Konspiračních teorií, hoaxů i falešných zpráv spojených s infekcí virem SARS-CoV-2 a nemocí covid-19 je tolik, že by dalece přesáhly nejenom obsah jedné novinové rubriky, ale i novin jako celku. V přehledu pěti nejvýraznějších fakenews roku 2020 jsme však chtěli zmínit i jiná témata, proto se koronaviru věnujeme souhrnně pod jedním bodem.

Dezinformace kolem koronaviru

Hoaxy a lži spojené s koronavirovou nákazou se během roku vyvíjely. První se zaměřily na její vznik a zdůrazňovaly její umělý úmyslný původ: Šíření koronaviru mělo být buď dílem spiknutí farmaceutické lobby za účelem šíření očkování, nebo nástrojem „amerického vnitropolitického zápasu“, v němž údajný „globalistický Deep State, řízený Rockefellery, brojí proti Donaldu Trumpovi“, nebo novou biologickou zbraní.

Dezinformátoři útočí na vakcínu proti nemoci covid-19 pomocí překroucených faktů
Na vakcínu od Pfizeru prý zemřelo šest lidí, tvrdí hoax. Je to úplně jinak

Následovaly lži o tom, jak se dá infekce „jednoduše diagnostikovat“ („dokážete-li zadržet dech na více než 10 vteřin, jsou vaše plíce v pořádku, takže virus nemáte,“ tvrdil jeden hoax) a čím se dá „jednoduše léčit“: prý třeba alkoholem, chlórem, banány, fénem nebo octem.

Naproti tomu skutečné diagnostické, preventivní a léčebné metody byly útočně napadány: testy na koronavirus prý slouží k tomu, aby do lidí vpravily sledovací čipy, roušky prý zabíjejí děti, které v nich umírají na udušení, a očkování má za cíl „přeprogramovat lidskou DNA“ či přímo „pomalu vyhubit“ velkou část světové populace.

Ilustrační foto
Dezinformátoři se zaměřili na očkování proti covidu, šíří se i vyvrácené lži

Další hoaxy se týkaly toho, že nákaza „vůbec není nákaza“ a lékaři jsou upláceni, aby přirozená úmrtí vydávali za smrt v důsledku nemoci covid-19. Jako „univerzální viník“ celé pandemie byl často zmiňován Bill Gates, nebo právě onen tajemný Deep State. V prosinci 2020, kdy první státy spustily očkovací program, se okamžitě objevily lži o tom, že „vakcíny zabíjejí“.

Dezinformace kolem 5G

S koronavirem do značné míry souviselo také šíření nepravd o zavádění nové telekomunikační technologie 5G. Uvádíme je ale samostatně, protože konspirace o 5G se objevovaly již v době před globálním rozšířením infekce. Jde o lži, jež se snaží živit strach z nové technologie a zabránit jejímu uvedení.

Lidé v Napajedlích se prý nakazili kvůli 5G vysílačům. Experti jen kroutí hlavou

Dozvěděli jsme se tak například, že na vysílače 5G útočí ptáci (údajně průkazná videa však ukazovala jen to, že si ptáci běžně hrají), popřípadě, že technologie 5G je určena právě k tomu, aby v lidském těle „aktivovala“ biologickou zbraň v podobě koronaviru, který je prý sám o sobě neškodný, ale když jej „odjistí 5G“, začne zabíjet.

Objevila se také konspirační teorie, podle níž byla každá pandemie v posledních 150 letech důsledkem kvantového skoku v elektrifikaci Země: španělskou chřipku v roce 1918 tak mělo spustit zavedení rádiových vln na konci podzimu 1917 a hongkongskou chřipku z roku 1968 zase umístění satelitů do radiačních Van Allenových pásů kolem Země. Teorie však vycházela z vylhaných údajů.

Dezinformace o Lidicích

Výše uvedené hoaxy byly do značné míry globální, v sociálních sítích se však šířily i lži určené specificky pro české publikum. Jednou z nich byla zpráva, že Facebook maže příspěvky připomínající vypálení Lidic, jejíž pravdivost měli ověřit analytici webu Demagog.cz.

