Kabinet navrhl podle zdůvodnění zvýšení příspěvku o polovinu inflace zaznamenané od posledního růstu dávky v lednu 2020 do letošního března, tedy o 16,5 procenta. Opozice už ohlásila nebo předložila variantně úpravy, podle nichž by příspěvek činil až 400 tisíc korun. V případě narození dvojčat a vícerčat je dávka ze zákona o polovinu vyšší, podle vládního návrhu by tedy představovala 525 tisíc korun. Opoziční varianty by sumu zvedly z nynějších 450 tisíc korun až na 600 tisíc korun.

Poslankyně SPD Lucie Šafránková uvedla, že zvýšení rodičovské přichází pozdě a růst navrhovaný vládou není dostatečný. „Inflace od posledního zvýšení vzrostla o více než 33 procent,“ řekla. Obdobně se vyjádřil také Aleš Juchelka (ANO). „Čelíme růstu cen úplně všeho,“ podotkl. Lenka Dražilová (ANO) prohlásila, že ji vládní návrh „zvedl ze židle“ a je důkazem přezíravosti.

Od ledna 2024 se o padesát tisíc korun zvýší rodičovský příspěvek. Kdy a jak ho čerpat už nyní? Dozvíte se v našem článku.
Jak je to s rodičovským příspěvkem: Zvýší se o padesát tisíc, jak ho čerpat

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) zdůraznil, že na podporu rodin není možné nahlížet jen optikou růstu rodičovského příspěvku. Jeho výše je sice důležitá, ale nelze říci, že má přímý vliv na porodnost. Česko má, co se týče čerpání rodičovské, unikání systém, dodal.

Dopady schválení vládního návrhu na státní rozpočet by představovaly příští rok podle důvodové zprávy zhruba 400 milionů korun, o rok později 2,2 miliardy korun, v roce 2026 přibližně čtyři miliardy korun a v dalších letech 5,5 miliardy korun.

Opoziční úpravy

Opozice nabídne také úpravy, kterými by dávka v určitém poměru vzrostla i rodinám s malými dětmi do čtyř let věku narozenými před lednem příštího roku. Koalice se na takovém řešení nedohodla.

Ženy, které očekávají narození potomka po prvním lednu příštího roku, mají šanci, že dostanou vyšší rodičovský příspěvek, než tomu bylo dosud
Vyšší rodičovský příspěvek? Ministerstvo navrhuje 350 tisíc, opozice nesouhlasí

SPD opět navrhne automatickou valorizaci dávky podle inflace a chce navíc zachovat možnost čerpání příspěvku do čtyř let věku dítěte, když kabinet navrhl zkrátit dobu o rok. Podle vlády je tříletá doba dostačující. „Odpovídá době rodičovské dovolené a zejména době, po kterou je fakticky většinově čerpán rodičovský příspěvek,“ stojí v důvodové zprávě.

Méně papírování

Žadatelé o příspěvek na bydlení i jeho příjemci by podle dalších částí novely nemuseli úřadu práce dokládat své náklady na energie. Úředníci by si je zjistili sami od dodavatele plynu či elektřiny. Zpřesnění čeká pravidla pro dokládání nároku na příspěvek dvakrát ročně a počítá se s urychlením vyřizování. Změny mají snížit administrativu a ulevit přetíženým úřadům práce.

Nově lidé nebudou muset kvůli dávkám dodávat úřadu ani potvrzení od školy o nezaopatřenosti dětí. Údaje získá z registru zdravotního pojištění. Autoři předlohy ale zdůraznili, že lidé dál budou moci dodávat vše i papírově.

Úprava informačního systému ministerstva práce a sociálních věcí má stát do deseti milionů korun a technické řešení pro sociální správu pak 6,5 milionu korun. Resort využije peníze ze svého rozpočtu. Po zjednodušení řízení o dávkách čeká úspory.