V distribuční oblasti ČEZ bylo kolem 14:00 bez proudu 10 500 odběrných míst. O tři hodiny později evidoval ČEZ zhruba 8000 odběratelů odříznutých od dodávek a 14 poruch na vedení vysokého napětí.

Vítr podle Holingerové zpočátku omezoval dodávky zejména v Pardubickém kraji, později se problémy rozšířily také na Moravu, do středních a severních Čech. V podvečer byla nejhorší situace ve Středočeském a Moravskoslezském kraji, kde se muselo bez elektřiny obejít 3500, respektive 1900 odběrných míst. Kolem 1200 odběratelů bez elektřiny bylo kolem 17:00 v Libereckém kraji.

Na východě Čech se situace odpoledne zklidnila. "V kraji Královéhradeckém a Pardubickém se nám už podařilo dodávky skoro obnovit," řekla Holingerová ČTK. Výrazně se podle ní zlepšila také situace v Olomouckém kraji.

Automobil na zasněžené silnic. Ilustrační snímek
Řidiče v Česku potrápilo sněžení a vítr. Na některých místech se tvořila ledovka

ČEZ předpokládá, že se dodávky podaří obnovit dnes. Bude ale záležet na dalším vývoji počasí.

EG.D mělo v podvečer na vedení vysokého napětí 13 poruch a zhruba 3500 odběratelů s omezením dodávek. Bylo to asi o 1500 méně než ve 14:00. "Většinu poruch z dopoledne se nám už povedlo opravit, ale další poruchy během odpoledne přibyly," popsal vývoj mluvčí společnosti.

Dvě nové poruchy odpojily zhruba 1500 odběratelů EG.D na Břeclavsku. Kolem tisícovky míst bez proudu je na Jihlavsku. Další poruchy jsou v okolí Velkého Meziříčí a Moravských Budějovic.

Před silným větrem s rychlostí 55 až 70 kilometrů za hodinu varoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Zasáhnout má dnes podle výstrahy meteorologů většinu území ČR, večer bude slábnout. Na Sněžce dnes podle polské horské služby foukalo rychlostí až 126 kilometrů v hodině, tedy silou orkánu.