„Nás by to vyšlo na sto miliard, když počítám průběžný výcvik pilotů a pozemního personálu, základní vybavení, měřicí přístroje, úpravu základny v Čáslavi a výzbroj,“ sdělil Deníku vojenský publicista Jiří Vojáček. Připomíná, že hodinový provoz F-35 vyjde až na 40 tisíc dolarů, což je pětkrát víc než v případě gripenů. Zároveň říká, že F-35 je nepochybně kvalitnější než švédský gripen.

Prezidentský kandidát a bývalý náčelník generálního štábu Petr Pavel v rozhovoru pro Deník uvedl: „Je třeba zvážit, zda opravdu potřebujeme čtyřiadvacet supermoderních stíhaček, jejichž nabídková cena určitě neklesne, protože aktuálně je po nich velká poptávka. Navíc zakázku nezaplatí tato, ale až příští vláda. Možná v těžších časech. Proto bych volil gripeny.“

Český premiér Petr Fiala.
O vojenské základně USA v Česku nikdo nejedná, ujistil premiér Fiala

Armáda ovšem zdaleka nepotřebuje jen bitevníky. „Musí se pořídit nové tanky, prostředky protivzdušné obrany, bojové drony, vrtulníky a velká transportní letadla,“ potvrzuje Vojáček.

Potřebuje Česko nyní nakoupit supermoderní stíhačky F-35 za padesát miliard?Potřebuje Česko nyní nakoupit supermoderní stíhačky F-35 za padesát miliard?Zdroj: DeníkVí Fialova vláda, čemu dát přednost a jak postupovat? „Bohužel se miliardy cpou i do věcí, které jednoznačně nepotřebujeme, jako je výsadkový pluk. Pak ty peníze někde chybí. Prvotním cílem by tedy měla být koncepce a na jejím základě efektivní zakázky, nikoli nahodilé předražené nákupy bez vize,“ soudí Jiří Vojáček.

V pravidelných debatách Deníku s Petrem Fialou se budeme ptát za vás, naše čtenáře a posluchače. Otázky na dané téma pro tento týden můžete posílat na mail: otazkypremierovi@denik.cz. Deník je poté položí panu premiérovi.