Předchozí
1 z 20
Další

Robert Čapek, pedagog, psycholog a zakladatel projektu Liný učitel.Robert Čapek, pedagog, psycholog a zakladatel projektu Liný učitel.Zdroj: se svolením Roberta Čapka

Robert Čapek

Pedagog a zakladatel projektu Líný učitel

Ne. Pro některé noviny se zhorší ekonomická situace, skončí a občané tak přijdou o jeden ze zdrojů informací. V případě regionálních deníků půjde o nijak nahraditelnou ztrátu lokálních informací. Pro nižší DPH u časopisů taky nemám pochopení. Regály v obchodech plní bulvár, receptáře, televizní programy, život celebrit a téměř nic jiného. Tituly, jako jsou Vesmír, Historie, Epocha a podobně považuji spíše za populárně naučné a občas si nějaký přečtu. Jsou zajímavé a přínosné, nepochybně. Ale nazývat je „vědecké“ opravdu nelze.

Advokátka Klára Samková.Advokátka Klára Samková.Zdroj: se svolením Kláry Samkové

Klára Samková

Advokátka

Zvýšení DPH u tištěných médií je jedním z králíků, které vláda vytáhla z klobouku s vidinou, jestli by se právě z tohoto nedalo něco „vyrazit“. Žádná ekonomická analýza, co zvýšení přinese, dle mého názoru neexistuje. A analýza dopadu už vůbec ne. Přístup občanů k informacím je ale už omezen jinými způsoby než zvýšením DPH, jmenovitě faktickou cenzurou a omezováním svobody slova - zejména názorů, které nejsou v souladu s oficiální vládní propagandou. Co se týče časopisů, nižší daň se dotkne nejen těch vědeckých, ale i takových masivních tisků, jako je Chvilka pro tebe či další bulvární produkce. Argumentace vědou je tedy scestná.

rektorka Karlovy univerzity Milena Králíčková.Rektorka Karlovy univerzity Milena Králíčková.Zdroj: se svolením Univerzity Karlovy v Praze

Milena Králíčková

Rektorka Univerzity Karlovy v Praze

Nejsem odborník na dopady DPH. Pokud by ale kvůli zvýšení DPH měla malá nakladatelství krachovat, byla by to škoda. A bohužel by to jistě mělo i negativní dopad na přístup k informacím zejména pro starší generace. Dezinformace vnímám jako silné riziko pro soudržnost společnosti a její demokratický rozvoj! Solidní a férové tištěné noviny patří mezi nástroje pro boj s dezinformacemi, tak jako každé jiné dobré a solidní médium. Žádný takový poctivý nástroj pak není marginální.

Igor Sirota, mluvčí ÚAMK.Igor Sirota, mluvčí ÚAMK.Zdroj: se svolením Davida Tanečka

Igor Sirota

Mluvčí ÚAMK

Je to absurdní věc, nechat tiskoviny v nejvyšší sazbě a přinutit tak vydavatele, aby sháněli další inzerenty, navíc v této velmi těžké a složité době. Naproti tomu vydavatelé bulvárních časopisů peníze navíc shánět nebudou muset. Může to být i záměr, co nejvíce ztížit poctivou práci a nabídnout jen povrchní informace. Pokud ke zvýšení DPH nakonec dojde, bude to mít zcela jistě dopad na boj s dezinformacemi. Navíc budeme výjimkou v EU v přístupu k podpoře médií.

