Boje začaly po nepokojích v Jeruzalému v pondělí večer salvami raket z Pásma Gazy na Izrael, který pak zahájil masívní vojenskou operaci proti skupinám Hamás a Islámský džihád. Jedna rakety odpálená z palestinské enklávy v noci na dnešek zasáhla dům nedaleko Tel Avivu, zraněno bylo pět Izraelců. Izrael při obnovených náletech v Gaze zničil šestipodlažní dům v centru města. Jednoho muže na jihu enklávy podle mediků zabila izraelská raketa.

V Pásmu Gazy podle poslední bilance Hamásu přišlo o život 83 lidí, včetně 17 dětí, a 487 osob bylo zraněno. Izrael informoval o sedmi obětech, včetně dvou dětí, vojáka a občanky Indie. Ve středu raketa vypálená z Gazy zasáhla izraelské město Sderot, v troskách domu zemřel pětiletý chlapec, uvádí TJP.

Potyčky a násilnosti mezi Židy a Araby se rozšířily do několika izraelských měst. Policie podle Reuters v Lodu a arabských městech v severním Izraeli v noci na dnešek zatkla na 150 lidí.

Izrael připravil bojové jednotky podél hranice s Gazou a podle vojenského mluvčího se nachází "v různých fázích přípravy pozemních operací". "Náčelník generálního štábu přípravy kontroluje a poskytuje vedení," uvedl mluvčí Jonatan Konrikus.

Zdravotnické úřady v Gaze uvedly, že vyšetřují noční úmrtí několika lidí, u nichž mohlo dojít k vdechnutí toxických plynů. Vzorky byly podle úřadů zaslány do laboratoře a definitivní závěry je tak příliš brzy.

Ke zklidnění situace se snaží přispět Spojené státy. "Vyjádřil jsem lítost nad ztrátou lidských životů. Zdůraznil jsem potřebu ukončit raketové útoky a deeskalovat napětí. Izraelci a Palestinci si zaslouží stejnou míru svobody, důstojnosti, bezpečnosti a prosperity," napsal na twitteru americký ministr zahraničí Antony Blinken po telefonátu s palestinským prezidentem Mahmúdem Abbásem.

Biden vyjádřil Izraeli podporu 

Na stranu Izraele se ve svém středečním projevu jednoznačně postavil americký prezident Joe Biden. Biden v telefonátu s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem odsoudil raketové útoky Hamásu a dalších teroristických skupin proti Izraeli a vyjádřil "svou neochvějnou podporu bezpečnosti Izraele a legitimnímu právu Izraele bránit sebe a svůj lid", uvedl Bílý dům. Na úvod svého projevu prezident Biden vyjádřil naději, že násilí brzy ustane. Na místo odcestuje zmocněnec pro izraelsko-palestinské záležitosti Hady Amr.

Izrael kvůli ostřelování odklonil lety z Ben Gurionova letiště poblíž Tel Avivu na letiště na jihu země, koncipovaného jako alternativa v době ozbrojených konfliktů, uvádí Reuters. Letecké společnosti British Airways, Lufthansa, Iberia a Virgin Atlantic zrušily veškeré lety do Tel Avivu, poté co tak učinily Delta Air Lines a American Airlines.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu uvedl, že údery proti vojenským schopnostem Hamásu a jeho spojenců v Gaze budou pokračovat. Izrael, Spojené státy a EU skupinu považují za teroristickou organizaci.

Ve středu izraelská armáda zabila vysoce postaveného velitele Hamásu a bombardovala několik domů, včetně výškových budov a banky, která podle Izraele sloužila aktivitám Hamásu. Šéf Hamásu Ismáíl Haníja prohlásil, že "střet s nepřítelem je časově neomezený".

Turecko, které v uplynulých letech přijalo v Istanbulu lídry Hamásu, vyzvalo muslimské země, aby zaujaly jednotný a jasný postoj k násilí mezi Izraelem a Gazou. Palestinský zdroj Reuters sdělil, že snahy Egypta, Kataru a OSN o klid zbraní nezaznamenaly posun.

Nedořešená otázka 

Hamás a Islámský džihád od pondělního večera na Izrael vypálily 1500 raket, uvedla ve středu pozdě večer izraelská armáda. Dalších 350 raket se podle armády nepodařilo odpálit a "stovky" jich zneškodnil izraelský obranný systém Iron Dome (Železná kupole).

Ačkoli nejnovější problémy v Jeruzalémě byly okamžitým spouštěčem nejnovějších bojů, palestinská frustrace s nedořešení otázky vytvoření nezávislého palestinského státu v posledních letech zesílila, mimo jiné kvůli rozhodnutí předchozí americké vlády uznat Jeruzalém jako hlavní město Izraele a přesunout tam ambasádu a mírovému plánu exprezidenta Donalda Trumpa, který Palestinci odmítli s tím, že podporuje budování osad na okupovaných územích.