Čáslavský Zenit je rodinným podnikem, v jehož vlastnické struktuře figuruje Milan Vik a jeho dcery Kamila Řezníčková a Mirka De Mey. Solvina patří mezi nejsilnější produkty firmy a v současné době se dělí na klasickou, která se prodává ve vaničkách, a tekutou, kterou zákazníci zakoupí v lahvích. Poměr mezi pastami v kelímcích a tekutými variantami je 60:40. Za celou historii výroby se vyprodukovalo přes 50 tisíc tun Solviny, což je množství, na jehož odvezení by bylo potřeba 2500 kamionů.

Deník se podíval do výrobny v brněnské Líšni, kde pracovníci dávají dohromady stroje pro český i zahraniční trh:

V začátcích výroby samozřejmě Solvina vypadala jinak, i její obaly měly jinou podobu. Současný vzhled se však tomu z padesátých let přibližuje. „V roce 2017 jsme Solviny rebrandovali zpět, jejím logotypem jsme ji přiblížili k tomu, jak vypadala v roce 1955. Historický design se nám líbil a tak jsme ho vzkřísili. A jelikož je to převážně pro chlapské ruce, na obalech figurují ženy,“ vysvětlila Kamila Řezníčková.

close Reklamní plakát Solviny z minulého století. info Zdroj: se svolením Zenit Čáslav zoom_in Reklamní plakát Solviny z minulého století

V čáslavském Zenitu se v současnosti ročně vyrábí přes jeden a čtvrt milionu kusů výrobků Solvina v objemu převyšujícím 700 tun.

„Vlastně se jedná o kosmetický výrobek, jde o tradiční pastu na ruce, které jsou extrémně špinavé. Základním abrazivem jsou dřevěné piliny. Samozřejmě tam jsou další účinné látky, ale jde o speciální jemnou dřevěnou moučku, která neobsahuje třísky. Nejčastěji používáme smrkové dřevo, to musí být namleté na konkrétní hrubost,“ popsala obsah Solviny spolumajitelka Zenitu Čáslav Kamila Řezníčková.

Ve čtyřech druzích

V případě tekutých druhů Solviny jsou již použitá jiná abraziva a piliny se již nepoužívají. V každém jednotlivém typu je pak trochu jiné složení, na nejvíce zašpiněné ruce je ideální abrazivní Solvina.

Švestky a Valašsko patří odjakživa k sobě. Deník proto zavítal do hlavního města slivovice:

Solvina vznikla kvůli potřebě silné mycí pasty do továrenských podniků, kde ruce zůstávaly po manuální práci silně znečištěné. „Ještě v roce 1993, kdy jsme firmu zprivatizovali, se mycích past tohoto druhu vyrábělo mnohem více než dnes. Dnes modernizací a robotizací těchto „špinavých“ prací ubývá,“ míní Kamila Řezníčková.

Ve formě pasty se dnes ve vaničkách vyrábí Solvina ve čtyřech druzích. Patří mezi ně modrá original, oranžová solmix, žlutá solsapon a zelená industry. Tekuté varianty jsou v nabídce tři, a to modrá mýdlová, zelená gelová a žlutá abrazivní.