Ramos byl studentem střední školy v Uvalde a podle jeho dlouholetých přátel se v poslední době razantně změnil.  Osmnáctiletý Santos Valdez mladší uvedl pro list The Washington Post, že Salvadora Rolanda Ramose, kterého úřady identifikovaly jako střelce vraždícího při masakru ve škole v Uvalde, znal od začátku základní školy. Byli prý kamarádi, dokud se chování druhého mladíka nezačalo v poslední době zhoršovat.

Ramos žil se svou matkou, později se však zdržoval spíš u své babičky, uvedl Valdez a dodal, že Ramosova babička učila na základní škole (na jiné, než kde střílel).

Střelba na škole v americkém Texasu
Děti od krve, chaos a strach. Svědci popsali děsivé scény ze střelby v Texasu

Osmnáctiletý útočník byl podle Valdeze šikanován a někdy se i pral. „Na střední škole se šikana ještě zhoršila,“ uvedl. Oba mladíci spolu dříve často hrávali videohry, například Fortnite či Call of Duty. Pak se prý Ramos změnil. 

Valdez vzpomínal, že jednou Ramos přišel do parku, kde často hrávali basketbal, a měl řezné rány po celém obličeji. Nejdřív prý tvrdil, že ho poškrábala kočka. „Pak mi ale řekl pravdu. Prý si pořezal obličej nožem, a udělal to několikrát,“ řekl Valdez. Když se ho zeptal, proč to udělal, Ramos mu prý řekl, že pro zábavu. 

S dalším kamarádem prý budoucí zabiják jezdil v noci autem a střílel po náhodných kolemjdoucích vzduchovkou. Na auta začal pravidelně házet vajíčka a také změnil styl svého oblékání. Začal nosit černé oděvy, kůži a vojenské boty.

Asi před rokem pak Ramos na sociálních sítích zveřejnil fotografie automatických pušek, které měl na svém seznamu přání, řekl Valdez. Před čtyřmi dny zveřejnil fotky dvou pušek, pod které napsal „Moje fotky zbraní“.

Valdez uvedl, že s Ramosem naposledy komunikoval asi dvě hodiny před střelbou, kdy si reagovali na své příběhy na Instagramu. Poslední zprávu, kterou Valdez Ramosovi poslal, si útočník už ani nezobrazil. 

Dobrý přítel

Své zaniklé přátelství se Salvadorem Ramosem popsal listu The Washington Post i Steven Garcia, jeho nejlepší kamarád z raných dob střední školy. „O kamaráda jsem přišel už dávno,“ řekl osmnáctiletý mladík.

Garcia, student posledního ročníku střední školy, vyrůstal v texaském Uvalde. Salvador Ramos byl jeho spolužák, ale nejlepšími přáteli se stali až někdy v osmé třídě. „Byl to ten nejhodnější a nejstydlivější kluk. Jen se potřeboval vymanit ze své ulity. Byl to člověk jako každý jiný, vážně skvělý kamarád,“ uvedl Garcia. 

Ve škole to podle něj Ramos neměl jednoduché. „Tvrdě ho šikanovali. Kvůli sociálním sítím, kvůli hrám, kvůli všemu,“ sdělil mladík. Ramos měl výraznou vadu řeči, silně šišlal, což z něj podle Garcii dělalo snadný terč. 

Na sociálních sítích prý jednou šikanovaný mladík zveřejnil svou fotku, na které měl výrazné černé oční linky, což okamžitě vyvolalo řadu hanlivých komentářů, ve kterých ho jeho spolužáci označovali za homosexuála. 

Ozbrojené složky před základní školou v texaském městečku Uvalde, kde bylo při střelbě zabito několik dětí.
Tragédie v Texasu. Střelec na základní škole zabil nejméně 19 dětí

Garcia řekl, že se ho snažil zastat. Stýkali se spolu téměř každý den, jeho matka jim oběma často vařila jídlo a po škole je vozila na různá místa. „Hráli jsme hry, chodili jsme si pro svačiny do obchodu. Byli jsme jako normální děti,“ popsal Ramosův bývalý kamarád. 

Později se Steven Garcia seznámil také s Ramosovým dědečkem, kterému pomáhal s opravováním klimatizací, aby si přivydělal. Znal také Ramosovu babičku, která podle něj byla tou nejmilejší ženou. Během Garciova druhého ročníku se jeho rodina přestěhovala kvůli matčině práci. A tehdy se to mezi ním a jeho kamarádem začalo měnit. „Začal se chovat jako jiný člověk. Bylo to s ním čím dál horší,“ prozradil mladík.

Když Garcia odešel, Ramos přestal chodit do školy. Začal nosit černé oblečení a těžké vojenské boty. K tomu si nechal narůst dlouhé vlasy. „Přišlo mi, že vypadá jak sériový vrah,“ řekl Garcia.

Potřeboval pomoc a lásku

Útočníkův kamarád se domnívá, že byl dost možná Ramosovou poslední oporou, a jakmile odešel, Ramosova osobnost se začala rychle rozpadat. „Tak nějak jsem ho udělal normálním a udržoval ho normálního,“ řekl.

