Za jednorázový generální úklid většího třípokojového bytu v Praze lidé příští rok zaplatí až o několik stovek korun víc. Rýsují se i vyšší náklady za čištění společných prostor v bytových domech. „Zdražení služeb v domácnostech odhaduji na dvacet až třicet procent,“ řekla Deníku předsedkyně České asociace úklidu a čištění Irena Bartoňová Pálková.

Úklidové práce v domácnostech od nového roku skočí do nejvyšší sazby DPH. „Zvýšení je z 10 na 21 procent,“ rozhodla vláda. Sazba se zároveň sjednotí, ta vyšší už nyní platí pro další úklid, třeba ve firmách a komerčních prostorách.

Co dalšího ovlivní vládní konsolidační balíček? Podívejte se:

Nemocenské pojištění zabezpečuje dávkami výdělečně činné osoby při dočasné pracovní neschopnosti kvůli nemoci, úrazu či karanténě anebo v době ošetřování člena rodiny, v těhotenství a mateřství či v době péče o dítě
Lidé přijdou od ledna o stokoruny z každé výplaty. Kvůli odvodu na nemocenské

Bartoňová Pálková považuje úpravu za nesmyslný krok. „Zvlášť u pravidelných úklidů ve výsledku nepůjde o malé částky, ale řádově v tisících korun ročně. Mnohé domácnosti či vlastníci na vyšší ceny nepřistoupí, nebo budou chtít po firmách úklid takzvaně načerno, tedy levněji,“ tvrdí.

Obává se vzedmutí šedé ekonomiky v oboru. Jak uvedla, z trhu má i signály, že mnozí plátci DPH se zařídí „po česku“ – vymýšlejí, jak systém obejít, aby se vyhnuli úbytku spořivých klientů. „Aby nemuseli daň platit, založí si další úklidovou firmu s obratem do dvou milionů korun, což je limit,“ naznačila Bartoňová Pálková.

Vládní škrty se zřejmě dotknou i zaměstnaneckých benefitů:

Šéf Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula je proti snížení benefitů státním zaměstnancům. Podle něho přijdou ročně až o desítky tisíc korun.
Vláda chce snížit benefity státním zaměstnancům. Zhorší se tím pracovní podmínky

Největší problém bude podle odborníků u menších firem, které na úklid posílají hospodyně. Lidé služby využívají třeba v tomto období na předvánoční úklid, tradičně pak na mytí oken nebo čištění koberců a sedaček.

„Dopad změny bude velký. Ne všechny domácnosti si další náklady navíc mohou dovolit. A pro menší firmy specializující se na domácnosti to může znamenat konec,“ varoval třeba jednatel úklidové firmy in ecco Jan Motáň.

Mezi jejich zákazníky se nejčastěji řadí hůř pohybliví důchodci, majetnější lidé, hlavně pak firmy a instituce. „Zájem o úklid v domácnostech se nám nevrátil na úroveň před pandemií. Přemýšlíme o úplně novém byznysu,“ zmínil Motáň.

Dohody nebudou

Úklidové firmy se podle asociace nevyhnou vyšším nákladům na zaměstnance. Kvůli novinkám v oblasti dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr. „Snad všechny úklidové firmy totiž zaměstnávají pracovníky na dohodu. Důvodem jsou kratší úvazky, obvykle dvě až čtyři hodiny,“ zmínila Bartoňová Pálková s tím, že přechod lidí z dohody o provedení práce na zaměstnanecký poměr s sebou přinese další náklady na pracovníky.

Starosti mají také společenství vlastníků a bytová družstva.

„Ve spoustě domů uklízeli společné prostory na dohodu lidé, kteří tam bydlí, jako ženy na mateřské, vitální důchodci. To aktuálně skončilo, dohody nebudou. Vlastníci dostali doporučení sehnat si úklidovou firmu,“ sdělila například Renáta Otrubová z ostravské pobočky Sdružení bytových družstev a společenství vlastníků ČR.

Zleva místopředseda vlády pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti), ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS), první místopředseda vlády a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) a premiér Petr Fiala (ODS) na jednání vlády.
Konsolidační balíček prošel: Co finální podoba obsahuje, co vše se pro lidi mění

Podle Bartoňové Pálkové je pravděpodobné, že úklidové práce příští rok přijdou na výrazně víc peněz paradoxně i státní pokladnu, potažmo kraje. Hrozí totiž, že sjednané profesionální firmy ukončí stávající závazky a budou se soutěžit noví dodavatelé služeb za nové vyšší ceny.

V Česku je navíc podle asociace stále problém s nedostatkem pracovníků v úklidových službách. „Nestačí ani cizinci. Je otázka, jak to bude dál s uprchlíky z Ukrajiny. Někteří se při sjednávání pracovní smlouvy řídí tím, že nechtějí přijít o příspěvky od státu,“ zmínila.