Šéf komise rozhodčích SKFS Petr Blažej (vlevo) a místopředseda Josef Váňa.Šéf komise rozhodčích SKFS Petr Blažej (vlevo) a místopředseda Josef Váňa.Zdroj: Deník/Rudolf Muzika

Josef Váňa

Místopředseda komise rozhodčích SKFS, bývalý ligový rozhodčí

Chystané vládní opatření podle mě výrazně zvýší prostor pro dezinformační média. Tištěné deníky jsou stále, i přes pokles prodaných kusů, významným zdrojem informací pro stovky tisíc čtenářů. Vydavatelství dost možná nebudou mít jinou možnost než zvýšení DPH promítnout do ceny, což povede k tomu, že celá řada čtenářů přestane deníky kupovat. Zvýší se tak prostor pro šíření dezinformací, což povede k nárůstu voličů extremistických stran. Za důležité téma považuji hrozící domino efekt, kdy krach jedněch novin může kvůli společné distribuci všech přenést další náklady na zbylé vydavatele, a ti to už nemusí unést.

Petr Vabroušek, sportovní osobnost nejen na Zlínsku a v okolíPetr Vabroušek, triatlonistaZdroj: Deník/Martin Břenek

Petr Vabroušek

Přední světový triatlonista

Myslím si, že nezávislý denní tisk je služba občanům. Zatímco zájmové časopisy, a bulvár obzvlášť, už jsou nadstavbovým produktem. Zatížení DPH bych tedy určitě u denního tisku nezvedal.

Imunoložka Blanka ŘíhováImunoložka Blanka ŘíhováZdroj: Deník / Martin Divíšek

Blanka Říhová

Imunoložka a mikrobioložka

Dát noviny do té nejvyšší sazby DPH považuji za mimořádně nešťastné a hlavně nedomyšlené a možná až nekulturní rozhodnutí. Vždyť noviny jsou tím nejživějším a nejdůležitějším zdrojem nepostradatelných informací a v dobrých rodinách jimi vždycky začínal den. My jako rodina, moje babičky a dědové jsme si všichni vždycky noviny předpláceli a já s nimi také začínám den. Bylo by žádoucí toto zkratkovité rozhodnutí ještě uvážit a správnou výší DPH přiznat novinám jejich nepochybnou společenskou funkci.

Ludvík Hess, zakladatel českých babyboxůLudvík Hess, zakladatel českých babyboxůZdroj: Deník / Jiří Kopáč

Ludvík Hess

Spisovatel a zakladatel babyboxů

Jsem proti zvýšení daně z přidané hodnoty na noviny. Už nyní nejsou levné. A po zvýšení DPH by mohly být tak drahé, že by se pro nemálo lidí staly obtížně dostupnými, či dokonce zcela nedostupnými.

MUDr. Kristýna Hlinecká Ph.DMUDr. Kristýna Hlinecká Ph.DZdroj: se svolením Kristýny Hlinecké

Kristýna Hlinecká

Gynekoložka (Gynekologicko-porodnická klinika 1. LF UK a VFN v Praze)

Vláda neadekvátně zvyšuje DPH u segmentu, který se každý rok potýká se snižujícím počtem novinových výtisků. To bude znamenat i snížení příjmu pro státní rozpočet v dalších letech. Tištěné noviny odebírají převážně starší spoluobčané. Tímto krokem vláda zvyšuje jejich životní náklady nebo je nutí přestat toto médium odebírat. Pro starší občany jsou však papírové noviny jejich „kotvou“ - způsobem, jak se vyznat v nepřehledném online světě.

Štěpán MálekŠtěpán MálekZdroj: Deník

Štěpán Málek

Pedagog, muzikant

Noviny tu mají své místo a pokud se zvýší cena, některé bezesporu zaniknou. A většina z nich by měla být, když ne hráz proti dezinformacím, tak alespoň určitá studnice důvěryhodnosti. A toto místo rozhodně různé kanály na internetu, kterých jsou mraky, nezaručí. Navíc pro mě mají noviny i nezastupitelné místo například při cestování. Mnohdy si neberu ani počítač ani knihu, ale spíše ty tiskoviny. A beru si jen ty, kterým věřím.

