Předchozí
1 z 6
Další

foto 1Zdroj: Deník / Helena Zelená Křížová

Marie Sára Rajnošková ze Žďáru nad Sázavou je vedoucí nového Domu přírody v Krátké. Stála u zrodu této jedinečné stavby s expozicemi, které pomáhají návštěvníkům proniknout do tajů zdejší přírody. 

foto 1Zdroj: Deník / Helena Zelená Křížová

V Domě přírody se návštěvníci octnou o sto let zpátky. A to i přesto, že všechny expozice jsou moderní a interaktivní a nechybí ani kinosál s 3D projekcí. „Rekonstrukce bývalého statku se ohromně podařila. Je krásný a neztratil svou duši. Když vejdu dovnitř, jako bych viděla u dlouhého dřevěného stolu sedět hospodáře i s jeho rodinou,“ usmívá se Marie Sára Rajnošková.

foto 1Zdroj: Deník / Helena Zelená Křížová

Kromě prohlídky expozic nabízí dům přírody také výukové programy. „Prostředí Žďárských vrchů je etnograficky velmi zajímavé, takže se zabýváme mimo jiné i starými řemesly nebo vánočními a velikonočními svátky. A máme také program nazvaný Krajíc s máslem, při kterém si děti upečou chleba a naučí se podomácku zpracovat mléko,“ popisuje Marie Sára Rajnošková.

foto 1Zdroj: Deník / Helena Zelená Křížová

Práce v kuchyni je i součástí dalšího programu, který nese název Brambory a kaše, to je strava naše. „Povídáme si hlavně o netradičních kaších, jako je třeba jáhlová nebo pohanková. A z brambor zase děláme typické horácké jídlo - bramborové placky,“ vysvětluje Marie Sára Rajnošková. „Tradiční činností na Horácku bylo i necování. I to se v domě přírody učí. A přidali jsme k tomu i zpracování lnu a vlny,“ dodává.

foto 1Zdroj: Deník / Helena Zelená Křížová

Marie Sára Rajnošková ale neučí pouze v samotném domě přírody. Žáky a děti z mateřských škol i s jejich učiteli zve často i do přírody samotné. „Bereme je i na skály, třeba na Drátník. Je to sice poměrně náročné, ale líbí se jim to. I paní učitelky jsou nadšené, ve školce by tato výuka udělat nešla,“ říká Marie Sára Rajnošková.

foto 1Zdroj: Deník / Helena Zelená Křížová

Děti při zdolávání nižších skalních bloků a kamenné sutě pozorují mravence, srovnávají lesní porosty, a také se dozvídají pověsti, které se v kraji předávají z generace na generaci. „V jeskyni, kam dojdou, na ně čeká skřítek. Ten je seznamuje s přírodninami. Z lesa je nakonec vyvede babka kořenářka. Za to jí ale děti musí pomoci nasbírat bylinky,“ popisuje netradiční výuku v přírodě Marie Sára Rajnošková.