Facebook maže zmínky o Lidicích. Lež na internetu vyvolala řetězovou reakci

Ti prý zjistili, že to Facebook skutečně dělá, a to z toho důvodu, že dané příspěvky „slouží k vyvolávání nenávisti k Němcům a vyvolávání pocitu viny za dávno zapomenutou křivdu“.

Byla to samozřejmě naprostá lež. Analytici z Demagog.cz nikdy nic takového neprohlásili (někdo jen pro fotomontáž zcizil jejich logo) a válečné historii Lidic se na Facebooku věnují desítky a stovky příspěvků i samostatných stránek, aniž by je kdokoli mazal.

Dezinformace Lidových novin

Jeden mimořádný úlet se v prosinci 2020 zdařil také celostátnímu deníku, a sice Lidovým novinám vydavatelství Mafra, spadajícího do svěřenského fondu ovládaného Andrejem Babišem. Noviny publikovaly ve středu 2. prosince 2020 článek „Živou vodou proti covidu“, propagující pomocí pseudovědeckých argumentů placenou mobilní aplikaci Cell Wellbeing App, která prý umí měnit "molekulární strukturu vody a dalších nápojů, a tím posilovat imunitu a harmonizovat procesy v těle“.

Text se dále odvolával na údajnou studii, jež měla účinky aplikace prokazovat. Jak později prokázal server Manipulatori.cz, při hodnocení této studie autorka článku Eva Presová hrubě zmanipulovala vyjádření rektora ČVUT Vojtěcha Petráčka. Ten tuto studii označil za nevědeckou a spekulativní s cílem podpořit obchodní záměr prodejců zmíněné aplikace a vyzval autorku, aby se od ní držela dál, má-li na mysli vědecké hodnoty a přístup.

Úlet celostátního titulu: Lidové noviny propagovaly „živou vodu“

Petráčkovo vyjádření však Presová tlumočila slovy: „Rektor Českého vysokého učení technického Vojtěch Petráček na základě studie, kterou měl k dispozici, pro LN uvedl, že z vědeckého hlediska by bylo potřeba ještě další posouzení. Nová aplikace totiž zahrnuje poznatky z různých oborů.“

Lidové noviny se nejdřív za článek jen dvěma větami omluvily, na zesílenou kritiku později reagovaly tak, že se zmíněnou redaktorkou rozvázaly pracovní poměr.

Dezinformace o mamografu

Ještě, než vypuklo „dezinformační šílenství“ kolem koronaviru a očkování, objevovaly se nejrůznější konspirační a nesmyslné teorie u jiných nemocí.

Na přelomu roku 2019 a 2020 se tak po sociálních sítích masově šířilo například video, které „varovalo“ ženy před preventivním vyšetřením na mamografu. Vystupovala v něm žena představující se jako Miloslava Matoušová, která tvrdila, že toto vyšetření vystavuje ženy záření silnějšímu než rentgen. Pozitivní nálezy na mamografu jsou podle ní často falešné a vedou jen k dalším vyšetřením, které prý „vystavují ženy další radiaci“. Jako příklad „správné prevence“ zmiňovala sama sebe s tím, že se svým mužem připravuje programy „Akademie celostního zdraví“.

Miloslava Matoušová
Mamograf vás ohrožuje, tvrdí žena na videu. Ministerstvo podalo trestní oznámení

Podle lékařů bylo video zcela lživé a mohlo ženy přímo ohrozit. „Obsahuje nepravdivé informace a může ženy odradit od vyšetření, které je pro prevenci onemocnění rakoviny prsu zcela zásadní a může být i životně důležité,“ uvedlo ve svém oficiálním vyjádření ministerstvo zdravotnictví.

Podle předsedkyně Asociace mamodiagnostiků Miroslavy Skovajsové je včasné objevení případného karcinomu hlavním předpokladem pro úspěšnou léčbu. „Z časného stadia rakoviny prsu se ženy plně uzdravují a vracejí se do běžného života. Z pozdního stadia se nelze uzdravit. Dokonce ani při drahé léčbě v pozdním stadiu nedokážeme zaručit základní kvalitu života,“ uvedla Skovajsová.