Lhůtu na to, aby je lidé nahradili za moderní a ekologické varianty vytápění, úřady kvůli válečným obtížím v energetice prodloužily o dva roky. Topit se v nich tedy bude smět ještě v letošní zimní sezoně. Definitivní konec starých kotlů je stanoven na konec srpna příštího roku. Změnu způsobu vytápění proto nyní musí řešit celá řada domácností.
„Ministerstvo životního prostředí odhaduje počet starých kotlů v 1. a 2. emisní třídě v tuzemsku na přibližně 150 tisíc,“ uvedla mluvčí ministerstva Lucie Ješátková.
Kdo do 1. září 2024 nevyhovující kotel nevymění za nový, například na spalování biomasy, nebo za tepelné čerpadlo, může čekat vysokou pokutu. „Kontrolním orgánem budou v tomto případě místně příslušné obecní úřady obce s rozšířenou působností. Za porušení zákona bude hrozit pokuta do výše 50 tisíc korun, kterou bude možné ukládat i opakovaně,“ varovala mluvčí.
Blížící se zákaz lidi netrápí
Podle odborníka portálu TZB-info.cz Zdeňka Lyčky si ale mnozí lidé z blížícího se termínu zákazu přesto nedělají těžkou hlavu. „Všeobecně se o tom ví, ale převládá názor, že se nic nestane, i když to budou provozovat dál,“ konstatoval.
Vychází ze zkušenosti s již povinnými kontrolami kotlů jednou za tři roky. „I za to hrozí pokuta, pokud to lidé neudělají. Podle našeho odhadu si však nechá tyto kontroly dělat nanejvýš pětina provozovatelů těchto zdrojů,“ podotkl.
Že úřady zatím nemají potřebu si na hříšníky tvrdě „došlápnout“ potvrzuje i ministerstvo. „Teoreticky je možné situaci ze strany úřadu řešit bez udělení sankce ‚pouhým‘ uložením nápravného opatření,“ podotkla Ješátková. V takovém případě by ale domácnost podle ní musela nevyhovující kotel do určitého data narychlo vyměnit.
Co mají dělat rodiny, které na drahou výměnu kotle nemají dost peněz? Jedno z řešení je využití dotace z programu Nová zelená úsporám. Podle aktuálních podmínek může domácnost na výměnu starého kotle na uhlí nebo na plyn na zakoupení a instalaci nového kotle na biomasu nebo tepelného čerpadla získat 40 tisíc až 140 tisíc korun.
I když je pořízení nového vytápění nákladné, mohou si jej podle ředitele Státního fondu životního prostředí Petra Valdmana dovolit i lidé s nízkými příjmy.
„Nejohroženější nízkopříjmové domácnosti - tedy starobní důchodci, lidé pobírající příspěvek na bydlení a invalidé třetího stupně - jsou aktuálně financovány z operačního programu Životní prostředí v rámci kotlíkových dotací. Míra dotace je v tomto případě až 95 procent a peníze jsou poskytovány zálohově,“ připomněl.
Vhodnou cestou k modernizaci vytápění domu je instalace tepelného čerpadla. Vyplatit se může i tam, kde byli zvyklí na plyn. „Pokud člověk dosud topil plynem, ušetří s tepelným čerpadlem 50 procent ročních nákladů na topení a ohřev vody,“ tvrdí Jan Kadlec ze společnosti Woltair, jedné z největších domácích firem specializovaných na prodej a instalace zdrojů tepla. Nejen proto je podle něj nyní o tepelná čerpadla mezi zákazníky velký zájem.
Výrobci: Není na co čekat
Pokud jím však chtějí lidé topit už letos v zimě, může být na nákup již pozdě. „V současnosti je zájem stále velký, ale mnoho zákazníků váhá a vyčkává. To vede k nynějšímu stavu, kdy jsou montážní kapacity zbytečně nevyužité, a na podzim budou možná vytížené až příliš,“ obává se předseda Asociace pro využití tepelných čerpadel Lubomír Kuchynka.
Že již s nákupem tepelného čerpadla není na co čekat, potvrzují i jejich výrobci. „Drtivá většina čerpadel ve výrobní frontě do konce září je už de facto prodaná a má svého majitele. Je proto jasné, že ti, kdo si čerpadlo objednají až v průběhu prázdnin, se jeho instalace dočkají až po příchodu zimy,“ konstatoval Jiří Svoboda ze společnosti Master Therm, která tepelná čerpadla vyvíjí i vyrábí.