Ramos s Garciou následně absolutně utnul komunikaci. Přestal s ním mluvit a vytvořil si odstup. Zhruba před dvěma měsíci se Garcia rozhodl mu zatelefonovat, aby ho zkontroloval. Ramos mu ale řekl, že jde se strýcem na lov a nemá čas si povídat. A zavěsil. 

Vyšetřovatelé v supermarketu v černošské čtvrti Buffala, kde osmnáctiletý střelec bílé pleti Payton Gendron zabil v sobotu 14. května deset lid
Útok v americkém Buffalu: Střelec se připravoval několik měsíců, tvrdí média

Když začal Garcia dostávat spousty esemesek se zprávami o tom, co se v Uvalde stalo, měl zrovna hodinu algebry. Když mu někdo napsal, že vraždil Ramos, zpočátku tomu nevěřil. Otevřel prohlížeč v telefonu, tragédii si vygooglil a uviděl jméno svého kamaráda. „Nedokázal jsem myslet, nemohl jsem ani mluvit. Prostě jsem odešel ze třídy, byl jsem opravdu rozrušený. Nečekal jsem, že by mohl opravdu někomu ublížit,“ popsal své pocity bezprostředně po střelbě Garcia. 

„Myslím, že potřeboval psychiatrickou pomoc. A víc se sblížit se svou rodinou. A taky lásku,“ dodal.

Měl problémy s matkou, tvrdí soused

Jednačtyřicetiletý Ruben Flores, který bydlel vedle Salvadora Ramose a jeho matky, se snažil být pro Ramose, který měl s matkou údajně dost těžký život, jakýmsi otcovským vzorem.

Salvador vyrůstal v domě v klidné čtvrti na Hood Street s matkou a starší sestrou. Flores a jeho žena Becky často zvali Ramose k sobě domů na grilování, kamarádil se také s jejich o několik let mladším synem. „Byl tiché dítě, kterému se přezdívalo pelon, což španělsky znamená plešatý, protože měl v mládí často krátce ostříhané vlasy,“ řekl Postu Flores. 

S Ramosovým dospíváním se ale podle sousedů stávaly problémy u něj doma akutnějšími a zřetelnějšími. „Ramosovo přátelství s mým synem se rozpadlo zhruba před čtyřmi lety. Několikrát jsme taky byli svědky hádek mezi Ramosem a jeho matkou. Zasahovala i policie,“ popsal soused útočníka.

Před několika měsíci se pak mladík přestěhoval z domu na Hood Street do domu své babičky na druhém konci města. Flores prý naposledy ženu viděl v neděli, když se zastavila v domě na Hood Street, který jí také patřil. Řekla mu, že právě vystěhovává Ramosovu matku.

Podrobnosti o útoku:
* Guvernér Greg Abott uvedl, že Ramos provedl masovou střelbu sám. Její způsob prý byl strašlivý a nepochopitelný. 
* Ramos svůj útok údajně naznačoval už na sociálních sítích. „Naznačil, že by si děti měly dávat pozor," řekl novinářům senátor Roland Gutierrez.
* Předtím, než v úterý před polednem odjel na základní školu Robb, postřelil svou babičku, uvedl guvernér na úterním odpoledním brífinku.
* Předpokládá se, že Ramos nechal auto před školou, a vnikl na školní pozemek s pistolí a možná ještě další zbraní, píše server The Independent. Policie uvedla, že vrah měl na sobě neprůstřelnou vestu.
* „Podezřelý vnikl do školy a jakmile se dostal dovnitř, začal střílet po dětech, učitelích, po komkoliv, kdo mu stál v cestě,“ řekl místním médiím Christopher Olivarez z texaského ministerstva veřejné bezpečnosti.
* Roland Gutierrez, místní senátor, který byl o útoku informován texaskými strážníky, uvedl, že Ramos si zbraně zakoupil v den svých osmnáctých narozenin. „To byla první věc, kterou udělal v den svých 18. narozenin,“ řekl.
* Ramosův přítel na Instagramu uvedl, že mu teenager poslal fotografii, na níž je vidět účtenka za zbraň, kterou si koupil od výrobce zbraní Daniel Defense, uvedl The Daily Dot. Vyšetřovatelé se nyní snaží vypátrat Ramosovy příbuzné.
* Manažer místní restaurace Wendy's uvedl, že Ramos pracoval v jejich restauraci na denní směně. „Připadal mi jako tichý typ, který toho moc nenamluví. S ostatními zaměstnanci se moc nestýkal,“ řekl.
* Guvernér Abbott ve svém prohlášení řekl, že Texasané truchlí za oběti tohoto nesmyslného zločinu a za komunitu v Uvalde.
* Podle podcastera Briana Tylera Cohena byl útok obzvláště brutální. Některé oběti jsou totiž rozstřílené tak, že musí být k jejich identifikaci použit výtěr na zjištění DNA, napsal na Twitteru.
* Střelba na základní škole v Uvalde je nejsmrtelnějším útokem na základní školu v USA od masové střelby na škole Sandy Hook v Newtownu ve Státě Connecticut v roce 2012. Tehdy zemřelo dvacet žáků a šest učitelů.