Červená kabina lanovky směřuje ke konečné horní stanici. Od cíle už je pohých pár metrů, když sebou náhle trhne a ohromnou rychlostí se začne řítit zpět po laně. Prudký sjezd zastaví až první sloup, poté kabina padá k zemi. Děsivé záběry zobrazující tragickou nehodu lanovky v italské Strese po měsíci od neštěstí zveřejnila italská média.

Tragédii na hoře Mottarone zachytily dvě průmyslové kamery. Jedna z nich se nacházela v cílové stanici. Je jasně vidět, že do cíle kabince chybělo pouze pár metrů. Po nehodě zemřelo čtrnáct lidí. Přežil pouze pětiletý chlapec, který při neštěstí přišel o oba rodiče i sourozence.

„Domnívám se, že nastaly dva problémy - utrhlo se lano a selhala nouzová brzda," uvedl již dříve vedoucí místní záchranné alpské služby Matteo Gasparini. Nefunkčnost brzdy podle něj způsobila, že kabina výrazně zrychlila, neudržela se na zbývajících lanech konstrukce a dopadla velkou rychlostí na zem, což jen umocnilo ničivost střetu.

Redakce upozorňuje, že následující záběry z pádu lanovky jsou drastické:

Zdroj: Youtube

Podle BBC odvysílání děsivých záběrů způsobilo mezi diváky italské televize pobouření. Materiál je součástí vyšetřování prokuratury, která prověřuje tři zaměstnance provozovatele lanovky kvůli možné nedbalosti. „Dozorující prokurátor případu uvedl, že zveřejnění záběrů je absolutně nevhodné. Šéf italské televize Rai zase poznamenal, že rozhodnutím odvysílat video byl hluboce šokovaný," píše BBC.

Zveřejnění záběrů mnozí odsoudili

Záběry byly odvysílané právě na kanálu Rai 3. Ta rozmazala prostor kabiny, aby nebylo vidět do tváří cestujícím ve chvíli, kdy se lanovka začala řítit do údolí. Video převzala i další italská média, ne všechna ale rozmazání obličejů ponechala.

Prokurátorka Olimpia Bossi podle BBC v tiskovém prohlášení uvedla, že podezřelí v případě pádu kabiny sice o existenci videozáznamů věděli, příbuzní obětí ale ne. Zveřejnění záběrů tak pro ně může být prohloubením tragédie, kterou prožívají.

Byť zveřejnění záběrů odsoudili i mnozí italští politici, podle některých médií bylo jejich publikování na místě. „Videa vypoví víc, než by řeklo tisíc slov. Záběry navíc názorně ukazují, jak by funkční brzdy mohly předejít katastrofě," uvedl italský deník Stampa v prohlášení, proč se je rozhodl publikovat.