Jsme v polovině září a z voleb do Evropského parlamentu na jaře se stává horké politické téma. Půjdou lidovci do voleb sami s kandidátkou, v jejímž čele jste vy, nebo vytvoříte společnou s ODS a TOP 09. Jak to vidíte?
V tuto chvíli tak šedesát na čtyřicet. Zatím jsme dokončili dvě kola jednání. Bylo to ve trojici Zbyněk Stanjura, Zdechovský a Jan Jakob, kdy jsme prošli technické věci a složení kandidátek. Prošli jsme také nějaké základní obrysy koalice Spolu. Předtím byla dvě jednání na půdorysu tři tři tři. A teď už je to jen na vedeních, aby rozhodla, jestli chtějí jít takto, nebo jinak.

Podle vás koalice Spolu i pro volby do Evropského parlamentu dává smysl?
Podle mě dává smysl. Ale dokážu si už dnes představit, po těch měsících vyjednávání, že půjdeme jako lidovci sami nebo jen s TOP 09.

Velvyslanec Jakub Karfík
Jakub Karfík: Řecko zchudlo. Tamní důchodci jsou ale pořád bohatší než ti čeští

Jak dlouho budete ještě držet voliče v napětí?
My jsme jednoznačně řekli, že se do konce září rozhodneme. Takže už jenom pár dní a pak se všichni dozvědí naše rozhodnutí.

Ale už je asi jasné, že pokud by společná kandidátka byla, lídrem bude někdo z ODS. Je to tak?
Ano, my bychom samozřejmě respektovali, že nejsilnější stranou koalice Spolu je ODS. Na druhém místě by byl zástupce KDU-ČSL a na třetím TOP 09.

Pokud trojkoalice vznikne, troufáte si znovu porazit hnutí ANO Andreje Babiše?
To rozhodně. Já jsem soutěživý typ. A když vidíte, jak se hnutí ANO v Evropském parlamentu rozpadlo, ze šesti zvolených europoslanců už jsou za ANO jen tři, všechny tři europoslankyně fakticky odešly, ANO rozhodně chceme porazit. Chceme ukázat, že Evropa se dá změnit a že je třeba do Evropského parlamentu volit politiky, kteří mají sílu a tah na bránu.

Vám hodně nahrává, že Andrej Babiš teď dělá zcela nečitelnou evropskou politiku, nadbíhá Viktoru Orbánovi a nikdo neví, s kým budou europoslanci ANO po volbách v Evropském parlamentu sedět v lavicích. To je z hlediska evropské politiky asi docela problém, ne?
Hnutí ANO nebylo čitelné nikdy. Tady v Evropském parlamentu se dvakrát rozpadlo. Nejdříve, v minulém funkčním období parlamentu odešli kolega Ježek a Telička a zůstaly dvě europoslankyně Dita Charanzová a Martina Dlabajová. Dnes odešly jak Charanzová s Dlabajovou a další europoslankyně Radka Maxová přešla k socialistům. ANO žádnou evropskou vizi nemá…

Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová
Unijní dohoda zlepší vracení migrantů, zdůrazňuje Pekarová Adamová

Kromě Andreje Babiše
Ano, oni tady hájili pouze zájmy Andreje Babiše. Když byl problém s Babišovým střetem zájmů, byli to europoslanci hnutí ANO, kteří chodili a zpochybňovali postup Evropské unie.

Jak velký problém je, že se Babiš schází s Orbánem a s dalšími politiky na okraji politického spektra?
Já si myslím, že voliči by měli hlavně brát zřetel na to, co je tady politik schopen prosadit. Nejde přitom jen o legislativu, to je jen jedna z částí práce, kterou tady máte. Ale je to i o reprezentování Česka, o řešení našich konkrétních problémů, které jste tu schopen vyjednat.

Pomáhá, že jste součástí Evropské lidové strany, nejsilnější strany v europarlamentu, a k čemu?
Určitě ano. Kdyby nebylo Evropské lidové strany, tak tady extremisté ze Strany zelených převálcují Evropu různými ideologickými bláboly. Oni si velmi libují v tom něco zakazovat. To se ukázalo na spalovacích motorech. Byli to lidovci, kteří vyjednali až rok 2035 a revizi návrhu. Kdyby nebylo lidovců, projde spousta návrhů, které jsou nesmyslné.

Zdroj: Luboš Palata