Eva HruškováEva HruškováZdroj: se svolením Mariána Janči

Eva Hrušková

Herečka

Rozhodně s tím nesouhlasím. A to hlavně v době, kdy je internet plný dezinformací a konspiračních teorií. Pro nás je to hráz proti dezinformacím. Navíc…stále je tu nejen naše generace, ale i mladší, která noviny potřebuje. Všechno nenajdete na internetu. U novin, hlavně těch zavedených, je pak důležité, že lidé věří redaktorům, že mají své zdroje ověřené. U různých pochybných internetových zpravodajů a zkazek je však těžké informace ověřit. A právě od toho tu jsou novináři.

Michal KampMichal KampZdroj: se svolením Michala Kampa

Michal Kamp

Ředitel muzea Chotěboř

Čtu noviny už proto, že jsem z generace, která byla na tištěné noviny zvyklá. Rád si přečtu noviny při posezení u kávy, někde odpoledne venku. Neumím si představit, že bych se v takovém případě díval do mobilu. Stejně tak si rád noviny přečtu v klidu večer, ani v takovém případě se mobil nehodí. Zprávy jsou pro mne základním zdrojem informací. V novinách si přečtu, co mě zajímá, a nemusím se prodírat zprávami na internetu.

Kastelánka lednického zámku Ivana Holásková.Kastelánka lednického zámku Ivana Holásková.Zdroj: Deník/Michal Hrabal

Ivana Holásková

Kastelánka zámku v Lednici

Patřím ke generaci, pro kterou byly tištěné noviny hlavním zdrojem nejen informací, ale i zábavy. Moc dobře si vybavuji vůni tiskařské černi, když jsem každé ráno jako dítě běžela do schránky pro denní tisk. Milovala jsem kameloty na brněnském náměstí Svobody a jejich vtipné průpovídky, když nabízeli brněnský Večerník. Noviny mne provází skutečně celý život a přesto, že dnes čerpáme informace hlavně na internetu a nekupujeme noviny denně, pro mne pořád tištěná forma zpravodajství představuje důležitý zdroj. Novinové články jsou psány kultivovanějším a preciznějším stylem, kdy má čtenář chuť dočíst článek do konce, nejen zavádějící titulek.

Ředitel FN Plzeň Václav ŠimánekVáclav ŠimánekZdroj: Deník

Václav Šimánek

Ředitel Fakultní nemocnice Plzeň

Rozvoj moderních technologií postupuje mílovými kroky vpřed a u nás v nemocnici je to hodně patrné. I já jdu s dobou a práce s počítačem a informacemi na internetu i sociálními sítěmi je pro mne samozřejmostí. Ale internet ani sociální sítě noviny nenahradí, pro mne pořád mají své kouzlo. Rád je čtu a vnímám jejich nezaměnitelnou vůni. Navíc se k informacím mohu vracet, nikam mi nemizí. Denní tisk je podle mého mínění součástí kultury. Jako například knihy, divadelní a filmová představení nebo výstavy v galeriích.

Hokejista Roman Turek.Hokejista Roman Turek.Zdroj: Deník/Pavel Kortus

Roman Turek

Hokejista, mistr světa, vítěz Stanley Cupu, prezident klubu Banes Motor České Budějovice

Vždy jsem měl rád, když jsem někam přijel a byly tam tištěné noviny. Já je vždy v klidu prolistoval, pročetl. To mi zůstalo dodnes. Když někam přijdu a jsou tam tištěné noviny, tak si je vezmu a zajímá mě, co v nich je. Na internetu mě zprávy nebaví číst, i když chápu, že někdo, kdo sedí celý den u počítače, klikne a je to. Mně ale papírové noviny vždycky dávaly smysl a platí to i dál. Věřím jim.

Generální ředitel Národního technického muzea Karel Ksandr.Karel KsandrZdroj: Deník/Milan Holakovský

Karel Ksandr

Generální ředitel Národního technického muzea

Noviny čtu vzhledem k tomu, že už jsem starší generace a je to něco, co jsem zažíval celý život. A je to daleko příjemnější, než číst si zprávy na monitoru nebo na malém displeji mobilu. Já také dodnes používám vinylové desky – ne cédéčka nebo kazety.

