní nejblíže k afghánské metropoli Kábulu.

Bojovníci Tálibánu ve městě Faráh 10. srpna 2021
Moc Tálibánu sílí, dobyl nová území v Afghánistánu. Biden stažení vojsk nelituje

Ghazní, které do rukou povstalců nakrátko padlo už v roce 2018, je podle AFP jednou ze dvou dosud nejvýznamnějších kořistí Tálibánu. Druhou je čtvrtmilionový Kunduz, který je pokládán za bránu do severních provincií bohatých na nerostné suroviny a díky své poloze u hranic s Tádžikistánem je strategicky důležitý. Ovládat toto město znamená podle stanice BBC mít pod kontrolou i jednu z nejdůležitějších cest pro pašování afghánského opia a heroinu do Střední Asie a dál do Evropy.

Mluvčí organizace Lékaři bez hranic (MSF) Nikola Tenevová uvedla, že podle odhadu Afghánské nezávislé komise pro lidská práva (AIHRC) boje provázející ofenzivu Tálibánu přinutily v posledních třech měsících opustit domovy 938 tisíc Afghánců. Tento osud podle AIHRC dosud postihl už pět milionů z 38 milionů obyvatel země.

Těžká situace 

Organizace MSF upozornila na těžkou situaci, v níž se ocitlo civilní obyvatelstvo. "Lidé umírají v křížových palbách nebo při explozích. Když jsou zraněni, je pro ně nepředstavitelně složité dostat se do zdravotnického zařízení," uvádí se mimo jiné v tiskové zprávě poskytnuté Tenevovou.

Příslušník speciálních sil afghánské armády hlídkuje ve městě Laškar Gah
Tálibán dobývá v Afghánistánu další území. Ovládl střediska Kunduz a Saripúl

"Situace se v některých městech zhoršila natolik, že například v Laškargáhu nebo Kunduzu jsou nemocnice přímo na frontové linii," uvedla v této souvislosti koordinátorka humanitární pomoci Lékařů bez hranic Laura Bourjollyová.