Ludomír Landa, 60 let, ředitel ČSAD MHD Kladno, UnhošťLudomír LandaZdroj: Deník/Kateřina Nič Husárová

Ludomír Landa

Ředitel společnosti ČSAD MHD Kladno a KD Servis

Aktuálností informací dnes sice tradiční noviny nemohou konkurovat elektronickým médiím, ale bonusem papírové formy je křížovka.

Rostislav Křivánek, spisovatel, dramatik, libretista, novinářRostislav KřivánekZdroj: se svolením Rostislava Křivánka

Rostislav Křivánek

Spisovatel, dramatik, libretista, novinář

Jsem novinový člověk už od mládí. Noviny pro mě vždycky představovaly každodenní rituál, takové ukotvení dne. Mnozí mají pocit, že noviny ztrácejí na hodnotě kvůli současnému informačnímu přetlaku. Není to pravda, ony jen nevyhnutelně mění formu z papírové na virtuální. Noviny přece už sto let vzdorují rozhlasu a sedmdesát let televizi, a přestože nikdy nemohly být aktuálnější než živá média, mohly být, jsou a budou komplexnější. Reportáže, komentáře, rozbory, prognózy, to všechno má televize a rozhlas také, ale noviny jsou prostě privátnější.

Při četbě komentáře v novinách mám vždycky pocit dialogu s tím, kdo ho napsal. Televize a rozhlas naproti tomu jsou pro mě instituce, které mi umožňují sledovat jejich hotové výrobky. Noviny jsou podobně intimní a individuální jako knihy. Čte-li kdo knihu, točí si film, obsazuje role, vybírá lokace sám za sebe a pouze a jen pro sebe. Nikdo jiný na světě nemá z psaného textu tentýž vjem, protože lidská individualita je jedním z největších zázraků života. A noviny mají stejnou schopnost.

Řečeno velmi zjednodušeně a s vědomím obsaženého paradoxu: televize a rozhlas jsou informacemi pro všechny, noviny jen pro mě.

Miroslav Brzezina (*1961), český matematik a rektor Technické univerzity v LiberciMiroslav BrzezinaZdroj: Deník/Jiří Louda

Miroslav Brzezina

Matematik a rektor Technické univerzity v Liberci

Mám rád ten pocit listování fyzickými papírovými novinami, které jsou i pěkně graficky zpracované. Na rektorátu odebíráme už léta Liberecký (nyní Liberecký, Jablonecký a Českolipský) deník, ve kterém si právě takto listuji nebo se i začtu. Pro mě je to důležitý zdroj informací z našeho Libereckého kraje, přehled o tom, co je zrovna aktuální, co se v kraji děje. To v tak ucelené podobě na internetu na jednom místě nenajdu.

Šéf kapely Hradišťan Jiří Pavlica oslaví v příštím roce významné jubileum.Jiří PavlicaZdroj: Vladimír Pryček/Deník

Jiří Pavlica

Hudebník a skladatel

Tištěná média mají podle mne smysl i v dnešní digitální době. Za sebe tam vidím zejména tři důvody. První je „veřejně společenský“ - stále zde vidím žurnalistiku ve všech jejích funkcích, včetně důležité editorské činnosti, bez které se žádné médium, jež aspiruje na označení kvalitní, neobejde. Tento zřetel se u digitálních médií často ztrácí a čtenář se tak ocitá v obrovské záplavě informací, jež si často neumí vyhodnotit. Druhý důvod je „interně společenský“ - noviny či časopis si mohu přečíst kdekoli, často i na příjemném místě ve chvilce volna. Třetím důvodem je, že v mnoha tištěných médiích najdu také informace ze života regionů, které v centrálních zdrojích nemají prostor.